Στο ΤΕΠΑΚ πραγματοποιήθηκε το 6ο Διεθνές Συνέδριο Mετασυλλεκτικής Παθολογίας Νωπών Τροφίμων

Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 6ου Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου Μετασυλλεκτικής Παθολογίας Νωπών Προϊόντων,  στις εγκαταστάσεις του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), 29 Μαΐου – 2 Ιουνίου 2022, Λεμεσός, Κύπρος.

Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα δύο Διεθνών Οργανισμών International Society of Horticultural Science (ISHS)(Διεθνής Εταιρεία της Επιστήμης των Οπωροκηπευτικών) και International Society of Plant Pathology (ISPP) Διεθνής Κοινότητα Παθολογίας Φυτών και του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Το επιστημονικό πρόγραμμα περιελάβανε 9 προσκεκλημένες ομιλίες, 39 προφορικές παρουσιάσεις, 18 σύντομες παρουσιάσεις (flash presentations),  και 64 γραπτές ανακοινώσεις καλύπτοντας όλο το φάσμα βασικής και εφαρμοσμένης έρευνας σχετικά με τη Μετασυλλεκτική Παθολογία και Ασφάλεια των Νωπών Προϊόντων.

Επιπρόσθετα, το πρόγραμμα περιελάμβανε:

• 2 συνεδρίες στρογγυλής τραπέζης με θέματα σχετικά i) με την σύνδεση επιστήμης-βιομηχανίας-καταναλωτών, ii) προκλήσεις-προοπτικές έρευνας μετασυλλεκτικών εφαρμογών
  • 4 σύντομες ομιλίες από φορείς βιομηχανίας (CITROSOL, DECCO, Biopreparaty, Amalthia Trading Nicosia Ltd)
  • 1 συνεδρία για το Ευρωπαϊκό Ερευνητικό Πρόγραμμα  STOPMEDWASTE -PRIMA
  • 1 εργαστήριο απόσταξης αιθέριων ελαίων, παρασκευής φυσικού σαπουνιού με αιθέρια έλαια, περιήγηση σε βοτανικό κήπο, παρασκευή χαρουπόμελου για το Ευρωπαϊκό Ερευνητικό Πρόγραμμα  STOPMEDWASTE -PRIMA

Στο συνέδριο συμμετείχαν πέραν των 105 ατόμων από 31 χώρες (Ευρώπη, Ν Αφρική, Καμερούν, Χιλή, USA, Νέα Ζηλανδία, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Περού), από όλους τους σχετικούς κλάδους (Ερευνητές, Καθηγητές Πανεπιστημίων, Φοιτητές, Επαγγελματίες στο χώρο της συσκευασίας και ασφάλειας τροφίμων, κτλ.), καθώς και μια σειρά από χορηγούς από σχετικούς κλάδους.

Το Συνέδριο επικεντρώθηκε σε καινοτόμες τεχνολογίες για τη συντήρηση νωπών βρώσιμων προϊόντων (φρούτα, λαχανικά, κομμένες σαλάτες, δρεπτά άνθη, αρωματικά/φαρμακευτικά φυτά) και αποθηκευμένων προϊόντων, χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων, συσκευασία, μεταφορά και ασφάλεια τροφίμων.

Το συνέδριο υποστηρίχθηκε από 11 χορηγούς:

Janseen PMP, CITROSOL, BIOPREPARATY, Yialco, Agrilaete, Zambartas winery, Anargyris Park, DECCO, Amalthia Trading (Nicosia) Ltd, Development Agency of Lemesos Ltd, Masseria Fruttirossi Srl. και το Ευρωπαϊκό Ερευνητικό Πρόγραμμα  STOPMEDWASTE -PRIMA

Επιπλέον, μετά το πέρας του συνεδρίου, στις 03/06/2022, πραγματοποιήθηκε η πρώτη δια ζώσης συνάντηση του ανταγωνιστικού προγράμματος STOPMEDWASTE, στο οποίο συμμετέχει το ΤΕΠΑΚ με τον Επ. Καθηγητή Δρ. Νικόλαο Τζωρτζάκη.

Περισσότερες Πληροφορίες στην ιστοσελίδα του συνεδρίου:

VI International Symposium on Postharvest Pathology

Καθώς και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης:

Postharvest Pathology 2022 | Facebook

Για περισσότερες πληροφορίες: