Το ΤΕΠΑΚ φιλοξένησε την εκδήλωση «Δημοκρατία – Απειλές και Αντιστάσεις»

Το ΤΕΠΑΚ φιλοξένησε την Παρασκευή (13/1) στις εγκαταστάσεις του την εκδήλωση «Δημοκρατία – Απειλές και Αντιστάσεις» που διοργάνωσαν από κοινού το «Ίδρυμα Μελέτης της Δημοκρατίας Ανδρέας Αρμεύτης» και η Παγκύπρια Οργάνωση Συγγενών Πεσόντων Αντιστασιακών-ΠΟΣΠΑ.

Σε χαιρετισμό του στην εκδήλωση, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ, Δρ Χρίστος Χωματάς, ανέφερε, μεταξύ άλλων, ότι «η έννοια, η θέσπιση και η εφαρμογή του πολιτεύματος της δημοκρατίας, αποτελεί εθνικό κληροδότημα αιώνων και συνάμα καταπίστευμα των πολιτών της πατρίδας μας.Κάθε συζήτηση και προβληματισμός γύρω από τη δημοκρατία, αποφέρει σημαντικά και πολύπλευρα οφέλη για την κοινωνία.

Σημείωσε, επίσης, πως «ως δημόσιο Πανεπιστήμιο με ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα, θεωρούμε χρέος μας να έχουμε πάντα στραμμένο το βλέμμα στην κοινωνία των πολιτών. Στην εκπλήρωση αυτού του χρέους, το Πανεπιστήμιο παρέχει διαχρονικά, βήμα για την ανάπτυξη υγιούς διαλόγου, με στόχο τη βελτίωση του βιοτικού επιπέδου της χώρας μας».

Ο Δρ Χωματάς συνεχάρη τους διοργανωτές για την πρωτοβουλία, διαβεβαιώνοντας πως το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου «θα εξακολουθήσει να κρατά ανοικτές τις πόρτες του σε συνέργειες που προσδίδουν αξία στην κοινωνία μας.»

Στην εκδήλωση μίλησαν, ο Ανδρέας Κεττής, Επικεφαλής Γραφείου Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο, η Καλλιόπη Αγαπίου-Ιωσηφίδου, Eπίκουρη Καθηγήτρια Πολιτικής Επιστήμης στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, ο Αθανάσιος Αθανασίου, Εκπρόσωπος Τύπου Αντιπροσωπείας Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο, και ο Παύλος Μ. Παύλου, διδάκτωρ Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας.

Χαιρετισμό απηύθυναν επίσης, ο Γιάννης Αρμεύτης, εκ μέρους του Ιδρύματος Μελέτης της Δημοκρατίας «Ανδρέας Αρμεύτης» και η Μαρία Παπαλαζάρου-Φράγκου, εκ μέρους της ΠΟΣΠΑ. Με το πέρας των παρεμβάσεων ακολούθησε συζήτηση με τη συμμετοχή του κοινού.

Εξ αποστάσεως κοινό Μεταπτυχιακό στη «Διεθνή Ναυτιλιακή Διοίκηση» σχεδιάζουν ΤΕΠΑΚ και ΑΠΚΥ

ΤΕΠΑΚ: Η κατάσταση της αμπελουργίας στην Κύπρο απασχόλησε την πρώτη εκδήλωση του έργου OENOWATCH

ΤΕΠΑΚ: Ο Ηλεκτρονικός Σύμβουλος Ψήφου Choose4Cyprus ενεργοποιείται και για τις Προεδρικές Εκλογές 2023