Υποτροφίες ύψους €24,000 παραχώρησε η Ιερά Μητρόπολη Λεμεσού στο Σωματείο Ευημερίας Φοιτητ(ρι)ων του ΤΕΠΑΚ

Νέα-Ανακοινώσεις Φοιτητικά Νέα

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 4 Οκτωβρίου, η τελετή απονομής των υποτροφιών που παραχώρησε η Ιερά Μητρόπολη Λεμεσού στο Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ).

Στην τελετή, που έγινε στην αίθουσα τελετών της Μητρόπολης, απονεμήθηκαν 24 υποτροφίες συνολικού ύψους 24.000 Ευρώ.

Στο χαιρετισμό που απηύθυνε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, ευχαρίστησε τον Μητροπολίτη Λεμεσού  για τη διαχρονική αρωγή της Εκκλησίας αλλά, κυρίως , για την πνευματική στήριξη που παρέχει στους φοιτητ(ρι)ές του Πανεπιστημίου. Ο Πρύτανης τόνισε ότι στόχος του Πανεπιστημίου, είναι η περαιτέρω ενίσχυση των σχέσεων με τη Μητρόπολη Λεμεσού για επίτευξη των κοινών στόχων.

Ο Πρόεδρος του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών, κ. Αυξέντης Ζεμενίδης στην ομιλία του ανέφερε ότι φέτος έλαβαν στήριξη από το Σωματείο 287 φοιτητ(ρι)ές με το ύψος των υποτροφιών να ανέρχεται στις 115,700 ευρώ. Περαιτέρω, δόθηκε από το Σωματείο οικονομική βοήθεια στις περιπτώσεις που προκύπταν στην πορεία. Όπως ανέφερε, «το να έχουν όλοι “ίσες ευκαιρίες στην εκπαίδευση”, για το Πανεπιστήμιο δεν αποτελεί μια θεωρητική συζήτηση αλλά έναν απόλυτα πρακτικό στόχο που η επίτευξή του προϋποθέτει καθημερινό αγώνα, ο οποίος σε μεγάλο βαθμό επιτυγχάνεται».

Ευχαρίστησε την Ιερά Μητρόπολη Λεμεσού για την ακλόνητη, ανιδιοτελή στήριξη και αλληλεγγύη της - η οποία πέρα από την πρακτική συνεισφορά της στην επίτευξη του κοινού στόχου, “διδάσκει” στους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Πανεπιστημίου την κουλτούρα της κοινωνικής αλληλεγγύης και της προσφοράς στην κοινότητα.

Ο Μητροπολίτης Λεμεσού ευχαρίστησε τους φοιτητές και τις φοιτήτριες για την παρουσία τους στην τελετή και εξέφρασε την ελπίδα ότι στο μέλλον ο κάθε ένας φοιτητής και η  κάθε μία φοιτήτρια, έχοντας πραγματοποιήσει τα όνειρα και τους στόχους του, θα προβεί σε μια τουλάχιστον πράξη φιλανθρωπίας βοηθώντας έτσι με τη δική τους σειρά, τους συνανθρώπους μας που βρίσκονται σε ανάγκη.