Το 1ο Συνέδριο "YouthTalks" στο ΤΕΠΑΚ

Το RESET-Research and Education in Social Empowerment and Transformation και το  EUROPE DIRECT Λεμεσού - ΤΕΠΑΚ, διοργανώνουν το πρώτο Συνέδριο καθοδηγούμενο από νέους προς νέους, με τίτλο "YouthTalks" το οποίο τελεί υπό την αιγίδα της Επιτρόπου Περιβάλλοντος Κας Μαρίας Παναγιώτου.

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 19 Οκτωβρίου 2023 στο Αμφιθέατρο 1, Κτήριο Τάσος Παπαδόπουλος στο ΤΕΠΑΚ στη Λεμεσό , από τις 18:00 μέχρι και τις 21:00

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έτους Δεξιοτήτων 2023, το Συνέδριο «YouthTalks», αποτελεί μια πρωτοβουλία και  αντιπροσωπεύει μια πρώτη προσπάθεια καθοδήγησης των νέων προς την απόκτηση των δεξιοτήτων του μέλλοντος, χρησιμοποιώντας μια προσέγγιση που καθοδηγείται από τους ίδιους τους νέους.

Στο πλαίσιο της διαρκούς μετάβασης προς βιώσιμες πρακτικές και την ψηφιακή ανάπτυξη, που συχνά αναφέρονται ως η πράσινη και ψηφιακή μετάβαση, εμφανίζονται νέες ευκαιρίες αλλά και προκλήσεις για τους πολίτες. Πολίτες και ιδιαίτερα οι νέοι, βρίσκονται στον δρόμο αυτής της αλλαγής, που απαιτεί από αυτούς να αναπτύξουν δεξιότητες που γεφυρώνουν το χάσμα μεταξύ παράδοσης και καινοτομίας. Αυτή η πρωτοβουλία στοχεύει να ενδυναμώσει τους νέους έτσι ώστε να είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν τις αλλαγές στην κοινωνία, στην οικονομία και στην αγορά εργασίας.

Στο συνέδριο νέοι θα συζητήσουν ανοιχτά πώς ανέπτυξαν τις δικές τους δεξιότητες και πώς αυτό τους βοήθησε στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία και στην προσωπική τους εξέλιξη.

Το Συνέδριο θα περιλαμβάνει:

- Αφηγήσεις από νέους με στόχο την ανταλλαγή ιδεών και της μεταφοράς πληροφοριών σχετικά με τις πιο σημαντικές ικανότητες που απαιτούνται για την επιτυχία στην αγορά εργασίας.
- Έμφαση σε θεμελιώδεις ψηφιακές και πράσινες δεξιότητες που απαιτούνται για κάθε νέο ώστε να εισέλθει και να πετύχει στο εργατικό δυναμικό.
- Άμεση δικτύωση μεταξύ των νέων και των ανώτερων υπαλλήλων απασχολησιμότητας για την ανταλλαγή πρακτικών συμβουλών και βέλτιστων πρακτικών.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν και απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή σας είναι η εγγραφή στον παρακάτω σύνδεσμο μέχρι την Τρίτη, 17 Οκτωβρίου 2023:

Θα ακολουθήσει το ‘’AfterTalk’’ Party στο Dusty Munky με τον παραγωγό Alejjos στις 21:00