Φοιτητική Στέγαση 2024-25: Μοριοδότηση αιτήσεων νέων φοιτητών/τριών

Φοιτητικά Νέα Στέγαση

Την περίοδο από 22 Ιουλίου μέχρι 1 Αυγούστου υποβλήθηκαν συνολικά 303 αιτήσεις από νέους φοιτητές/τριες πτυχίου που πήραν θέση με την αρχική κατανομή των Παγκυπρίων ή με τη 2η κατανομή ή με τις ειδικές κατηγορίες. Μέχρι τις 29 Ιουλίου επιτράπηκε και σε υφιστάμενους/ες φοιτητές/τριες που δεν είχαν μοριοδότηση να υποβάλουν αίτηση. Όλα τα άτομα που υπέβαλαν αίτηση έλαβαν γραπτή ενημέρωση για τυχόν ελλιπή δικαιολογητικά και τους δόθηκε εύλογη προθεσμία να τα υποβάλουν.

Αριθμός 252 αιτήσεων κρίθηκαν ολοκληρωμένες και μοριοδοτούνται. Αριθμός 51 αιτήσεων κρίθηκαν ως ελλιπείς ή/και ότι δεν πληρούν τα κριτήρια επιλογής.

Οι 252 έγκυρες αιτήσεις έχουν χωριστεί σε τέσσερις καταλόγους, αναλόγως της πόλης φοίτησης (Λεμεσός ή Πάφος) και του αν είναι νέοι/ες ή υφιστάμενοι/ες φοιτητές/τριες. Οι ελλιπείς αιτήσεις εμφανίζονται σε χωριστό κατάλογο.

Πατήστε εδώ για να δείτε αναλυτικά τους καταλόγους μοριοδότησης (με βάση τον αριθμό φοιτητικού μητρώου).

Προσοχή

Κάθε άτομο μπορεί να ζητήσει και να λάβει διευκρινήσεις για τη δική του αίτηση. Μπορεί επίσης να υποβάλει γραπτώς τεκμηριωμένη ένσταση, μέχρι την Παρασκευή, 9/8/2024, ώρα 9μμ, με ηλεκτρονικό μήνυμα στο housing@cut.ac.cy

Η τελική κατάταξη μοριοδότηςη θα γνωστοποιηθεί μετά την εξέταση τυχόν ενστάσεων και τη συνεδρίαση της αρμόδιας Επιτροπής του Συμβουλίου το Σάββατο, 10 Αυγούστου 2024.

Τα άτομα με ελλιπή αίτηση μπορούν να υποβάλουν νέα αίτηση ή να στείλουν τα δικαιολογητικά που λείπουν μέχρι τις 25 Αυγούστου, θα έχουν όμως πρόσβαση μόνο στο επίδομα ενοικίου (δείτε εδώ).

Δικαιούχοι/ες εστίας ή επιδόματος ενοικίου

Οι δικαιούχοι/ες δωματίου εστίας, χωριστά για Λεμεσό και Πάφο, θα ανακοινωθούν το Σάββατο, 10 Αυγούστου 2024, μετά τη συνεδρία της αρμόδιας Επιτροπής του Συμβουλίου. Προτεραιότητα στα αδιάθετα δωμάτια θα δοθεί στους νέους/έες φοιτητές/τριες με 21-22 μόρια και άνω. Ακολούθως, θα ενοποιηθούν οι κατάλογοι και τα αδιάθετα δωμάτια θα δοθούν με βάση την κατάταξη μοριοδότησης όλων των αιτήσεων που υποβλήθηκαν φέτος για το 2024-25 (νέος και παλιός κατάλογος θα γίνουν ένα).

Άτομα που δεν θα πάρουν δωμάτιο εστίας, είτε επειδή θα έχουν εξαντληθεί είτε διότι το προτιμούν, εφόσον συγκεντρώνουν 12 μόρια και άνω είναι δικαιούχα επιδόματος ενοικίου ύψους μέχρι 250 ευρώ το μήνα (για 10 μήνες).

Προσοχή: Στην Πάφο τα δωμάτια της φοιτητικής εστίας αρκούν για να ικανοποιηθεί σχεδόν το σύνολο όσων έχουν υποβάλει ενδιαφέρον. Ενδεχομένως να υπάρχει και η δυνατότητα διάθεσης δωματίων σε φοιτητές/τριες χωρίς μοριοδότηση (για υποβολή ενδιαφέροντος πατήστε εδώ).

Για απορίες ή διευκρινήσεις αποτείνεστε στο Γραφείο Στέγασης , στο housing@cut.ac.cy, τηλ. 25 002380