Γραφείο Διαφορετικότητας και Συμπερίληψης ίδρυσε το ΤΕΠΑΚ

Στην ίδρυση Γραφείου Διαφορετικότητας και Συμπερίληψης, προχώρησε το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) με στόχο την καλλιέργεια κουλτούρας συμπερίληψης σε θέματα ισότητας, στις ίσες ευκαιρίες των φύλων και στην ενδυνάμωση ολόκληρης της πανεπιστημιακής μας κοινότητας.

Σε πρόσφατη συνεδρία της Συγκλήτου, εγκρίθηκε η πρόταση του Γραφείου για την υπογραφή Δήλωσης Πολιτικής για την Ισότητα, τη Διαφορετικότητα και τη Συμπερίληψη, γεγονός που υπογραμμίζει τη δέσμευση του Πανεπιστημίου να προωθεί και να ενσωματώνει αυτές τις αξίες στην καθημερινή του λειτουργία.

Η δήλωση υπογράφηκε από τις Πρυτανικές Αρχές, τους/ις Κοσμήτοτες/Κοσμητόρισσες των Σχολών, τους/ις Προέδρους των Τμημάτων, τους/ις Προϊστάμενους/ες Διοικητικών Υπηρεσιών και από τη Φοιτητική Ένωση του Πανεπιστημίου.

Παράλληλα, το Πανεπιστήμιο ανακοινώνει τη δημιουργία λογότυπου για το Γραφείο Διαφορετικότητας και Συμπερίληψης.

Το λογότυπο σχεδιάστηκε από τη φοιτήτρια Αργυρώ Καπνίση, του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών, υπό την καθοδήγηση της ∆ρ. Σόνιας Ανδρέου, στο πλαίσιο του μαθήματος “ΠΓΤ 406 Branding and Advertising” κατά το εαρινό εξάμηνο του 2024. Περισσότερες πληροφορίες για την έμπνευση και τον συμβολισμό του λογότυπου πατήστε ΕΔΩ.

Η υπογραφή της δήλωσης και το λογότυπο σηματοδοτούν τη συνεχή δέσμευση του ΤΕΠΑΚ για τη δημιουργία ενός ζωντανού και χωρίς αποκλεισμούς ακαδημαϊκού περιβάλλοντος, με στόχο την συνεχή βελτίωση και την ανάπτυξη πρωτοβουλιών που προάγουν την ισότητα και τη συμπερίληψη για όλους και όλες.