2η Ημερίδα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης για την Άνοια και τη νόσο Alzheimer του ΤΕΠΑΚ και ΤΟ.ΚΟΙ.ΝΟ-ΠΑΣΥΝΜ

Στο πλαίσιο του παγκόσμιου μήνα Άνοιας – Alzheimer 2024, το Τμήμα Νοσηλευτικής και ο επίκουρος καθηγητής Δρ Σωκράτους του ΤΕΠΑΚ, σε συνεργασία με τον Τομέα Κοινοτικής Νοσηλευτικής του ΠΑΣΥΝΜ οργάνωσαν την 2η πολυθεματική ημερίδα Ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης με τίτλο «Γνωρίζουμε την Άνοια και τη νόσο Alzheimer».

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στις 13 Σεπτεμβρίου 2024 στο ξενοδοχείο St Raphael Resort στη Λεμεσό και συμμετείχαν 200 νοσηλευτές/τριες, επισκέπτες/τριες υγείας, φοιτητές νοσηλευτικής και άλλοι επαγγελματίες υγείας.

Στόχος της ημερίδας ήταν η ευαισθητοποίηση και ενίσχυση των γνώσεων και δεξιοτήτων των νοσηλευτών και άλλων επαγγελματιών υγείας, στη διαχείριση των καθημερινών προκλήσεων που αντιμετωπίζουν στην φροντίδα των ασθενών με άνοια.

Στην εναρκτήρια τελετή παρευρέθηκαν και απευθύναν χαιρετισμό ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Λεμεσού κ.κ. Αθανάσιος, ο αντιδήμαρχος  Λεμεσού κ. Δήμος Κάτσης, ο Διευθυντής Νοσηλευτικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Υγείας κ. Ευαγόρας Ταμπούρης, ο επίκουρος καθηγητής του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ Δρ. Σωκράτης Σωκράτους, η εκπρόσωπος του ΔΣ του ΠΑΣΥΝΜ και του Συμβουλίου Νοσηλευτικής και Μαιευτικής κ. Μαρία Παναγιώτου και ο πρόεδρος του Παρατηρητηρίου Τρίτης Ηλικίας κ. Δήμος Αντωνίου.

Η τελετή έκλεισε με το τραγούδι «Μη με Ξεχνάς» το οποίο γράφτηκε για τα άτομα με άνοια και τους φροντιστές τους από την κ. Katy Spiller.

Ακολούθως ο Δρ. Σωκράτους, στην εισαγωγική του ομιλία, τόνισε ότι η άνοια και η Νόσος Alzheimer θεωρούνται η πανδημία του 21ου αιώνα και αποτελούν την 7η αιτία θανάτου παγκοσμίως αλλά και μία από τις κύριες αιτίες αναπηρίας.

Στην Κύπρο, τα τελευταία δεδομένα σύμφωνα και με τον οργανισμό Alzheimer Europe (2019) δείχνουν ότι πάνω από 10.500 άτομα έχουν διαγνωστεί με άνοια, με τον αριθμό να αναμένεται να φτάσει τις 33.000 μέχρι το 2050. Παρόλα αυτά εκτιμάται ότι οι αριθμοί είναι κατά πολύ μεγαλύτεροι αφού δεν υπάρχει διατήρηση αρχείου καταγραφής των περιστατικών.

Επιπρόσθετα ο Δρ. Σωκράτους αναφέρθηκε στις σύγχρονες μεθόδους αντιμετώπισης της νόσου και υπογράμμισε τη σημασία της έγκαιρης διάγνωσης, των κοινωνικών και οικονομικών επιπτώσεων της άνοιας, καθώς και την ανάγκη υποστήριξης φροντιστών και απεύθυνε ανοικτό κάλεσμα στην ανάπτυξη κοινωνικών πολιτικών.

Τέλος αναφέρθηκε και στις άλλες δράσεις του Τμήματος Νοσηλευτικής και συγκεκριμένα στα εκπαιδευτικά εργαστήρια που προσφέρονται στους άτυπους φροντιστές για την διαχείριση του ατόμου με άνοια στο σπίτι. Τα εκπαιδευτικά εργαστήρια αποτελούν μια πρωτοβουλία στα πλαίσια της κοινωνικής προσφοράς του ΤΕΠΑΚ στην οποία συμβάλει και η έρευνα της διδακτορικής φοιτήτριας Παρασκευής Χαρίτου.

Στις διεργασίες που ακολούθησαν συμμετείχαν ομιλητές και επιστήμονες από την Κύπρο και το εξωτερικό ειδικοί σε θέματα Άνοιας και Alzheimer, οι οποίοι συνέβαλαν στην παρουσίαση τεκμηριωμένων δεδομένων. Συγκεκριμένα στη συζήτηση στρογγυλής τράπεζας στο πρώτο μέρος του συνεδρίου συμμετείχαν από την Ελλάδα ο Δρ. Κωστής Προύσκας, Ψυχολόγος και Διδάκτορας Γεροντολογίας, Εξωτερικός επόπτης Συνδέσμου Ιθάκη, υπεύθυνος ανθρωπίνου δυναμικού και εξωτερικός επόπτης της εταιρείας  Alzheimer Αθηνών και η Δρ Μάρα Γκιόκα μεταδιδακτορική ερευνήτρια στο Ινστιτούτο Εφαρμοσμένων Βιοεπιστημών, Διδάσκουσα στο Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Επίσης σημαντική ήταν και η συμμετοχή της Δρ Ευριδίκης Παπασταύρου, Συνεργαζόμενη Αναπληρώτρια καθηγήτρια και συνήγορος των φοιτητών του ΤΕΠΑΚ η οποία έχει ένα τεράστιο ερευνητικό έργο στον τομέα της Άνοιας και της επιβάρυνσης των φροντιστών. Η ημερίδα είχε διαδραστικό χαρακτήρα με επικοδομητικές συζητήσεις και επίλυση ερωτήσεων των συνέδρων.

Τα πορίσματα της ημερίδας:

Η διάγνωση της άνοιας επιβαρύνει τις οικογένειες, ιδιαίτερα τους κύριους φροντιστές, προκαλώντας συναισθηματικές, οικονομικές και κοινωνικές προκλήσεις, επιδεινούμενες από την έλλειψη επαρκών δομών και υπηρεσιών στην κοινότητα. Τα άτομα με άνοια είναι ευάλωτα σε νοσοκομειακά περιβάλλοντα, και η ποιότητα φροντίδας τους επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες. Η διεπιστημονική προσέγγιση στη φροντίδα των ατόμων με άνοια, τόσο κατά την νοσηλεία όσο και σε δομές μακροχρόνιας φροντίδας, βελτιώνει την ποιότητα της φροντίδας, παρέχοντας πιο ολοκληρωμένες λύσεις στις πολύπλοκες ανάγκες τους. Επίσης στο περιβάλλον που ζουν τα άτομα είναι επιρρεπή σε διάφορες μορφές κακοποίησης, οπότε είναι κρίσιμο οι νοσηλευτές να μπορούν να αναγνωρίζουν πιθανά σημάδια κακοποίησης και να γνωρίζουν πώς να δράσουν σε περίπτωση υποψίας. Υπάρχει ανάγκη εκπαίδευσης των επαγγελματιών υγείας σε θέματα άνοιας και αποτελεσματικής διαχείρισης των συμπτωμάτων. Η εκπαίδευση πρέπει να συνδυάζει θεωρία και πρακτική καθώς και θέματα που αφορούν την αντιμετώπιση ηθικών διλημμάτων στην φροντίδα των ατόμων με άνοια. Επιπλέον, οι φροντιστές των ατόμων με άνοια, είτε πρόκειται για επαγγελματίες είτε για άτυπους φροντιστές, χρειάζονται ουσιαστική υποστήριξη για να προσφέρουν ποιοτική φροντίδα και να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής τόσο των ίδιων όσο και των ατόμων που φροντίζουν. Η πολιτεία πρέπει να αναλάβει ενεργό ρόλο ως αρωγός, παρέχοντας κατάλληλους πόρους, εκπαίδευση και ψυχολογική υποστήριξη, ώστε να ενισχύσει τις δυνατότητες των φροντιστών και να βελτιώσει τις συνθήκες φροντίδας.

Στην πραγματοποίηση της όλης διοργάνωσης συνέβαλαν και οι χορηγοί:

Φωτογραφική κάλυψη: CUTingedge, Εφημερίδα Λεμεσός