Το ΤΕΠΑΚ στο διεθνές συνέδριο COMPDYN 2025

Για τρίτη φορά, διοργανώνεται ένα μίνι-συμπόσιο στο διεθνές συνέδριο COMPDYN 2025, με τίτλο «Τεχνητή Νοημοσύνη & Μάθηση Μηχανών στο Σχεδιασμό των Κατασκευών» (Artificial Intelligence & Machine Learning in Design and Assessment of Structures – MS8).

Οι διοργανωτές του μίνι-συμποσίου είναι ο επίκουρος καθηγητής Μάρκου Γεώργιος του ΤΕΠΑΚ (ο οποίος είναι και μέλος της επιστημονικής επιτροπής του συνεδρίου), ο καθηγητής Χατζηχριστοφής Σάββας (Πανεπιστήμιο Νεάπολης Πάφου, Κύπρος) και ο ερευνητής επιστήμης δεδομένων Νικόλαος Μπάκας.

Η χρήση αλγορίθμων Τεχνητής Νοημοσύνης (ΤΝ) και Μηχανικής Μάθησης (ΜΜ) στην ανάπτυξη προγνωστικών μοντέλων για τον σχεδιασμό και αποτίμηση των κατασκευών κερδίζει σημαντική δυναμική στον χώρο την μηχανικής. Αυτό το μίνι-συμπόσιο στοχεύει να λειτουργήσει ως κόμβος ανταλλαγής ιδεών που θα βοηθήσει τους επιστήμονες να μοιραστούν το τρέχον ερευνητικό τους έργο σχετικά με αλγορίθμους ΤΝ και ΜΜ που έχουν ως κύριο στόχο την ανάπτυξη:

1. αλγορίθμων για την αυτόματη εξαγωγή εξισώσεων σχεδιασμού κλειστής μορφής,
  2. μοντέλα μηχανικής μάθησης για την αξιολόγηση και τον σχεδιασμό φέροντος οργανισμού και υλικών,
  3. αλγορίθμων ανάλυσης δεδομένων, οπτικοποίησης και ερμηνείας που ασχολούνται με τη μηχανική συμπεριφορά των κατασκευών.

Ένας από τους κύριους στόχους αυτού του μίνι συμποσίου είναι η δημιουργία μιας ευρείας συζήτησης σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο οι αλγόριθμοι ΤΝ και ΜΜ μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την υποβοήθηση της δημιουργίας ενός ασφαλέστερου δομημένου περιβάλλοντος τόσο σε χώρες με χαμηλή όσο και σε χώρες με υψηλή σεισμική δραστηριότητα.

Το COMPDYN 2025 είναι η δέκατη έκδοση του διεθνούς συνεδρίου για τις υπολογιστικές μεθόδους στην δυναμική κατασκευών και τη σεισμική μηχανική και ένα από τα θεματικά συνέδρια της Ευρωπαϊκής κοινότητας για τις υπολογιστικές μεθόδους στις εφαρμοσμένες επιστήμες (ECCOMAS) και ένα συνέδριο ειδικού ενδιαφέροντος της διεθνούς ένωσης υπολογιστικής μηχανικής (IACM).

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 15 και 18 Ιουνίου, 2025, στη Ρόδο.

Για την υποβολή άρθρων, οι ερευνητές μπορούν να ακολουθήσουν τον εξής σύνδεσμο https://2025.compdyn.org όπου μπορούν να υποβάλουν τα άρθρα τους στο μίνι-συμπόσιο που διοργανώνεται σε συνεργασία με το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Γεωπληροφορικής του ΤΕΠΑΚ.

Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλώ επικοινωνήστε στο george.markou@cut.ac.cy