ΤΕΠΑΚ: Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η τελική εκδήλωση του Προγράμματος SeniorVlog

Στις 20 Σεπτεμβρίου 2024, η ερευνητική ομάδα του Τμήματος Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), σε συνεργασία με την κοινοπραξία του προγράμματος ERASMUS+ SeniorVlog (Ελλάδα, Πολωνία, Κύπρο, Πορτογαλία και Ιταλία) και το Παρατηρητήριο Τρίτης Ηλικίας Κύπρου, πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία την τελική εκδήλωση του προγράμματος SeniorVlog με θέμα "Εμπνέοντας και Ενδυναμώνοντας Μεγαλύτερης Ηλικίας Άτομα: Πώς να Κατακτήσουν το Internet και να Γίνουν Vloggers".

Η εκδήλωση φιλοξενήθηκε στη Λεμεσό, στο Παρατηρητήριο Τρίτης Ηλικίας Κύπρου, και προσέλκυσε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, άτυπους φροντιστές, εκπαιδευτές, και επαγγελματίες υγείας. Ο κύριος στόχος ήταν η παρουσίαση των αποτελεσμάτων του προγράμματος και η ανάδειξη των δυνατοτήτων που προσφέρει στους μεγαλύτερης ηλικίας χρήστες του διαδικτύου, δίνοντάς τους τη δυνατότητα να εξελιχθούν σε ενεργούς δημιουργούς περιεχομένου.

Μέσα από το πρόγραμμα SeniorVlog εκπαιδεύτηκαν άτομα άνω των 55 ετών σε πέντε ευρωπαϊκές χώρες, προσφέροντας τους βασικές ψηφιακές δεξιότητες και την αυτοπεποίθηση να γίνουν ενεργοί vloggers. Μέσα από εργαστήρια, καθοδήγηση και ηλεκτρονικές εκδόσεις, το πρόγραμμα έχει βοηθήσει τους συμμετέχοντες να ξεπεράσουν τα στερεότυπα που συνδέονται με την ηλικία και την τεχνολογία, προάγοντας παράλληλα τη δημιουργικότητα και την κοινωνική δικτύωση.

Η εκδήλωση περιλάμβανε παρουσιάσεις, συζητήσεις και επιδείξεις από τους συμμετέχοντες του προγράμματος, οι οποίοι μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους ως νέοι vloggers. Επίσης, παρουσιάστηκε το εκπαιδευτικό υλικό του προγράμματος και αναλύθηκαν τα οφέλη του για την ψηφιακή ενδυνάμωση των ηλικιωμένων.

Η ερευνητική ομάδα του ΤΕΠΑΚ αποτελείται από την Δρ. Αικατερίνη Λαμπρινού, Καθηγήτρια και Συντονίστρια του προγράμματος, την Δρ. Θεολογία Τσιτση, Λέκτορα, την Δρ. Κοραλία Μιχαήλ, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, τον Δρ. Σωτήρη Αυγουστή, Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Νοσηλευτικής, και την Δρ. Μάρθα Κυριάκου, Λέκτορα στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Το SeniorVlog θα συνεχίσει να υποστηρίζει την ένταξη των ηλικιωμένων στον ψηφιακό κόσμο με νέες πρωτοβουλίες και προγράμματα που ενισχύουν τις ψηφιακές δεξιότητες και την κοινωνική συμμετοχή.

Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του προγράμματος www.seniorvlog.eu ή επικοινωνήστε με την ομάδα μας στο email: info@seniorvlog.eu .