ΤΕΠΑΚ: Ημερίδα με θέμα “Ψυχοκοινωνική Ογκολογική Φροντίδα: Προκλήσεις και Ευκαιρίες”

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου διοργανώνει διεθνή συνάντηση έναρξης του ερευνητικού έργου DESIPOC “Developing a sustained European initiative for monitoring and sharing practices in psychosocial oncology care provision”.

Το έργο έχει διάρκεια δύο χρόνια (2024-2026) και έχει λάβει χρηματοδότηση 2,173,341 ευρώ από το ανταγωνιστικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα EU4Health, με συντονιστή το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ.

Παράλληλα, στα πλαίσια της συνάντησης, θα διοργανωθεί Επιστημονική Ημερίδα με τίτλο “Ψυχοκοινωνική Ογκολογική Φροντίδα: Προκλήσεις και Ευκαιρίες” στις 16 Οκτωβρίου 2024, ώρες 08.30-14.30 στη Δημοτική Βιβλιοθήκη (Καραϊσκάκη & Άγιου Ανδρέα 26, 3035, Λεμεσός).

Η ημερίδα διεξάγεται σε συν-διοργάνωση με το Κέντρο Κοινωνικής Καινοτομίας, τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Καρκινοπαθών και Φίλων (ΠΑΣΥΚΑΦ) και τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Νοσηλευτών και Μαιών (ΠΑΣΥΝΜ).

Σκοπός της ημερίδας  είναι να διαχύσει σε επαγγελματίες υγείας αλλά και στο ευρύ κοινό την υπάρχουσα γνώση σχετικά με την παροχή ψυχοκοινωνικής φροντίδας σε άτομα με εμπειρία καρκίνου, με έμφαση στις ευάλωτες ομάδες πληθυσμού αλλά και της διαμόρφωσης πολιτικών βασισμένων σε ερευνητικά δεδομένα.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας θα παρουσιαστούν δεδομένα από διεθνούς φήμης επιστήμονες από φορείς που συμμετέχουν στο έργο όπως το Lithuanian School of Health Sciences και το European Cancer Organisation.

Παράλληλα θα παρουσιαστεί και το έργο Transition (‘Digital TRANSition and digital resilience in Oncology’) που επίσης χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα EU4Health με συντονιστή το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ. Η γλώσσα παρακολούθησης είναι τα Αγγλικά.

Η επιστημονική επιτροπή αποτελείται από τον Δρ. Άγγελο Κασσιανό, Λέκτορα Ψυχολογίας της Υγείας και Επιστημονικό Υπεύθυνο του Έργου, τον Δρ. Ανδρέα Χαραλάμπους, Καθηγητή στην Ογκολογία και Ανακουφιστική Φροντίδα, τον Δρ. Ευθύβουλο Κυριάκου, Επίκουρο Καθηγητή στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής, την Δρ. Θεολογία Τσίτση, Λέκτορα Χειρουργικής Νοσηλευτικής, την Δρ. Πηνελόπη Κωνσταντίνου, Μετα-διδακτορική Ερευνήτρια στο Τμήμα Νοσηλευτικής, την Κ. Πόλα Προεστού, Υπεύθυνη Έργου στο Κέντρο Κοινωνικής Καινοτομίας, και την Κ. Μαρία Κρινή, Διευθύντρια Έρευνας και Ανάπτυξης στον ΠΑΣΥΚΑΦ.

Η πρόσκληση είναι ανοικτή προς επαγγελματίες υγείας, φοιτητές, υπεύθυνους χάραξης πολιτικής και το ευρύτερο κοινό και η εγγραφή είναι δωρεάν.

Η ημερίδα θα μοριοδοτηθεί με Διεθνείς Μονάδες Συνεχούς Νοσηλευτικής Εκπαίδευσης από την Επιτροπή Μοριοδότησης του ΠΑΣΥΝΜ, ενώ θα δοθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης σε όλους και όλες. Τα αποτελέσματα της ημερίδας θα αποτελέσουν σημαντικό βήμα στη βελτιστοποίηση της ψυχοκοινωνικής φροντίδας σε άτομα με εμπειρία καρκίνου.

Στους/τις κορυφαίους/ες επιστήμονες παγκοσμίως 29 ακαδημαϊκοί και ερευνητές του ΤΕΠΑΚ

ΤΕΠΑΚ/10η Παγκύπρια Ημερίδα Δημόσιας Υγείας: Προκλήσεις και Προοπτικές για Υγιή Σχολεία