Προκήρυξη θέσεων για σπουδές επιπέδου Μάστερ, Έναρξη Σπουδών Ιανουάριος 2025

Φοιτητικά Νέα Featured Slideshow Νέα-Ανακοινώσεις Σπουδές

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου προκηρύσσει, σε συγκεκριμένα προγράμμτα σπουδών, θέσεις για μεταπτυχιακές σπουδές επιπέδου Μάστερ (MA/MSc), με έναρξη φοίτησης τον Ιανουάριο του 2025.

Ενίσχυσε το ακαδημαϊκό και το επαγγελματικό σου προφίλ, αποκτώντας ένα μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών από ένα διεθνώς αναγνωρισμένο και καταξιωμένο Πανεπιστήμιο.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) κατατάσσεται:

• Στην 148η θέση ανάμεσα στα καλύτερα νέα (με 50 ή λιγότερα χρόνια λειτουργίας) πανεπιστήμια παγκοσμίως (Times Higher Education Young University Rankings 2024)
  • Στη 273η θέση ανάμεσα στα καλύτερα Πανεπιστήμια της Ευρώπης (Times Higher Education Best Universities in Europe 2024)
  • Στα 75 καλύτερα πανεπιστήμια διεθνώς στο πεδίο "Hospitality and Hotel Management" (Shanghai Ranking)
  • Στα 300 καλύτερα πανεπιστήμια διεθνώς στο πεδίο "Nursing" (Shanghai Ranking)

Παράλληλα, 29 ακαδημαϊκοί και ερευνητές του ΤΕΠΑΚ περιλαμβάνονται στους/στις κορυφαίους/ες επιστήμονες παγκοσμίως σύμφωνα με τις λίστες του Πανεπιστημίου Stanford.

Προσφερόμενα προγράμματα για έναρξη σπουδών τον Ιανουάριο του 2025

- Προηγμένη Επείγουσα και Εντατική Νοσηλείας

- Προηγμένη Επέιγουσα και Εντατική Καρδιολογική Νοσηλεία

- Προηγμένη Νοσηλευτική και Φροντίδας Υγείας στην Κοινότητα

- Προηγμένη Νοσηλευτικής Ογκολογίας

(Προσφέρεται στα Αγγλικά και εξ αποστάσεως, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Κύπρου)

(Προσφέρεται στα Αγγλικά και εξ αποστάσεως, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Ταλίν)

Δίδακτρα

Τα δίδακτρα για τα πιο πάνω προγράμμτα είναι, συνολικά, ως ακολούθως:

• MSc Προηγμένης Νοσηλευτικής και Φροντίδας Υγείας: 5125
  • MA in Design for Social Innovation €5125
  • MSc in Interaction Design €9600

Προθεσμίες Υποβολής αίτησης

Οι προθεσμίες υποβολής αίτησης για τα πιο πάνωπρογράμμτα είναι ως ακολούθως:

• MSc Προηγμένης Νοσηλευτικής και Φροντίδας Υγείας €5125: 30 Νοεμβρίου 2024 (23:59 μ.μ.)
  • MA in Design for Social Innovation €5125: 31 Οκτωβρίου 2024 (23:59 μ.μ.)
  • MSc in Interaction Design €9600: 17 Νοεμβρίου 2024 (23:59 μ.μ.)

Αιτήσεις - Αξιολόγηση - Δικαιολογητικά

Δικαίωμα υποβολής αίτησης για τα μεταπτυχιακά προγράμματα Μάστερ έχουν κάτοχοι πτυχίου από αναγνωρισμένο Πανεπιστήμιο ή κάτοχοι τίτλου σπουδών ο οποίος έχει κριθεί ισότιμος πανεπιστημιακού τίτλου από το Κυπριακό Συμβούλιο Αξιολόγησης Τίτλων Σπουδών (ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ.) σε συναφή γνωστικά αντικείμενα. Παράλληλα, για το πρόγραμμα MSc Προηγμένης Νοσηλευτικής και Φροντίδας Υγείας οι αιτητές/τριες θα πρέπει να έχουν κλινικη εμπειρία τουλάχιστον 1 ετους ενώ θα παρακαθήσουν και σε συνέντευξη.

Οι υποψήφιοι/ες, για να υποβάλουν αίτηση, θα πρέπει να επισυνάψουν ηλεκτρονικά τα ακόλουθα:

1. Φωτοαντίγραφο πολιτικής ταυτότητας ή διαβατηρίου.
  2. Βιογραφικό σημείωμα.
  3. Φωτοαντίγραφα πανεπιστημιακών πτυχίων (ή πιστοποιητικού που να βεβαιώνει ότι ο πανεπιστημιακός τίτλος σπουδών θα αποκτηθεί πριν από την έναρξη του μεταπτυχιακού προγράμματος).
  4. Αναλυτική βαθμολογία πτυχίων
  5. Σύντομη έκθεση (περίπου 500 λέξεις), στην οποία ο/η υποψήφιος/α να εξηγεί τους λόγους επιλογής του  μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών και να περιγράφει τα ακαδημαϊκά και ερευνητικά του ενδιαφέροντα, σε σχέση με τα μελλοντικά του/της επαγγελματικά σχέδια.
  6. ​​​Συστάσεις/Συστατικές Επιστολές από δύο άτομα
  7. Πιστοποιητικό επάρκειας αγγλικής γλώσσας* χρειάζεται για όλα τα αγγλόφωνα προγράμματα. Αποδεκτά πιστοιοιητικά θεωρούνται οι εξετάσεις G.C.E/ I.G.C.S.E επιπέδου Ο level με βαθμό επιτυχίας τουλάχιστον C ή ELTS/ IELTS με βαθμό τουλάχιστον 6.5 ή ΤOEFL με βαθμό τουλάχιστον 580 (paper-based test)/82 (internet-based test). Οι απόφοιτοι/ες αγγλόφωνου πανεπιστημιακού προγράμματος σπουδών εξαιρούνται από την προϋπόθεση αυτή.

Οι υποψήφιοι/ες μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/τριες πρέπει να γνωρίζουν ότι για όλα τα προγράμματα είναι αναγκαίο να γνωρίζουν πολύ καλά αγγλικά (χωρίς το πιστοποιητικό επάρκειας να είναι υποχρεωτικό -πλην των αγγλόφωνων προγραμμάτων όπως αναφέρεται πιο πάνω-), ώστε να είναι σε θέση να ανταποκριθούν σε βιβλιογραφία ή/και οποιοδήποτε άλλο υλικό που θα είναι στην αγγλική γλώσσα.

Υποβολή αίτησης

Περισσότερες πληροφορίες:

Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας

Τηλ.: +357 25002710/11

Email: kep@cut.ac.cy