Η σειρά ομιλιών συνεχίζεται από το Rehab Talks!

Τετάρτη, 23 Οκτωβρίου 2024

Κλινική Αποκατάστασης, 1ος όροφος, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

13.00

Το Τμήμα Επιστημών Αποκατάστασης σας προσκαλεί στην ομιλία του Καθ. Δικαίου Σακελλαρίου (School of Healthcare Sciences, Cardiff University, UK) με τίτλο: " Disability and access to healthcare: current situation and global action"

Η ομιλία θα εστιάσει στην πρόσβαση στην υγεία για άτομα με αναπηρία, χρησιμοποιώντας ερευνητικά δεδομένα από διάφορες χώρες και θα παρουσιάσει την ανάπτυξη πολιτικών δράσης για την επίτευξη ισότητας στην υγεία.

Βιογραφικό

O Δρ. Δικαίος Σακελλαρίου είναι Καθηγητής Εργοθεραπείας στο Cardiff University με ερευνητικό ενδιαφέρον για το πώς τα άτομα με χρόνιες ασθένειες ή αναπηρίες βιώνουν τη ζωή τους, για να επιτύχουν μια ικανοποιητική ύπαρξη, όχι παρά τις ασθένειες ή τις αναπηρίες τους, αλλά σε συνδυασμό με αυτές. Η έρευνά του εμβαθύνει στις εμπειρίες των ατόμων με ασθένεια, αναδεικνύοντας τις διαφορετικές προοπτικές και προτεραιότητες που αναδύονται σε διαφορετικές συνθήκες.  Το έργο του βασίζεται σε γνώσεις και μεθοδολογίες από τη Δημόσια Υγεία, την Ιατρική Ανθρωπολογία, την Εργοθεραπεία και τις μελέτες για την Αναπηρία.