Ο Αν. Καθηγητής του ΤΕΠΑΚ Μ. Σιριβιανός συμμετείχε σε συνέδριο για τις προκλήσεις της παραπληροφόρησης

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), Αναπληρωτής Καθηγητής Μιχάλης Σιριβιανός, συμμετείχε, ως ομιλητής, στο Συνέδριο «FIBEP Media Intelligence Congress».

Το FIBEP είναι η κορυφαία εκδήλωση για επαγγελματίες παρακολούθησης και ανάλυσης μέσων.

Ο Δρ Σιριβιανός συμμετείχε στην ενότητα του συνεδρίου με θέμα "Navigating Truth in the Age of AI: Strategies to Combat Disinformation".

«Είχαμε μια ζωντανή συζήτηση σχετικά με τις προκλήσεις που συνοδεύουν την παραπληροφόρηση που παράγεται από τεχνητή νοημοσύνη και πώς οι ανθρωποκεντρικές και υποβοηθούμενες από την τεχνητή νοημοσύνη στρατηγικές θα μπορούσαν να αποτελέσουν το κλειδί για την αντιμετώπισή τους», σημείωσε.

Ο Αναπληρωτής Καθηγητής του ΤΕΠΑΚ είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει τον ρόλο του Μεσογειακού Παρατηρητηρίου Ψηφιακών Μέσων (MedDMO) στην παρακολούθηση πλατφορμών, στον έλεγχο πληροφοριών (fact-checking) και την προώθηση της παιδείας στα Μέσα, ως μέρος της πρωτοβουλίας EDMO της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

"Ήταν μια διαφωτιστική συζήτηση με εξαιρετικούς επαγγελματίες του κλάδου, η οποία μου έδωσε πολλές νέες ιδέες για το μέλλον της νοημοσύνης των Μέσων και της ακεραιότητας της πληροφορίας», ανέφερε ο Δρ Σιριβιανός.

#FIBEP #MediaIntelligence #AI #Disinformation #EDMO #InformationIntegrity

Cyprus University of Technology