Συμμετοχή του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ στο 6th Commonwealth Nurses and Midwives Conference

Το 6ο Commonwealth Nurses and Midwives Conference με συνεργασία με το Malta Union of Midwives and Nurses πραγματοποιήθηκε 27-28 Σεπτεμβρίου 2024 στο InterContinental Hotel στη Μάλτα.

Το θέμα του συνεδρίου ήταν Health for All: Nurses and Midwives meeting the challenge-showing the way και συζητήθηκαν θέματα όπως η φροντίδα παιδιών, οι καινοτομίες στη νοσηλευτική και μαιευτική, η χρήση ψηφιακών τεχνολογιών, η ηγεσία και η υποστήριξη του επαγγέλματος παγκοσμίως.

Στο συνέδριο παρευρέθηκαν εκπρόσωποι από διάφορους οργανισμούς και χώρες, με στόχο την προώθηση της παγκόσμιας υγείας και συνεργασίας και ήταν μια ευκαιρία για τους νοσηλευτές και τις μαίες να παρουσιάσουν τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν, τις καινοτόμες πρακτικές και τη συμβολή τους στη βελτίωση της παγκόσμιας υγείας και ευημερίας.

Δυναμική ήταν η παρουσία του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ με δέκα εισηγήσεις, τρεις επικεντρωμένες σε θέματα μαιευτικής και οι υπόλοιπες επικεντρωμένες σε γενική νοσηλευτική. Πιο συγκεκριμένα ο κ. Βρακάς Χρίστος, υποψήφιος διδάκτορας, (Μέλη τριμελούς επιτροπής: Χατζηγεωργίου Ελένη, Καρανικόλα Μαρία, Μίτλεττον Νίκος) παρουσίασε τα προκαταρκτικά δεδομένα του ερευνητικού προγράμματος ΜΑΤΕS το οποίο αποτελεί μέρος μιας διεθνούς ερευνητικής ομάδας που συνδέεται με τη δράση COST της ΕΕ ‘Περιγεννητική Ψυχική Υγεία και Τραύμα που σχετίζεται με τον τοκετό: Μεγιστοποίηση βέλτιστων πρακτικών και βέλτιστα αποτελέσματα (DEVoTION-CA18211)’.

Η Δρ Δημητριάδου Μαρία, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, παρουσίασε τους στόχους του ευρωπαϊκού προγράμματος EU4Health Co-OPERATOR (συντονιστής: Δρ Άγγελος Κασσιανός, Λέκτορας) και τις απόψεις των φοιτητών νοσηλευτικής στην Κύπρο και την Ελλάδα σχετικά με την ασφάλεια των ασθενών.

Η κ. Έλληνα Ιωάννα, υποψήφια διδάκτορας και Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, παρουσίασε μελέτη για τις στάσεις και αντιλήψεις προπτυχιακών φοιτητών νοσηλευτικής σχετικά με το κλινικό μαθησιακό περιβάλλον.

Η κ. Μανώλη Εμμανουέλα, υποψήφια διδάκτορας (Μέλη τριμελούς επιτροπής: Χατζηγεωργίου Ελένη, Καρανικόλα Μαρία, Μίτλεττον Νίκος) καιΕιδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, ανέλυσε την αποτελεσματικότητα του εκπαιδευτικού προγράμματος STOPIPV στις γνώσεις, στάσεις και ετοιμότητα των Κυπρίων Μαιών/ Μαιευτών στη διερεύνηση της συντροφικής βίας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς και τις αντιλήψεις τους για τα εμπόδια αυτής της διερεύνησης στο εργασιακό χώρο.

Η Δρ Μπουζίκα Μερόπη, Επίκουρη καθηγήτρια και η Δρ Καρανικόλα Μαρία, Αναπληρώτρια καθηγήτρια, παρουσίασαν ερευνητικά δεδομένα για την επίδραση της εκπαίδευσης στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) στην ικανότητα διατήρησης των δεξιοτήτων πραγματοποίησής της από φοιτητές νοσηλευτικής στο τελευταίο έτος των σπουδών τους.

Η Δρ Παναγιώτου Έλενα, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, παρουσίασε μια ποιοτική μελέτη για τα ηθικά διλήμματα που αντιμετωπίζουν οι φοιτητές νοσηλευτικής κατά την κλινική τους πρακτική.

Η κ. Παναγιώτου Μαρία, υποψήφια διδάκτορας (Μέλη  επιτροπής: Μίτλεττον Νίκος, Μερκούρης Αναστάσιος,  Καρανικόλα Μαρία, Χατζηγεωργίου Ελένη), παρουσίασε επίσης μια ποιοτική μελέτη για την Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά της Μαιευτικής στην Κύπρο, εξετάζοντας, μέσω ομάδων εστίασης, πώς αυτή επηρεάζει την αίσθηση της επαγγελματικής ταυτότητας των Μαιών/ Μαιευτών και προτείνοντας τρόπους για την προστασία και ανάπτυξη του επαγγέλματος.

Τέλος, η Δρ Παπασταύρου Ευριδίκη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια (αφυπηρετήσασα και νυν συνεργάτιδα), συμμετείχε με δύο εισηγήσεις Η πρώτη είχε θέμα ‘The Development of the Hellenic Scientific Society for Health Literacy’η οποία παρουσιάστηκε από την Δρ Ιωάννα Μενοίκου και αφορά στη δημιουργία της πρώτης Πανελλαδικής ένωσης για την εγγραμματοσύνη υγείας στην οποία συμμετέχει και η Κύπρος ως ιδρυτικό μέλος.

Η δεύτερη ‘PROmoting a MOrally COmpetent Nurse (PROMOCON)’ αφορά σε έργο το οποίο έχει χρηματοδοτηθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω του προγράμματος Erasmus με τη συμμετοχή του ΠΑΣΥΝΜ, που στόχο έχει την ανάπτυξη ενός σχεδίου εκπαίδευσης με θέμα την προαγωγή ηθικά ικανών νοσηλευτών και άλλων επαγγελματιών υγείας.

Όλες οι παραπάνω συμμετοχές ανέδειξαν την προσφορά του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ στην προώθηση της παγκόσμιας υγείας και της Νοσηλευτικής και Μαιευτικής εκπαίδευσης.