Γυναίκες στην Επιστήμη - Δρ. Μαρία Καμπανάρος

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα για τις γυναίκες στην επιστήμη, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου με γνώμονα την ενθάρρυνση των γυναικών και κοριτσιών να ασχοληθούν με τις επιστήμες, παρουσιάζει γυναίκες επιστήμονες που εργοδοτούνται στο Πανεπιστήμιο και την ερευνητική τους δραστηριότητα.

Η Δρ, Καμπανάρος παρουσιάζει την Διακρανιακή Μαγνητική Διέγερση (ΔΜΔ) που στεγάζεται στην νέα Κλινική Αποκατάστασης του ΤΕΠΑΚ.

Η ΔΜΔ είναι μια μη-επεμβατική θεραπεία η οποία χρησιμοποιεί μαγνητικούς παλμούς για διέγερση του εγκεφάλου με σκοπό τη θεραπεία διαφόρων ψυχιατρικών διαταραχών (π.χ. κατάθλιψη) και νευρολογικών παθήσεων (π.χ. αποκατάσταση εγκεφαλικών επεισοδίων). Η ΔΜΔ είναι μια τεχνική διέγερσης του εγκεφάλου που βασίζεται στην παραγωγή σύντομων μαγνητικών πεδίων χρησιμοποιώντας ένα μονωμένο πηνίο που τοποθετείται πάνω από το τριχωτό της κεφαλής. Τα μαγνητικά πεδία είναι του ίδιου τύπου με τα μαγνητικά πεδία που χρησιμοποιούνται στην απεικόνιση μαγνητικού τομογράφου (MRI).

Η τεχνική αυτή βασίζεται στο γεγονός ότι τα κύτταρα του εγκεφάλου λειτουργούν με ηλεκτρικό ρεύμα. Οι μαγνητικοί παλμοί που παράγονται από τη ΔΜΔ παράγουν ένα ασθενές ηλεκτρικό ρεύμα στον εγκέφαλο που ενεργοποιεί συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου. Μέσα από επιστημονικές έρευνες έχει διαφανεί ότι η θεραπεία αυτή είναι ασφαλής, είναι καλά ανεκτή από τους ασθενείς αφού σε αντίθεση με τη φαρμακευτική αγωγή δεν έχει σχεδόν καθόλου παρενέργειες και έχει ευεργετικά αποτελέσματα σε διάφορες ψυχιατρικές και νευρολογικές παθήσεις.