Φοιτητικές Εστίες 2022/23: Ενδιαφέρει άτομα που έχουν εγκριθεί για δωμάτιο

Τετάρτη 31/08/2022

• Κτίριο Αστήρ                                      09:00 πμ
  • Κτίριο Ρούσσος                                  11:30 πμ

Η παραλαβή γίνεται αποκλειστικά από τη/το φοιτητή/τρια, με φυσική παρουσία, με βάση το πιο πάνω πρόγραμμα.

Για το κτίριο Apollonia της ΙΑΚ θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση τις επόμενες μέρες. H παραλαβή θα είναι στα τέλη Αυγούστου 2022. Τα συμβόλαια θα σταλούν απευθείας από τη διεύθυνση της εστίας.

Ενοικιαστήριο συμβόλαιο

Τα συμβόλαια και η διαδικασία υπογραφής έχουν απλοποιηθεί. Σας έχει σταλεί ηλεκτρονικά το ενοικιαστήριο συμβόλαιό σας. Υπογράψτε στη δεύτερη σελίδα, στο σημείο που σας αφορά, και στείλτε το ηλεκτρονικά (σε αρχείο pdf ή jpeg) στο housing@cut.ac.cy μέχρι την Παρασκευή 15/7/2022. Θα υπογραφεί ηλεκτρονικά από τον Προϊστάμενο ΥΣΦΕ και το τελικό θα σας σταλεί πίσω ηλεκτρονικά. Δεν θα κάνουμε εμείς εκτυπώσεις και αντίγραφα.

Τα συμβόλαια έχουν διάρκεια 10 μήνες (από 1η Σεπτεμβρίου 2022 μέχρι 30 Ιουνίου 2023) και μπορούν να επεκταθούν, αν το θέλετε, με τους ίδιους όρους τους θερινούς μήνες Ιούλιο και Αύγουστο του 2023.

Καταβολή ποσού ενοικίου και εγγύησης

Οι χρεώσεις ενοικίων ανάλογα με τον τύπο δωματίου παρατίθενται στην ιστοσελίδα, πατήστε δώ. Μέχρι τις 8 Αυγούστου 2022 θα πρέπει να καταβάλετε ποσό ύψους €170 ευρώ ως εγγύηση και το ενοίκιο των πρώτων δύο μηνών (Σεπτέμβρης και Οκτώβρης 2022) αναλόγως τύπου διαμερίσματος (δείτε πιο κάτω). Φοιτητές που είναι ήδη ένοικοι και συνεχίζουν του χρόνου, δεν χρειάζεται να πληρώσουν ξανά εγγύηση. Θα πρέπει όμως να πληρώσουν το ενοίκιο των πρώτων δύο μηνών. Μόλις πληρώσετε, στείλτε την τραπεζική απόδειξη στο housing@cut.ac.cy

Για την εστία Απολλώνια θα σταλεί σχετική ενημέρωση από τη διεύθυνση της εστίας.

Τύπος

Ενοίκιο 2 μηνών

Στούντιο

€400

Ενός υπνοδωματίου (μονάρι)

€440

Δύο υπνοδωματίων (δυάρι)

€300

Τριών υπνοδωματίων (τριάρι)

€260

Οι πληρωμές γίνονται με έμβασμα στον πιο κάτω τραπεζικό λογαριασμό του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου:

Επωνυμία Τράπεζας:

Hellenic Bank

Αρ. Λογαρισμού:

241-13-869595-02

IBAN Code:

CY39 0050 0241 0002 4113 8695 9502

Swift Code:

HEBACY2N

Οι πληρωμές για την εστία Απολλώνια γίνονται απευθείας προς λογαριασμό της εστίας Απολλώνια, όχι προς το Πανεπιστημιο.

Σε περίπτωση που δεν γίνουν οι πληρωμές έγκαιρα (μέχρι 8 Αυγούστου 2022) το Γραφείο Στέγασης θα προσφέρει το δωμάτιο σε φοιτητές/τριες που είναι στο μακρύ κατάλογο επιλαχόντων.

Νοείται ότι θα πρέπει να διευθετηθούν και τυχόν οφειλές σχετίζονται με περσινά συμβόλαια ενοικίασης (2021-22).

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλέφωνα 25 002380 και στο housing@cut.ac.cy

Καταβολή επιδόματος ενοικίου σε δικαιούχους φοιτητές/τριες

Αποτελέσματα μοριοδότησης νέων αιτήσεων για σκοπούς επιδόματος ενοικίου, 2022-23

Αύξηση επιδόματος ενοικίου, διεύρυνση αριθμού δικαιούχων και επιλογή ενοικίασης/διαμονής σε ξενοδοχεία της Λεμεσού