Ανακοίνωση κατανομής κενών θέσεων (β' κατανομή) 2024-25

Σπουδές Featured Slideshow Φοιτητικά Νέα

Ανακοινώνεται η κατανομή συνολικά 410 θέσεων, εκ των οποίων οι 96 προέκυψαν από εσωτερική βελτίωση θέσης. Η κατανομή θέσεων σε Ειδικές Κατηγορίες θα ανακοινωθεί το Σάββατο, 3 Αυγούστου 2024.

Στη διαδικασία κατανομής περιλήφθηκαν οι αιτήσεις που πληρούσαν τα καθορισμένα κριτήρια:

• Τήρηση πλαισίων πρόσβασης με βαθμολογία 2024
  • Βαθμολογία πρόσβασης τουλάχιστον 90% του/της τελευταίου/ας εισακτέου/ας της Α΄ Κατανομής 2024
  • Δυνατότητα άμεσης φοίτησης (πλην Νοσηλευτικής και Μαγειρικών Τεχνών)

Αναλυτικά ο αριθμός θέσεων που κατανεμήθηκε ανά πρόγραμμα:

ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Αριθμός
FAR_UG Πτυχίο Καλών Τεχνών 5
ΣΥΝΟΛΑ 410

Αποτελέσματα:

(Οι πιο πάνω καταλόγοι είναι με βάση τον αριθμό φοιτητή/τριας που ο/η αιτητής/τρια μπορεί να βρει στο φοιτητικό του/της portal, από το οποίο υπέβαλε αίτηση για τις κενές θέσεις - β κατανομή).

ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ / ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

Όσοι/όσες εξασφαλίζουν θέση θα πρέπει να την αποδεχθούν ακολουθώντας προσεκτικά τις οδηγίες που αναφέρονται στην ιστοσελίδα ΕΔΩ.

Η αποδοχή θέσης μπορεί να γίνει από την Τρίτη, 30/7/2024 μέχρι και τη Δευτέρα 5/8/2024.

Σημειώνεται ότι όσοι/όσες πέτυχαν βελτίωση θέσης μέσω των Κενών Θέσεων, δεν χρειάζεται να προβούν σε οποιαδήποτε ενέργεια.

Όλοι/ες οι υποψήφιοι/ες θα μπορούν (εντός δύο εργάσιμων ημερών) να δουν την έκβαση της αίτησής τους και μέσα από το Portal, έχοντας πρόσβαση με τους κωδικούς που έλαβαν κατά την υποβολή της αίτησής τους.

Σε περίπτωση που οποιοσδήποτε/οποιαδήποτε υποψήφιος/α κρίνει ότι έχει γίνει λάθος κατά την αξιολόγηση της αίτησής του/της, μπορεί να υποβάλει εντός 48 ωρών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, γραπτή και αιτιολογημένη ένσταση, προς τον Προϊστάμενο της ΥΣΦΕ στην ηλεκτρονική διεύθυνση studies@cut.ac.cy

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους/τις υποψήφιους/ες για την προτίμηση προς τα Προγράμματα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και συγχαίρουμε όλους/ες όσους/ες εξασφάλισαν θέση.

Σε περίπτωση που μέχρι και την έναρξη των μαθημάτων (αρχές Σεπτεμβρίου 2024) διαπιστωθούν κενά, το Πανεπιστήμιο θα προχωρήσει σε πρόσθετη κατανομή με βάση το αρχείο αιτήσεων της 2ης κατανομής.

ΣΤΕΓΑΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

Άτομα που ενδιαφέρνται για δωμάτιο εστίας ή επίδομα ενοικίου, θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση μοριοδότησης από την Τρίτη, 30 Ιουλίου 2024 μέχρι και την Πέμπτη, 1 Αυγούστου 2024.

Για υποβολή αίτησης πατήστε εδώ

Για όσους/όσες φοιτητές/τριες ενδιαφέρονται για εξεύρεση ιδιωτικού διαμερίσματος ή/και συγκάτοικου (είτε στη Λεμεσό, είτε στην Πάφο), καλούνται να επισκεφθούν την ειδικά διαμορφωμένη σελίδα στο Facebook.

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Για αναλυτικές πληροφορίες, πατήστε εδώ.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου στο kep@cut.ac.cy ή στα τηλέφωνα 25002710/11.

Ανακοίνωση κατανομής κενών θέσεων (β' κατανομή) 2024-25

Επιτυχόντες/ούσες Παγκύπριων Εξετάσεων 2024-Β Κατανομή-Ειδικά Κριτήρια-Στέγαση

Πρόγραμμα Εγγραφών σε Μαθήματα-Φθινοπωρινό Εξάμηνο 2024/25

• Τήρηση πλαισίων πρόσβασης με βαθμολογία 2024
  • Δυνατότητα άμεσης φοίτησης (πλην Νοσηλευτικής και Μαγειρικών Τεχνών)

Αναλυτικά ο αριθμός θέσεων που κατανεμήθηκε ανά πρόγραμμα:

ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Αριθμός

ΣΤΕΓΑΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

Για υποβολή αίτησης πατήστε εδώ

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Για αναλυτικές πληροφορίες, πατήστε εδώ.