Τελική κατανομή δωματίων εστιών σε Λεμεσό και Πάφο (2024-25)

Φοιτητικά Νέα Στέγαση

Μετά από σημερινή συνεδρία της αρμόδιας Επιτροπής του Συμβουλίου ανακοινώνεται η τελική μοριοδότηση των αιτήσεων που υποβλήθηκαν από νέους/εες φοιτητές/τριες πτυχίου (από 22/7/-1/8/2024) και η κατανομή των διαθέσιμων δωματίων εστιών σε Λεμεσό και Πάφο για το ακαδημαϊκό έτος 2024-25. Πατήστε εδώ.

Με βάση τη διαθεσιμότητα δωματίων προσφέρεται δωμάτιο εστίας σε Λεμεσό ή Πάφο, ως εξής:

Λεμεσός

• 33 σε νεοεισερχόμενους/ες φοιτητές/τριες πτυχίου που συγκεντρώνουν 22 μόρια και άνω (διαδικασία αιτήσεων 22/7-1/8/2024). Πατήστε εδώ.
  • 15 σε φοιτητές/τριες πτυχίου παλαιότερων ετών (2ο εξάμηνο και άνω) που συγκεντρώνουν 22 μόρια και άνω (διαδικασία αιτήσεων 22/7-1/8/2024). Πατήστε εδώ.
  • 29 σε φοιτητές/τριες πτυχίου, ανεξαρτήτως έτους, που στον ενοποιημένο κατάλογο υφιστάμενων και νέων φοιτητών/τριών συγκεντρώνουν 21 μόρια (οι πρώτοι 29 σε κατάταξη). Για τον ενοποιημένο κατάλογο πατήστε εδώ.

Σημείωση: Σε περίπτωση που κενωθούν δωμάτια θα προσφέρονται με βάση την κατάταξη μοριοδότησης του ενοποιημένου καταλόγου.

Πάφος

• 26 σε νεοεισερχόμενους/ες φοιτητές/τριες πτυχίου στην μειωμένη τιμή των €350/μήνα που συγκεντρώνουν 15 μόρια και άνω. Πατήστε εδώ.
  • 28 σε φοιτητές/τριες πτυχίου παλαιότερων ετών (2ο εξάμηνο και άνω) στη μειωμένη τιμή των €350/μήνα  που συγκεντρώνουν 15 μόρια και άνω. Πατήστε εδώ.
  • 18 σε νεοεισερχόμενους/ες φοιτητές/τριες πτυχίου στην κανονική τιμή των €550/μήνα που συγκεντρώνουν 14 μόρια και κάτω (καλύπτει όλα τα άτομα που βρίσκονται στον κατάλογο). Πατήστε εδώ.
  • 9 σε φοιτητές/τριες πτυχίου παλαιότερων ετών (2ο εξάμηνο και άνω) στην κανονική τιμή των €550/μήνα  που συγκεντρώνουν 14 μόρια και κάτω (καλύπτει όλα τα άτομα που βρίσκονται στον κατάλογο). Πατήστε εδώ.

Σημείωση: παραμένει αριθμός αδιάθετων δωματίων στην Πάφο τα οποία θα δοθούν σε άτομα που θα υποβάλουν ενδιαφέρον χωρίς μοριοδότηση, στην κανονική τιμή των €550/μήνα. Για υποβολή ενδιαφέροντος πατήστε εδώ.

Άτομα στα οποία προσφέρεται δωμάτιο εστίας, έχουν το δικαίωμα να προτιμήσουν αντί εστία το επίδομα ενοικίου. Τα άτομα δικαιούχα εστίας οφείλουν μέχρι τη Δευτέρα 12 Αυγούστου να επιβεβαιώσουν το ενδιαφέρον τους για εστία ή να ενημερώσουν για τυχόν προτίμησή τους για επίδομα ενοικίου, γράφοντας σχετικά στο housing@cut.ac.cy.

Τα άτομα που θα επιβεβαιώσουν (housign@cut.ac.cy) θα λάβουν ενημέρωση με email για την πληρωμή ενοικίου, το συμβόλαιο, την παραλαβή κ.ά.

Προσοχή: Αν υπάρχουν αδέρφια ή άτομα που είναι δικαιούχα εστίας και θέλουν να συγκατοικήσουν σε δυάρι διαμέρισμα εστίας, παρακαλούμε να στείλουν σχετικό μήνυμα στο housing@cut.ac.cy μέχρι τις 12/8/2024.

Επίδομα ενοικίου

Δικαιούχα επιδόματος ενοικίου είναι όλα τα άτομα που συγκεντρώνουν τουλάχιστον 12 μόρια, θα ενοικιάσουν ιδιωτικά και δεν θα διαμένουν σε εστία του Πανεπιστημίου (ή της ΙΑΚ ή του Δήμου Πάφου). Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

Επιλαχόντες εστίας

Είναι πιθανόν για διάφορους λόγους να κενωθούν ορισμένα δωμάτια εστίας. Κάθε δωμάτιο που θα κενώνεται θα προσφέρεται άμεσα (με τηλεφωνική ενημέρωση) στο άτομο που έχει σειρά προτεραιότητας στον ενοποιημένο κατάλογο μοριοδότησης (πατήστε εδώ). Αυτή τη στιγμή προτεραιότητα έχουν άτομα με 21 μόρια.

Συστήνουμε σε όσους/ες είναι χαμηλά στη μοριοδότηση με φοίτηση στη Λεμεσό να αναζητήσουν ιδιωτικά διαμέρισμα και να αξιοποιήσουν τη σελίδα της ΦΕΤΕΠΑΚ στο facebook.

Τελευταία ευκαιρία μοριοδότησης για σκοπούς επιδόματος ενοικίου

Υφιστάμενοι/ες φοιτητές/τριες που για οποιοδήποτε λόγο δεν μπόρεσαν να υποβάλουν αίτηση μοριοδότησης ή/και η αίτησή τους κρίθηκε ελλιπής, έχουν μια τελευταία ευκαιρία να το πράξουν μέχρι και τις 25 Αυγούστου 2024. Για υποβολή αίτησης πατήστε εδώ

Το Πανεπιστήμιο και το Γραφείο Στέγασης θα είναι κλειστό μέχρι και τις 16 Αυγούστου 2024. Ωστόσο, μπορείτε να στέλνετε μήνυμα στο housing@cut.ac.cy και θα λαμβάνετε απάντηση αυθημερόν.

Επίδομα ενοικίου 2024-25 - Για άτομα που δεν πρόλαβαν να μοριοδοτηθούν

Τελική κατανομή δωματίων εστιών σε Λεμεσό και Πάφο (2024-25)

Φοιτητική Στέγαση 2024-25: Μοριοδότηση αιτήσεων νέων φοιτητών/τριών

Λεμεσός