Προκήρυξη θέσεων στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα MA Design for Social Innovation-Έναρξη φοίτησης Ιανουάριος 2025

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρουν το καινοτόμο μάστερ (MA) Σχεδιασμός για Κοινωνική Καινοτομία και δέχονται αιτήσεις από υποψήφιους/ες φοιτητές/τριες για έναρξη σπουδών τον Ιανουάριο του 2025. Αιτήσεις υποβάλλονται μέχρι και τις 31/10/2024 (12 μ.).

• Γλώσσα Προσφοράς του προγράμματος: Αγγλική
  • Τρόπος Προσφοράς: Εξ αποστάσεως

Το εν λόγω πρόγραμμα συνδυάζει τη σχεδιαστική σκέψη με την κοινωνική επιχειρηματικότητα, ενδυναμώνοντας τους/τις φοιτητές/τριες για να αναπτύξουν καινοτόμες λύσεις στις σύγχρονες παγκόσμιες προκλήσεις. Το MA Σχεδιασμός για Κοινωνική Καινοτομία συγκεντρώνει εμπειρογνώμονες από τους τομείς του σχεδιασμού, της αρχιτεκτονικής, της κοινωνικής καινοτομίας και της επιχειρηματικότητας.

• Προσφέρεται με τη συνεργασία δύο πανεπιστημίων (Πανεπιστήμιο Κύπρου και Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου) και τριών διαφορετικών τμημάτων (Τμήμα Αρχιτεκτονικής, Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Δημόσιας Διοίκησης, και Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών)
  • Έχει σχεδιαστεί για να λειτουργεί διαδικτυακά (συνδυάζοντας συγχρονισμένη και ασύγχρονη διδασκαλία)
  • Προσφέρεται για πλήρη ή μερική φοίτηση
  • Δίνει έμφαση στη διδασκαλία με βάση την πρακτική

Ποιοι/ες μπορούν να υποβάλουν αίτηση

Το πρόγραμμα MA Σχεδιασμός για Κοινωνική Καινοτομία σχεδιάστηκε για φοιτητές/τριες με πρώτο πτυχίο, οι οποίοι/ες έχουν έντονο ενδιαφέρον για την ανάπτυξη υψηλού επιπέδου δεξιοτήτων βασισμένων στις κοινωνικές επιστήμες και στη θεωρία και πρακτική του σχεδιασμού, προκειμένου να χτίσουν, βελτιώσουν και εξελίξουν δεξιότητες και ικανότητες που απαιτούνται για δράση σε κοινωνική καινοτομία. Τα εμπλεκόμενα τμήματα υποστηρίζουν τη διεπιστημονικότητα στον σχεδιασμό και την καινοτομία δημιουργώντας συνδέσεις μεταξύ του ακαδημαϊκού χώρου και της πρακτικής, και φέρνοντας στο προσκήνιο τεκμηριωμένες θεωρητικές και μεθοδολογικές γνώσεις. Το πρόγραμμα είναι σχεδιασμένο τόσο για πρόσφατους/ες αποφοίτους/ες όσο και για επαγγελματίες.

Νέοι/νέες φοιτητές/τριες: Πρόγραμμα Ενημέρωσης & Εγγραφές σε Μαθήματα (Φθινοπωρινό Εξάμηνο 2024-25)

Ανακοίνωση αποτελεσμάτων 2ης κατανομής θέσεων πτυχίου σε υποψήφιους/ες από Ελλάδα (2024-25)

• Γλώσσα Προσφοράς του προγράμματος: Αγγλική
  • Τρόπος Προσφοράς: Εξ αποστάσεως