Αίθουσα: Λεμεσός

24 Οκτωβρίου 2024       14:30 - 16:00

Σε αυτό το διαδραστικό εργαστήρι, θα εξερευνήσετε τον ισχυρό ρόλο που μπορεί να παίξει η τεχνητή νοημοσύνη στη βελτίωση της ανάπτυξης χαρακτήρων και της οικοδόμησης κόσμου στη δημιουργική γραφή. Θα ξεκινήσουμε δείχνοντας πώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν εργαλεία τεχνητής νοημοσύνης για τη δημιουργία λεπτομερών προφίλ χαρακτήρων, συμπεριλαμβανομένων του υπόβαθρου, των προσωπικοτήτων και των κινήτρων τους. Θα συμμετάσχετε σε μια άσκηση όπου δημιουργούν έναν μοναδικό χαρακτήρα με τη βοήθεια AI, ζωντανεύοντάς τους με πλούσια λεπτομέρεια.

Θα εξερευνήσετε τεχνικές οικοδόμησης κόσμου, χρησιμοποιώντας AI για να δημιουργήσουμε ευφάνταστα περιβάλλοντα, πολιτισμούς και ιστορίες. Στη συνέχεια, θα σχεδιάσετε ένα φανταστικό κόσμο χρησιμοποιώντας AI, επεκτείνοντας τα μοναδικά χαρακτηριστικά και την πολυπλοκότητά τους.

Εισηγήτρια: Έλενα Κοντολαίμη

Η Έλενα Κοντολέμη είναι Ειδική Επιστήμονας στο Κέντρο Γλωσσών στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Με εξειδίκευση στους ψηφιακούς γραμματισμούς, η Έλενα έχει εκτενή εμπειρία στην τεχνητή νοημοσύνη, τη διασταύρωση τεχνολογιών τεχνητής νοημοσύνης και πρακτικών ψηφιακού γραμματισμού, διερευνώντας πώς τα αναδυόμενα εργαλεία επηρεάζουν την επικοινωνία και τη μάθηση στους ψηφιακούς χώρους. Επιθυμεί να σας υποστηρίξει να πλοηγείστε και να ασχολείστε κριτικά με πλατφόρμες που βασίζονται στην τεχνητή νοημοσύνη, ενθαρρύνοντας τη βαθύτερη κατανόηση των επιπτώσεών τους στην εκπαίδευση και την κοινωνία.

Για εγγραφή εδώ

Εισηγήτρια: Έλενα Κοντολαίμη