Διάκριση μελέτης στα πλαίσια διδακτορικής διατριβής του Τμήματος Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Nursing Achievements

Η έρευνα που διενεργήθηκε από τον υποψήφιο διδάκτορα του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ, Στέλιο Ιορδάνου υπό την επίβλεψη του πρώην Αναπληρωτή Καθηγητή Βασίλη Ραφτόπουλου στη ΜΕΘ Β’ του ΓΝ Λεμεσού κατάφερε να προκριθεί ανάμεσα στα φαβορί για τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στα βραβεία Patients Safety Awards 2018 - Recognising and rewarding excellence in healthcare, τα οποία πραγματοποιούνται κάθε χρόνο στο Λονδίνο.

Η εργασία με τίτλο “Should CDC’s recommendations for promptly removing unnecessary central venous catheters be enhanced?” αφορά σε πρόταση για τον εμπλουτισμό των συστάσεων του Centres for Disease Control and Prevention (CDC) αναφορικά με την πρόληψη των λοιμώξεων που σχετίζονται με τη χρήση του κεντρικού φλεβικού καθετήρα. Προτείνεται η ενίσχυση των οδηγιών με τη χρήση της τεχνικής περιφερικής αγγειακής προσπέλασης υπό υπερηχογραφική καθοδήγηση σε μια προσπάθεια να προληφθεί η χρήση, να μειωθούν οι ημέρες χρήσης και να αφαιρείται έγκαιρα ο κεντρικός φλεβικός καθετήρας (ΚΦΚ) σε ασθενείς με φτωχό περιφερικό φλεβικό δίκτυο. Η συγκεκριμένη διαδικασία είναι πρωτοποριακή αφού για πρώτη φορά συνδυάζονται δύο ερευνητικά τεκμηριωμένες πρακτικές σε μία διαδικασία. Τα αποτελέσματα από τη χρήση του συγκεκριμένου συνδυασμού είναι άκρως ενθαρρυντικά, αφού η συχνότητα εμφάνισης των βακτηριαιμιών που σχετίζονται με τη χρήση του ΚΦΚ στη ΜΕΘ Β΄ του Γενικού Νοσοκομείου της Λεμεσού για το έτος 2017 βρίσκεται στα χαμηλότερα επίπεδα μεταξύ των δημοσιευμένων επιστημονικών άρθρων της τελευταίας δεκαετίας.

Στις 4 Μαΐου θα πραγματοποιηθεί η τελική παρουσίαση των εργασιών σε επιστημονική επιτροπή στο Λονδίνο από τους υποψηφίους για την πρώτη θέση και οι νικητές για κάθε κατηγορία θα ανακοινωθούν στις 9 Μαΐου στα Patients Safety Awards 2018. Αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα γεγονότα στον χώρο της υγείας στο Ηνωμένο Βασίλειο.