Κέντρο αριστείας, έρευνας και καινοτομίας στη Λευκωσία από κοινοπραξία των κυπριακών δημόσιων πανεπιστημίων

Στην παρουσία των ακαδημαϊκών ηγεσιών των τριών κυπριακών δημοσίων πανεπιστημίων και του Δημάρχου Λευκωσίας παρουσιάστηκε τη Δευτέρα 22 Ιουνίου σε δημοσιογραφική διάσκεψη στη Λεβέντειο Πινακοθήκη, η κοινοπραξία RISE (Research centre on Interactive media, Smart systems and Emerging technologies), που αποσκοπεί στην ανάπτυξη ενός διεπιστημονικού ερευνητικού κέντρου στην παλιά πόλη της Λευκωσίας.

Από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συμμετέχει ερευνητική ομάδα του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών με συντονίστρια τη Δρ Δέσποινα Μιχαήλ και μέλη τον Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη, τον Αναπληρωτή Καθηγητή Αντρέα Λανίτη και την Επίκουρη Καθηγήτρια Άντρη Ιωάννου. Στην κοινοπραξία συμμετέχουν επίσης ο Δήμος Λευκωσίας ως συντονιστικός φορέας, το Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Max Planck Institute της Γερμανίας και το University College London του Ηνωμένου Βασιλείου.

Το ερευνητικό κέντρο έχει σκοπό την εκπόνηση έρευνας στις οπτικές επιστήμες (visual sciences) που περιλαμβάνουν τρισδιάστατα γραφικά υπολογιστών, μηχανική όραση και επεξεργασία εικόνας, λαμβάνοντας υπόψη ανθρωποκεντρικές προσεγγίσεις. Τα ερευνητικά αποτελέσματα προορίζονται για εφαρμογές στους κύριους άξονες προτεραιοτήτων της Κύπρου συμπεριλαμβανομένων της Ενέργειας, του Τουρισμού, της Υγείας, της Γεωργίας και του Περιβάλλοντος.

Η σχετική ερευνητική πρόταση υποβλήθηκε και αξιολογήθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο πλαίσιο του προγράμματος HORIZON2020 στην πρόσκληση κατηγορίας TEAMING. Η χρηματοδότηση που έχει εξασφαλιστεί είναι συνολικού ύψους 476000 ευρώ, ενώ υπάρχει προοπτική εξασφάλισης επιχορήγησης που να ανέρχεται στα 15-20 εκατομμύρια ευρώ κατά τη δεύτερη φάση αξιολόγησης που θα πραγματοποιηθεί την επόμενη χρονιά.

Κατά τη δημοσιογραφική διάσκεψη, ο Δήμαρχος Λευκωσίας κ. Κωνσταντίνος Γιωρκάτζης τόνισε ότι με τη συμβολή των διακεκριμένων εταίρων από το εξωτερικό και με το αξιόλογο δυναμικό των εταίρων από την Κύπρο το RISE φιλοδοξεί να αναδειχτεί σε ένα δυναμικό Κέντρο Αριστείας στην έρευνα και στην καινοτομία, με ευρύτερη περιφερειακή και διεθνή εμβέλεια, στο πεδίο διαδραστικών μέσων, των έξυπνων συστημάτων και των αναδυόμενων τεχνολογιών. Επεσήμανε επίσης ότι η δημιουργία του Κέντρου RISE εντάσσεται στη στρατηγική της πρωτεύουσας για την ανάπτυξη ενός συστήματος καινοτομίας και δημιουργικότητας με πυρήνα την κεντρική περιοχή της πόλης.

Η Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ Ελπίδα Κεραυνού-Παπαηλιού χαρακτήρισε ως μια μεγάλη ευκαιρία τη χρηματοδότηση του προγράμματος RISE από τα ευρωπαϊκά ταμεία και εξέφρασε την ιδιαίτερη ικανοποίηση της για το γεγονός ότι το πρόγραμμα RISE αποτελεί συνεργασία ανάμεσα στα τρία δημόσια πανεπιστήμια της Κύπρου. Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου Κωνσταντίνος Χριστοφίδης επεσήμανε ότι η δημιουργία του Κέντρου θα βελτιώσει το ερευνητικό προφίλ της χώρας, ενώ ο Πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου Κώστας Χρίστου επεσήμανε ότι ο στρατηγικός σχεδιασμός του Δήμου Λευκωσίας για τη δημιουργία ενός οικοσυστήματος καινοτομίας στην πόλη, δημιουργεί συνέργειες και προοπτικές περεταίρω ανάπτυξης προγραμμάτων σπουδών στο πλαίσιο της δια βίου εκπαίδευσης.