Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συμμετείχε στην εκστρατεία ενημέρωσης για τον Αυτισμό – Light it up Blue!

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συμμετείχε στην εκστρατεία ενημέρωσης για τον Αυτισμό, φωταγωγώντας το Κτήριο της Πρυτανείας με το χρώμα μπλε (το χρώμα του αυτισμού), με σκοπό την ευαισθητοποίηση του κοινού, το Σάββατο 2 Απριλίου, 2016.

Η φωταγώγηση του Κτηρίου της Πρυτανείας του ΤΠΚ έγινε στο πλαίσιο Παγκύπριας εκστρατείας ενημέρωσης που διοργάνωσε και φέτος ο Σύνδεσμος για Άτομα με Αυτισμό Κύπρου.

Ο Αυτισμός είναι ένα σύνδρομο, τα συμπτώματα του οποίου σχετίζονται με σοβαρά προβλήματα στην επικοινωνία, την κοινωνική επαφή, τις διαπροσωπικές σχέσεις και τη συμπεριφορά. Η απουσία υποδομών και το γεγονός ότι ο αριθμός των ατόμων που διαγιγνώσκονται με Αυτισμό αυξάνεται ραγδαία επιβάλλουν την ενημέρωση του κοινού, με στόχο τη διασφάλιση των δικαιωμάτων τους, την ένταξή τους στο κοινωνικό σύνολο και τη μελλοντική τους εξασφάλιση. Τα τέσσερα Κέντρα Ημέρας που λειτουργεί ο Σύνδεσμος για Άτομα με Αυτισμό Κύπρου στοχεύουν στην επίτευξη των πιο πάνω σκοπών και τη διεξαγωγή εξειδικευμένων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.