Ίδρυση της Κυπριακής Μονάδας Βιοηθικής του Διεθνούς Δικτύου της Έδρας της Βιοηθικής της UNESCO (με έδρα τη Χάιφα) στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΠΚ) ανακοινώνει την ίδρυση της Κυπριακής Μονάδας του Διεθνούς Δικτύου της Έδρας της Βιοηθικής της UNESCO. Την έδρα κατέχει ο Καθηγητής Amnon Carmi από το 2001, στο Διεθνές Κέντρο Υγείας, Δικαίου και Ηθικής του Πανεπιστημίου της Χάιφα, και μέχρι σήμερα έχει εγκαθιδρύσει μονάδες τόσο στην Ευρώπη, όσο και διεθνώς, σε μια προσπάθεια προώθησης, ενεργοποίησης και συντονισμού ενός Διεθνούς Δικτύου Ινστιτούτων για την Εκπαίδευση στην Ιατρική Δεοντολογία.

Από τον Ιανουάριο του 2016, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου έχει ενταχθεί στον κατάλογο των ακαδημαϊκών ιδρυμάτων υποδοχής, φιλοξενώντας την Κυπριακή Μονάδα του Διεθνούς Δικτύου. Η Επικεφαλής της Mονάδας στο ΤΠΚ είναι η Δρ Άντρη Παναγιώτου, Επίκουρη Καθηγήτρια Δημόσιας Υγείας στο Διεθνές Ινστιτούτο για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία, και μέλος της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής στην Κύπρο. Οι στόχοι της Μονάδας περιλαμβάνουν, αλλά δεν περιορίζονται στην εξέλιξη της Βιοηθικής μέσα από διαλέξεις, σειρές μαθημάτων, και σεμινάρια, φιλοξενώντας και οργανώνοντας εθνικές ή διεθνείς εκδηλώσεις και εκπονώντας έρευνες στον τομέα της Βιοηθικής.

Μία από τις πρώτες εκδηλώσεις που θα διοργανωθεί από την Κυπριακή Μονάδα είναι ο εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Βιοηθικής στις 19 Οκτωβρίου, 2016, ο οποίος θα εορτασθεί για πρώτη φορά σε παγκόσμιο επίπεδο από όλες τις Μονάδες-μέλη της έδρας Βιοηθικής. Το θέμα για τον εορτασμό του τρέχοντος έτους είναι «Ανθρώπινη αξιοπρέπεια και ανθρώπινα δικαιώματα». Το πρόγραμμα των δραστηριοτήτων θα ανακοινωθεί σύντομα.