Ξεκινούν οι εργασίες για τα Εργαστήρια Καλών Τεχνών στο ΤΕΠΑΚ

Υπογράφηκε σήμερα μεταξύ του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και της εργοληπτικής εταιρείας ZEMCO CONSTRUCTION LTD η σύμβαση για τις εργασίες κατασκευής του ΚΤΗΡΙΟΥ «ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ» της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών. Στο κτήριο θα στεγαστούν εργαστήρια γλυπτικής, ζωγραφικής, χαρακτικής, πολυλειτουργική αίθουσα διδασκαλίας και άλλοι βοηθητικοί χώροι εργασίας.To πρώην «Κτήριο Τσεριώτη» βρίσκεται επί της οδού Αρχιεπισκόπου Κυπριανού πλησίον του Δημαρχείου και της Πρυτανείας.

Οι μελέτες για το έργο εκπονήθηκαν από την Υπηρεσία Διαχείρισης Περιουσίας (ΥΔΠ) του Πανεπιστημίου σε συνεργασία με το γραφείο A.J.Pericleous LLC (Σύμβουλοι Πολιτικοί Μηχανικοί) και τον κον Φίλιππο Νικολάου (Επιμετρητή Ποσοτήτων MRICS).Την επίβλεψη των κατασκευαστικών εργασιών θα έχει η ΥΔΠ.

Ως ημερομηνία έναρξης του έργου καθορίστηκε η 12-09-16 και η συμβατική διάρκεια κατασκευής είναι 75 ημερολογιακές εβδομάδες.

Η Σχολή Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, αποτελεί κομβικό σημείο συνάντησης επιστημονικής και καλλιτεχνικής έρευνας και δημιουργίας. Το Τμήμα Καλών Τεχνών, ειδικότερα, στοχεύει να καταστεί ένας χώρος έρευνας και δημιουργίας στις τέχνες και ευρύτερα στον πολιτισμό. Έχοντας διεθνή προοπτική, το τμήμα φιλοδοξεί να αποτελέσει κόμβο μεταξύ Ευρώπης και Μέσης Ανατολής, αναδεικνύοντας εκ νέου τον μακραίωνο ρόλο της Μεσογείου ως πεδίο διασταυρώσεων, προσμίξεων, αλληλοεπιδράσεων και κοσμοπολιτισμού. Ταυτόχρονα, στοχεύει στη δημιουργία ενός περιβάλλοντος (χαρακτηριζόμενου από υψηλό θεωρητικό και αισθητικό επίπεδο) για την αναβάθμιση και τον εμπλουτισμό του διαλόγου περί των πολιτιστικών πραγμάτων της Κύπρου, καθώς και στη δημιουργία της αναγκαίας υποδομής για τη διεθνή προβολή της σύγχρονης μας καλλιτεχνικής δημιουργίας.

Με τη λειτουργία του Πτυχιακού Προγράμματος στις Καλές Τέχνες, το Τμήμα Καλών Τεχνών θα προσφέρει σπουδές στη δισδιάστατη (ζωγραφική) και τρισδιάστατη (γλυπτική) δημιουργία, καθώς και στις τεχνολογικές εφαρμογές στην τέχνη, από τη φωτογραφία έως το βίντεο και τις ψηφιακές εφαρμογές εικόνας και ήχου. Οι παραπάνω σπουδές θα εμπλουτίζονται από τη σημαντική παρουσία μαθημάτων στην Ιστορία και Θεωρία των Εικαστικών Τεχνών, της Αρχιτεκτονικής, και των Νέων Μέσων, καθώς και στη Φιλοσοφία (περιλαμβανομένης της Αισθητικής) της Τέχνης.

Να σημειωθεί ότι το Τμήμα Καλών Τεχνών ξεκίνησε τη λειτουργία του από τον Σεπτέμβρη του 2015 με το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης