Διάλεξη Καθηγητή Γκίκα Χαρδούβελη με τίτλο: Η Χρηματοοικονομική Κρίση στην Ευρωζώνη: Ελλάδα-Κύπρος

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η Διάλεξη του Καθηγητή Γκίκα Χαρδούβελη με τίτλο: «Η Χρηματοοικονομική Κρίση στην Ευρωζώνη: Ελλάδα-Κύπρος» που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 18 Νοεμβρίου 2016, 19:00-21:30, στο Αμφιθέατρο 2 στο κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Την εκδήλωση άνοιξε με σύντομο χαιρετισμό ο Πρόεδρος του Παγκύπριου Συνδέσμου Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης κ. Μιχάλης Βασιλείου, ενώ στην συνέχεια χαιρετισμούς απηύθυναν ο Βουλευτής και μέλος της Επιτροπής Παιδείας της Βουλής κ. Πανίκος Λεωνίδου, ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης Καθηγητής Φώτης Παναγίδης εκ μέρους του Προέδρου του Πανεπιστημίου κ. Στάθη Παπαδάκη και ο Κοσμήτορας της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας Καθηγητής Παναγιώτης Θεοδοσίου. Ακολούθησε η διάλεξη του Καθηγητή και πρώην Υπουργού Οικονομίας της Ελλάδος, κ Γκίκα Χαρδούβελη.
Η διάλεξη επικεντρώθηκε στην συγκριτική παρουσίαση της οικονομικής πορείας της Κύπρου και της Ελλάδος από την έναρξη της οικονομικής κρίσης μέχρι και σήμερα καθώς και στις προοπτικές οικονομικής ανάκαμψης των δύο χωρών μέσα στο πλαίσιο της Ευρωζώνης. Η διάλεξη ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση των τελικών συμπερασμάτων σχετικά με την γενική πορεία των δύο οικονομιών με έμφαση στις προοπτικές ανάπτυξης αλλά και στα εμπόδια που αντιμετώπισε και αντιμετωπίζει η οικονομία της Κύπρου.

Ο Καθηγητής Χαρδούβελης τόνισε συμπερασματικά ότι η οικονομία της Κύπρου σημείωσε αξιοσημείωτη ανάκαμψή τα τελευταία δύο χρόνια δείχνοντας ότι ξεπερνά γρήγορα την οικονομική κρίση και υπήρξε αισιόδοξος ότι η ανοδική πορεία θα συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια. Επιπρόσθετα τόνισε ότι οι περισσότεροι δείκτες οικονομικής ευημερίας και ανάπτυξης παρουσιάζουν ανοδική πορεία και συνδιακυμένονται με τους αντίστοιχους δείκτες των υπόλοιπων χωρών της Ευρωζώνης. Τέλος σημείωσε ότι ενώ οι μακροοικονομικοί δείκτες της Κυπριακής οικονομίας βαίνουν ανοδικοί, οι δείκτες που αφορούν τον τραπεζικό τομέα της χώρας δεν φαίνεται να έχουν βελτιωθεί σημαντικά γεγονός που καταδεικνύει την ανάγκη να καταβληθούν περισσότερες προσπάθειας σε αυτόν τον τομέα. Βάσει των παραπάνω, ο Καθηγητής κατέληξε ότι στα επόμενα χρόνια θα πρέπει να δοθεί έμφαση στην βελτίωση του χρηματοπιστωτικού τομέα της χώρας με βαρύτητα στην αντιμετώπιση των μη-εξυπηρετούμενων δανείων καθώς και στην γρήγορη και αποτελεσματική ολοκλήρωση των απαιτούμενων μεταρρυθμίσεων σε όλους τους τομείς. Η διάλεξη ολοκληρώθηκε με ερωτήσεις των συμμετεχόντων προς τον εισηγητή.

Μετά το πέρας της διάλεξης ακολούθησε σύντομη δεξίωση στο ισόγειο του κτηρίου Τάσος Παπαδόπουλος όπου οι παρευρισκόμενοι είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν μεταξύ τους αλλά και κατ΄ ιδίαν με τον κ. Χαρδούβελη θέματα που άπτονταν του περιεχομένου της διάλεξης.