Τεχνολογία για όλους: το ΤΕΠΑΚ και η Wargaming εμπνέουν τη νέα γενιά

Πέραν των 200 συμμετεχόντων, από Κύπρο, Ελλάδα, Αίγυπτο, Σουηδία, Ελβετία, Αγγλία, Πολωνία, και Αμερική, παρευρέθηκαν στο σεμινάριο Womenpower 2016 που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου στο ΤΕΠΑΚ. To WomenPower ειναι το τρίτο κατά σειρά σεμινάριο με θέμα την υποστήριξη και ενδυνάμωση των γυναικών για την επαγγελματική τους πορεία στους τομείς της ψηφιακής τεχνολογίας και οργανώθηκε από το Cyprus Interaction Lab και το ACM-Women Cyprus, με την υποστήριξη του Fulbright, του Association for Computing Machinery on Women (ACM-W), και του Cyprus Computer Society (CCS).

Με γνώμονα την ενθάρρυνση μικρών και μεγάλων να επιλέξουν τις συναρπαστικές ευκαιρίες που προσφέρει ο τομέας της τεχνολογίας, και να καταρρίψει τα στερεότυπα σχετικά με τον ρόλο της γυναίκας στον κλάδο της ψηφιακής τεχνολογίας πραγματοποιήθηκαν τρεις κύριες ομιλίες, έξι πρακτικά εργαστήρια, τέσσερις σύντομες παρουσιάσεις και δεκατρείς αναρτημένες παρουσιάσεις. Το σεμινάριο προσέφερε την ευκαιρία σε δεκάδες φοιτητές και φοιτήτριες, νεαρούς επιχειρηματίες αλλά και επαγγελματίες να παρακολουθήσουν πρακτικά εργαστήρια που αφορούν την ανάπτυξη δεξιοτήτων επιχειρηματικότητας, δημιουργίας βιογραφικού σημειώματος, προετοιμασία για συνέντευξη εργασίας, όπως επίσης και ευκαιρίες δικτύωσης. Το κλείσιμο του σεμιναρίου είχε ως κύριους ομιλητές γυναίκες ερευνητές από τη βιομηχανία και την πανεπιστημιακή κοινότητα με θέμα “Διεθνείς Προοπτικές στην Εμπειρία του Χρήστη” με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ευχρηστίας. Ομιλήτριες ήταν η Sofia Chebanova, Lead User Experience Researcher της Wargaming.net και η Darelle van Greunen, καθηγήτρια στο Nelson Mandela Metropolitan University από τη Νοτια Αφρική.

Το σεμινάριο ενδυνάμωσης των γυναικών, Womenpower, αποτελεί ένα από τα προγράμματα μέσα από τα οποία το ACM-Women Cyprus, με την υποστήριξη του Fulbright και του Association for Computing Machinery on Women (ACM-W), επενδύει στην εκπαίδευση για τις νέες γυναίκες δημιουργώντας μία βάση μελλοντικών εργαζομένων έτοιμη να αντιμετωπίσει τις προκλήσεις της παγκόσμιας οικονομίας.