Αιτήσεις για Ειδικές Κατηγορίες και Κενές Θέσεις, 2019-20

Φοιτητικά Νέα Σπουδές

Από σήμερα Δευτέρα, 8 Ιουλίου μέχρι και την Τετάρτη, 10 Ιουλίου 2019 γίνονται δεκτές αιτήσεις για υπεράριθμες θέσεις στις Ειδικές Κατηγορίες ("ειδικά κριτήρια") και για τυχόν Κενές θέσεις, για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20.

Α. ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΓΟΝΤΑΙ ΩΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΙ ΜΕΣΩ ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ

Προϋποθέσεις για διεκδίκηση θέσης:

1.    Να έχουν παρακαθίσει στις Παγκύπριες Εξετάσεις του 2019 (ή του 2018) και να πληρούν τις προϋποθέσεις πρόσβασης (πλαίσια) για τα προγράμματα σπουδών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στα οποία επιθυμούν να εισαχθούν.

2.    Να πληρούν τα καθορισμένα κριτήρια των Ειδικών Κατηγοριών

Κατηγορίες:

• Κατηγορία Α: Υποψήφιοι από οικογένειες με ειδικές περιστάσεις (μέχρι 5% των Κυπρίων εισακτέων)
  • Κατηγορία Β: Υποψήφιοι με ειδικές ανάγκες/περιστάσεις (μέχρι 6% των Κυπρίων εισακτέων)
  • Κατηγορία Γ: Υποψήφιοι άλλων ειδικών κατηγοριών (μέχρι 3% των Κυπρίων εισακτέων)

Τα αναλυτικά κριτήρια κάθε κατηγορίας ρυθμίζονται με Κανόνες και είναι αναρτημένα εδώ

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων

Oι αιτήσεις υποβάλλονται (εδώαπό τη Δευτέρα 8 Ιουλίου μέχρι και την Τετάρτη 10 Ιουλίου 2019. Τις μέρες αυτές οι υποψήφιοι μπορούν να προσέρχονται στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου (γωνία Αθηνών και Ν. Ξιούτα) από 9:00-14:00, ώστε να λάβουν σχετική καθοδήγηση.

Β. ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΕΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ (Β ΚΑΤΑΝΟΜΗ)

Η υποβολή αιτήσεων για διεκδίκηση αριθμού θέσεων που ενδέχεται για διάφορους λόγους να κενωθούν θα πραγματοποιείται ηλεκτρονικά, από την Δευτέρα, 8 Ιουλίου μέχρι την Τετάρτη, 10 Ιουλίου 2019.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν όσοι:

• Μπορούν να φοιτήσουν άμεσα το Σεπτέμβρη του 2019 (αν είναι άρρενες πρέπει να ολοκληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις μέχρι τις αρχές Σεπτεμβρίου 2019)
  • Έχουν παρακαθίσει στις Παγκύπριες Εξετάσεις του 2019 (ή 2018) και πληρούν τις προϋποθέσεις πρόσβασης (απαιτούμενα μαθήματα) για τα προγράμματα σπουδών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στα οποία επιθυμούν να εισαχθούν.

Οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά υποβάλλονται ηλεκτρονικά από τους ίδιους τους υποψήφιους. Οι υποψήφιοι μπορούν να δηλώσουν μέχρι τρία προγράμματα προτίμησης. Η διαδικασία γίνεται μέσω της ιστοσελίδας (από εδώ).

Αν για οποιοδήποτε λόγο οι υποψήφιοι αδυνατούν να διεκπεραιώσουν τη διαδικασία από μόνοι τους, μπορούν να επισκεφτούν το Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου (Γωνία Αθηνών και Ν. Ξιούτα) από 9:00-14:00, ώστε να λάβουν σχετική καθοδήγηση.

Ανακοίνωση Κατανομής Θέσεων

Οι τελικές αποφάσεις του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου τόσο για τις Ειδικές Κατηγορίες όσο και για ενδεχόμενες Κενές Θέσεις αναμένεται να ανακοινωθούν το τελευταίο δεκαήμερο του Ιουλίου 2019. Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου και όλοι οι υποψήφιοι θα λάβουν σχετικό ηλεκτρονικό μήνυμα.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου.