Σταμάτα την πορεία του Διαβήτη - Εξολόθρευσε τον Διαβήτη – Έμφαση στην Πρόληψη

Το Σάββατο 16 Απριλίου, το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου συμμετείχε στην «Ημερίδα Διαβήτη»* του Συνδέσμου Ατόμων με Διαβήτη Κύπρου μαζί με τις Εταιρείες Ενδοκρινολογίας και Διαβητολογίας Κύπρου και την Επιτροπή Κοινωνικής Πρόνοιας και Υγείας του Δήμου Λεμεσού. Η θεματολογία της ημερίδας εστιάστηκε σε σύγχρονες θεραπείες και μέτρα για την πρόληψη του διαβήτη, τονίζοντας τις βέλτιστες πρακτικές διαχείρισης του τρόπου ζωής διαβητικών με έμφαση στη σωστή διατροφή, έγκαιρη και συστηματική ρύθμιση σακχάρου, τακτική άσκηση, διακοπή καπνίσματος και μείωση κατανάλωσης αλκοόλ.

Μεταξύ των ομιλητών, ο Δρ. Κωνσταντίνος Μακρής, Επίκουρος Καθηγητής στο Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία παρουσίασε τις αυξητικές τάσεις επιπολασμού διαβήτη τύπου 2 στην Κύπρο και ανέλυσε τους αναδυόμενους και κλασσικούς παράγοντες ρίσκου εμφάνισης διαβήτη τύπου 2. Σύμφωνα με τα τελευταία αποτελέσματα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Διαβήτη, η Κύπρος συγκαταλέγεται ανάμεσα στις χώρες της Ευρωπαϊκής ζώνης με τα υψηλότερα ποσοστά διαβήτη 2 (9.7% του πληθυσμού), ειδικά στους άνδρες και λιγότερο στις γυναίκες.

Το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία ανήκει στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και πραγματεύεται μέσω της έρευνας και της εκπαίδευσης την προώθηση της περιβαλλοντικής και δημόσιας υγείας στην Κύπρο αλλά και ευρύτερα στην περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου. Ο κύριος στόχος της έρευνας του Ινστιτούτου είναι η βελτίωση της κατανόησης της σχέσης μεταξύ της έκθεσης σε περιβαλλοντικούς παράγοντες και συνήθειες του τρόπου ζωής με τα κύρια χρόνια νοσήματα που ταλανίζουν την Κύπρο. Απώτερος στόχος είναι τα αποτελέσματα της έρευνας να χρησιμοποιηθούν σε προγράμματα πρόληψης με σκοπό την βελτίωση του επιπέδου υγείας των πολιτών, καθώς επίσης, στο πλαίσιο των προγραμμάτων μεταπτυχιακής εκπαίδευσης να εκπαιδευτούν στελέχη Δημόσιας Υγείας τα οποία θα στελεχώσουν αντίστοιχες υπηρεσίες προάγοντας με αυτό τον τρόπο τη Δημόσια Υγεία στην Κύπρο.

Το Ινστιτούτο προσφέρει δυο μεταπτυχιακά προγράμματα επιπέδου Μάστερ στην (ι) Περιβαλλοντική Υγεία και (ιι) στην Επιδημιολογία και Βιοστατιστική - καθώς και θέσεις διδακτορικού επιπέδου. Πληροφορίες www.cut.ac.cy/cii, Προθεσμία: 27 Μαΐου 2016.

* Κάθε χρόνο στις 7 Απριλίου γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Υγείας, η οποία επικεντρώνεται σε σημαντικά προβλήματα της δημόσιας υγείας που απασχολούν τον κόσμο. Η 7η Απριλίου είναι η ημερομηνία «γέννησης» το 1948 του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, ενός εξειδικευμένου οργάνου του ΟΗΕ για θέματα Υγείας. Με αφορμή τη φετινή Παγκόσμια Ημέρα Υγείας, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας εξέδωσε το μήνυμα "Σταμάτα την Πορεία του Διαβήτη- Εξολόθρευσε τον διαβήτη".

Οι κύριοι στόχοι της εκστρατείας της Παγκόσμιας Ημέρας Υγείας για το 2016 είναι:

• να αυξηθεί η ευαισθητοποίηση σχετικά με τον αυξημένο αριθμό ατόμων με διαβήτη και τις συνέπειές του, ιδιαίτερα σε χώρες χαμηλού και μεσαίου εισοδήματος.
  • να δημιουργήσει μια σειρά από συγκεκριμένες, αποτελεσματικές και οικονομικά προσιτές δράσεις για την αντιμετώπιση του διαβήτη. Αυτές θα περιλαμβάνουν μέτρα για την πρόληψη του διαβήτη, τη διάγνωση καθώς και τη θεραπεία και φροντίδα των ατόμων με διαβήτη.