Διεθνής συνάντηση εργασίας ερευνητών για διδασκαλία και εξάσκηση στους τομείς της Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Στo πλαίσιo του Ευρωπαϊκού προγράμματος κινητικότητας ERASMUS+ για διδασκαλία και εξάσκηση και σε συνεργασία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου με το Πανεπιστήμιο της Λιουμπλιάνα (Ljubljana) της Σλοβενίας οι Έδρες της ΟΥΝΕΣΚΟ και του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Χώρου εργασίας στο Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΤΕΠΑΚ φιλοξένησαν από τις 17  μέχρι τις 21 Φεβρουαρίου 2020  στη Λεμεσό μια ομάδα τεσσάρων ερευνητών. H ομάδα απαρτιζόταν από τους Dr. Dejan Grigillo, Dr. Klemen Kozmus Trajkovski, Dr. Tilen Urbančič and Dr. Dušan Petrovič, από το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Γεωδαισίας του Πανεπιστημίου της Λιουμπλιάνα στη Σλοβενία με επικεφαλή τον καθηγητή Dušan Petrovič. Η ομάδα είναι εξιδεικευμένη στη μαζική ψηφιοποίηση κτηρίων και μνημείων.

Οι Σλοβένοι ερευνητές αντάλλαξαν εμπειρίες και γνώσεις σχετικά με την ψηφιοποίηση της πολιτιστικής κληρονομιάς με τους ερευνητές της Έδρας ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά (UNESCO CHAIR on Digital Cultural Heritage) και της αντίστοιχης Έδρας της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ERA CHAIR on Digital Cultural Heritage) του Εργαστηρίου Ψηφιακής Κληρονομιάς του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου. Κατά τη διάρκεια της εξάσκησης έγινε από την ομάδα των Σλοβένων παρουσίαση με θέμα τις τεχνολογίες και μεθοδολογίες που χρησιμοποιούνται για σάρωση και  μοντελοποίηση μνημείων, τόσο σε ερευνητές και όσο και φοιτητές του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του ΤΕΠΑΚ..

Οι δύο ομάδες επισκέφθηκαν διάφορα μνημεία και χώρους της επαρχίας Λεμεσού και Πάφου. Από κοινού και χρησιμοποιώντας εξιδεικευμένο εξοπλισμό ψηφιοποίησαν και μοντελοποίησαν τρία εξειδικευμένα, εξαιρετικής σημασίας  μνημεία.  Έγινε λεπτομερής ψηφιοποίηση του κάστρου της Πάφου, της Πέτρας του Ρωμιού (κατά την μυθολογία - τοποθεσία γέννησης της θεάς Αφροδίτης) καθώς επίσης και του ιστορικού ναού της Παναγίας της Καρμιώτισσας στη Λεμεσό.

Τα αποτελέσματα των μετρήσεων θα αποτελέσουν το κύριο μέρος εκδήλωσης που θα πραγματοποιηθεί σύντομα στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο.

Οι Σλοβένοι ερευνητές είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίού, τον Διευθυντή Διοίκησης και Οικονομικών, διάφορους Τμηματάρχες και Κοσμήτορες Σχολών, τον υπεύθυνο για τα προγράμματα  ERASMUS+ και με διάφορα μέλη του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου καθώς επίσης και με τον πρόξενο της Σλοβενίας στην Κύπρο, κύριο Εύρο Αλεξάνδρου.

Υπογραφή πρωτοκόλλου συνεργασίας Τεχνολογικού Πανεπιστημίου και Μαρωνιτικής κοινότητας της Κύπρου

STEAM (Sea Traffic Management in the Eastern Mediterranean) - Ενημερωτικό Δελτίο