"Πράσινος" Μετασχηματισμός της Κυπριακής Ναυτιλίας

Στην προσπάθειά τους να μειώσουν τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα και να δημιουργήσουν ανθεκτικούς στην κλιματική αλλαγή θαλάσσιους κόμβους, η Βρετανική Ύπατη Αρμοστεία της Κύπρου, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Ενεργειακό Γραφείο Κύπρου και η Chrysalis LEAP, συνδιοργάνωσαν μια εκδήλωση με τίτλο «Decarbonisation of the Cyprus Maritime Sector». Η εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε στο Ναυτικό Όμιλο Λεμεσού στις 24 Σεπτεμβρίου 2020, βρισκόταν υπό την αιγίδα του Υφυπουργού Ναυτιλίας.

Η εκδήλωση εντάσσεται στο έργο Net-Zero Emission Resilient Maritime Hubs, που χρηματοδοτείται από το EIT Climate-KIC, την κύρια πρωτοβουλία της ΕΕ για την κλιματική καινοτομία. Στόχος του έργου είναι η έγκαιρη υιοθέτηση ενός φιλόδοξου χάρτη πορείας, ο οποίος θα συμβάλει στην στρατηγική που έχει υιοθετηθεί από τον Διεθνή Ναυτιλιακό Οργανισμό, που είναι η μείωση των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου κατά 50% (με βάση τα επίπεδα του 2008).

Κατά τη διάρκεια του πρωινού μέρους της εκδήλωσης, πραγματοποιήθηκε ένα εργαστήριο, στο οποίο συμμετείχαν, μετά από πρόσκληση, ενδιαφερόμενοι φορείς για τον εντοπισμό των κύριων προκλήσεων και εμποδίων στην Κύπρο και τη δημιουργία ενός χάρτη πορείας για τη μετάβαση της θαλάσσιας βιομηχανίας της Κύπρου σε μια οικονομία χαμηλών εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα έως το 2050. Η Βρετανική Ύπατη Αρμοστεία υποστήριξε την προσπάθεια μοιράζοντας με τους προσκεκλημένους την εμπειρία της Μεγάλης Βρετανίας  σχετικά με τον σχεδιασμό του Clean Maritime, ως μέρος των προσπαθειών της να εξασφαλίσει δέσμευση για μηδενικές εκπομπές έως το 2050 στη διάσκεψη των Ηνωμένων Εθνών για το κλίμα που θα πραγματοποιηθεί στη Γλασκόβη το 2021.

Ακολούθησε γεύμα εργασίας, υπό την εποπτεία του Υφυπουργού Ναυτιλίας, Βασίλη Δημητριάδη, και του Αναπληρωτή Ύπατου Αρμοστή της Μεγάλης Βρετανίας στην Κύπρο, Ian Whitting. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε το απόγευμα με ένα δημόσιο σεμινάριο, όπου η κα Diane Gilpin της Smart Green Shipping, η κα Olivia Flynn του Υπουργείου Μεταφορών Ναυτιλίας και ο κ. Ζαχαρίας Σιούκουρος του Cyprus Marine and Maritime Institute, μίλησαν για θέματα που σχετίζονται με τον ναυτιλιακό τομέα στην Κύπρο και στη Μεγάλη Βρετανία.

Ο Υφυπουργός Ναυτιλίας, Βασίλης Δημητριάδης, δήλωσε: «Ο ψηφιακός και πράσινος μετασχηματισμός του τομέα των θαλάσσιων μεταφορών είναι μια μεγάλη πρόκληση, που έχει όμως και ευκαιρίες. Η Κύπρος είναι έτοιμη να συνεργαστεί εποικοδομητικά με τη ναυτιλιακή κοινότητα για ένα περιβαλλοντικά βιώσιμο και αποτελεσματικό εθνικό ναυτιλιακό σύμπλεγμα που θα συμβάλει στην αλλαγή του κλίματος, διατηρώντας παράλληλα τη διεθνή ανταγωνιστικότητά της.»

Ο Αναπληρωτής Ύπατος Αρμοστής Ian Whitting ανάφερε ότι: «Ο πρωθυπουργός μας θα καλέσει σήμερα τη διεθνή κοινότητα να αναλάβει νέες και τολμηρότερες δεσμεύσεις για την καταπολέμηση της κλιματικής αλλαγής, εν όψει του COP26, που θα φιλοξενήσουμε με τους Ιταλούς εταίρους μας στη Γλασκόβη τον Νοέμβριο του 2021. Αυτός είναι ένας αγώνας που κανείς δεν μπορεί να κερδίσει μόνος του και είμαστε ευτυχείς που βλέπουμε την Κύπρο να συμμετέχει στην προσπάθεια. Θα είμαστε ακόμη πιο χαρούμενοι όταν δούμε τους φίλους μας εδώ στο νησί να ανανεώνουν τις δεσμεύσεις τους για περιορισμό των εκπομπών και να επενδύσουν στην πράσινη ενέργεια και τις μεταφορές.»

Παραδόθηκαν τα πρώτα 180 διαμερίσματα των φοιτητικών εστιών της Αρχιεπισκοπής Κύπρου

"Πράσινος" Μετασχηματισμός της Κυπριακής Ναυτιλίας

Θλίψη στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου για τον θάνατο του Αναπληρωτή Καθηγητή Βάσου Σωτηρίου