Υποτροφίες και οικονομική ενίσχυση σε περισσότερους από 400 φοιτητές από το Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών ΤΠΚ

Φοιτητικά Νέα Νέα-Ανακοινώσεις

Πραγματοποιήθηκε στις 15 Ιανουαρίου, 2021 μέσω τηλεδιάσκεψης, η 24η συνεδρία του Δ.Σ του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών, του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Ανάμεσα σε άλλα θέματα που συζητήθηκαν, η συνεδρία εστιάστηκε στο θέμα της έγκρισης της κατανομής των ετήσιων επώνυμων υποτροφιών και των ετήσιων οικονομικών βοηθημάτων που θα καταβληθούν για την ακαδημαϊκή χρονιά 2020-21, σε φοιτητές του Πανεπιστημίου οι οποίοι αντιμετωπίζουν σοβαρά κοινωνικοοικονομικά προβλήματα.

Συγκεκριμένα, κατά τη συνεδρία εγκρίθηκε η κατανομή 28 επώνυμων υποτροφιών οι οποίες προέκυψαν από δωρεές των χορηγών: Ιερά Μητρόπολη Λεμεσού, Οργανισμός Let’s Help, Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Κύπρου, Εταιρεία LORDOS PLASTICS LTD, Οργανισμός ΚΕ.ΠΑ.ΚΥ, Σωματείο Φίλοι του ΤΕΠΑΚ, Ροταριανός Όμιλος Κουρίου, Σχολή Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, ΤΕΠΑΚ, Σχολή Επιστημών Υγείας, ΤΕΠΑΚ και Cyprus International Institute for Environmental and Public Health, TΕΠΑΚ, τους οποίους το Δ.Σ. του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών ΤΕΠΑΚ επί της ευκαιρίας ευχαριστεί ιδιαίτερα για τη διαρκή τους στήριξη.

Πέρα από τις πιο πάνω επώνυμες υποτροφίες, το Δ.Σ. ενέκρινε την κατανομή ετήσιων οικονομικών βοηθημάτων ύψους από 100 εώς 1.000 ευρώ σε 399 φοιτητές προπτυχιακού επιπέδου από άλλα έσοδα του Σωματείου.

Με βάση τα πιο πάνω, εγκρίθηκε η συνολική παραχώρηση οικονομικής βοήθειας σε 427 φοιτητές, συνολικής αξίας 93.300 ευρώ.

Πρύτανης ΤΕΠΑΚ: «Σήμερα παρουσιάζουμε το μεγαλύτερο αναπτυξιακό έργο από την ίδρυση του Πανεπιστημίου μας»

Το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει σε ερευνητικό έργο για την ανάπτυξη προγράμματος Διαπολιτισμικής Ρομποτικής Νοσηλευτικής

Κυκλοφόρησε το ενημερωτικό έντυπο «Πληροφορίες για υποψήφιους προπτυχιακούς φοιτητές 2021/2022»