Πρύτανης ΤΕΠΑΚ: «Σήμερα παρουσιάζουμε το μεγαλύτερο αναπτυξιακό έργο από την ίδρυση του Πανεπιστημίου μας»

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) διοργάνωσε την Παρασκευή(29/1) διαδικτυακή εκδήλωση, στο πλαίσιο της οποίας παρουσιάστηκε η βραβευθείσα πρόταση του αρχιτεκτονικού διαγωνισμού που είχε προκηρύξει το Πανεπιστήμιο για τη μελέτη και την επίβλεψη της ανέγερσης των φοιτητικών εστιών του στη Λεμεσό.

Το έργο, το οποίο αποτελεί ορόσημο για την εξέλιξη και την ανάπτυξη του ΤΕΠΑΚ,  θα ανεγερθεί στον πρώην οικισμό Βερεγγάρια, στο Δήμο Κάτω Πολεμιδιών. Για τη μελέτη και την επίβλεψη του έργου είχε προκηρυχθεί αρχιτεκτονικός διαγωνισμός, τον οποίο κέρδισε το αρχιτεκτονικό γραφείο του κ. Ηρακλή Παπαχρίστου (E. Papachristou LLC), μετά από την αξιολόγηση 42 συνολικά προτάσεων που είχαν υποβληθεί.

Η παρουσίαση της αρχιτεκτονικής πρότασης έγινε από τον κ. Ηρακλή Παπαχρίστου και μεταδιδόταν ζωντανά από τoν λογαριασμό και το κανάλι του Πανεπιστημίου στο Facebook και στο YouTube, αντίστοιχα, με απευθείας αναμετάδοση από την επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Κύπρου. Στο πλαίσιο της παρουσίασης προβλήθηκαν εντυπωσιακές εικόνες ως επίσης και βίντεο, με εικονική περιήγηση στους χώρους των φοιτητικών εστιών. Το βίντεο έχει ανέβει στον επίσημο λογαριασμό του Πανεπιστημίου στο YouTube και μπορείτε να το δείτε πατώντας στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://bit.ly/36oD46w

Ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, σε χαιρετισμό του στην εκδήλωση, ανέφερε ότι πρόκειται για το μεγαλύτερο έργο υποδομής του Πανεπιστημίου μέχρι σήμερα και ένα από τους μεγαλύτερους στόχους που έχει θέσει από ιδρύσεώς του, η επίτευξη του οποίου, όπως τόνισε, θα συμβάλει ουσιαστικά στην κάλυψη των ολοένα και αυξανόμενων αναγκών για στέγαση των φοιτητών του, σε προσιτές τιμές, ως επίσης στην ποιοτική αναβάθμιση της φοιτητικής εμπειρίας και φοιτητικής ζωής.

«Σήμερα παρουσιάζουμε ένα έργο το οποίο θα μείνει στην ιστορία του Πανεπιστημίου ως η μεγαλύτερη, κατά τη γνώμη μου, αναπτυξιακή δραστηριότητα, από την ίδρυσή του. Ένα έργο  για το οποίο θέλουμε όλοι να είμαστε περήφανοι. Ένα έργο το οποίο θα δώσει σε όλους μας ένα χώρο πραγματικής συνύπαρξης», επεσήμανε ο κ Ζαφείρης. Ο Πρύτανης ευχαρίστησε, τέλος, όλες τις υπηρεσίες και τα τμήματα του Πανεπιστημίου που συνέβαλαν στη διοργάνωση του διαγωνισμού αλλά και όλους όσοι συνεισέφεραν σε όλη αυτή τη διαδικασία.

Η Πρόεδρος της Κριτικής Επιτροπής και μέλος του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ, κα. Κατερίνα Νικήτα ευχαρίστησε, με τη σειρά της, όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχή διοργάνωση του αρχιτεκτονικού διαγωνισμού για τον οποίο, όπως είπε, υπήρξε αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον, τόσο από την Κύπρο όσο και από το εξωτερικό. Η κα Νικήτα αναφέρθηκε στα κριτήρια αξιολόγησης των προτάσεων αλλά και στα χαρακτηριστικά της αρχιτεκτονικής πρότασης που κέρδισε τον διαγωνισμό, η οποία, όπως είπε, «αναδεικνύει τον συλλογικό χαρακτήρα της φοιτητικής ζωής και την αλληλεπίδραση ανάμεσα στους φοιτητές».

Κατά την παρουσίαση της αρχιτεκτονικής πρότασης και του έργου, ο κ. Παπαχρίστου, ευχαρίστησε το ΤΕΠΑΚ και ιδιαίτερα την Κριτική Επιτροπή για τη τιμή να απονείμει το πρώτο βραβείο στην πρόταση που υποβλήθηκε από το αρχιτεκτονικού του γραφείου, το οποίο κατέχει, όπως είπε, πολύχρονη εμπειρία στο σχεδιασμό φοιτητικών εστιών, δημόσιων και ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Κύπρο.

Τον συντονισμό της εκδήλωσης, η οποία προσέλκυσε το ενδιαφέρον μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας αλλά και της κοινωνίας ευρύτερα,  είχε ο επιστημονικός συνεργάτης του ΤΕΠΑΚ και αρχιτέκτονας Αντρέας Παπαλλάς.

Το έργο, το οποίο θα κατασκευαστεί με σεβασμό προς το περιβάλλον και την αειφορία,    αποτελείται από 500 φοιτητικά δωμάτια και μια σειρά από άλλες κοινές εγκαταστάσεις, όπως γυμναστήριο. Το συνολικό κόστος του έργου υπολογίζεται να ανέλθει στα €40 εκατομμύρια και τα κατασκευαστικά έργα αναμένεται να ολοκληρωθούν μέχρι το 2025. Επιπλέον, το έργο θα συμβάλει στην ανάπτυξη και αναμόρφωση της περιοχής, προσδίδοντάς της μια εντελώς νέα και αναβαθμισμένη όψη, με περισσότερο χρώμα και ζωντάνια. Με την ανέγερση και των φοιτητικών εστιών στο Βερεγγάρια, πρόκεται να δημιουργηθεί ένα τεράστιο φοιτητικό κέντρο, στο οποίο θα κινούνται 700 φοιτητές ημερησίως, που θα αλλάξει άρδην την περιοχή και τη σχέση της περιφέρειας της Λεμεσού με το κέντρο της πόλης, προς όφελος των φοιτητών αλλά και των πολιτών της Λεμεσού γενικότερα.

Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που επικρατούν στη χώρα και των περιοριστικών μέτρων που εφαρμόζονται εξαιτίας της νόσου COVID-19, δεν κατέστη δυνατόν να πραγματοποιηθεί η τελετή βράβευσης με φυσική παρουσία, αλλά ούτε και η έκθεση όλων των προτάσεων που είχαν υποβληθεί στο πλαίσιο του αρχιτεκτονικού διαγωνισμού. Σημειώνεται, τέλος, ότι όλες οι προτάσεις του διαγωνισμού θα περιληφθούν σε ειδική έκδοση, η οποία ετοιμάζεται και θα κυκλοφορήσει από το ΤΕΠΑΚ.

Το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει σε ερευνητικό έργο για την ανάπτυξη προγράμματος Διαπολιτισμικής Ρομποτικής Νοσηλευτικής

Κυκλοφόρησε το ενημερωτικό έντυπο «Πληροφορίες για υποψήφιους προπτυχιακούς φοιτητές 2021/2022»