Οι φοιτητικές εστίες στα Βερεγγάρια στο επίκεντρο της συνάντησης του Αντιπρύτανη Π. Θεοδοσίου με τον Υπ. Παιδείας

Η ανέγερση των ιδιόκτητων φοιτητικών εστιών και των άλλων εγκαταστάσεων του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), στον πρώην οικισμό Βερεγγάρια στο Δήμο Κάτω Πολεμιδιών, ήταν στο επίκεντρο της συνάντησης που είχε την Τετάρτη 26 Μαΐου 2021, ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Θεοδοσίου, με τον Υπουργό Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας (ΠΠΑΝ), κ. Πρόδρομο Προδρόμου.

Κατά τη συνάντηση, έγινε παρουσίαση του ειδικού χωροταξικού σχεδιασμού της περιοχής και του σχεδιασμού των φοιτητικών εστιών. Συζητήθηκαν θέματα που αφορούσαν στην εξέλιξη του έργου, την επιτάχυνση των διαδικασιών σε σχέση με τις υποδομές που θα πρέπει να ολοκληρωθούν για την απρόσκοπτη υλοποίηση των φοιτητικών εστιών και των άλλων εγκαταστάσεων του Πανεπιστημίου στην περιοχή.

Στη συνάντηση παρευρέθηκαν επίσης, ο Γενικός Διευθυντής του Υπουργείου ΠΠΑΝ, κ. Κύπρος Κυπριανού, η Διευθύντρια Ανώτερης Εκπαίδευσης Δρ. Τέρψα Κωνσταντινίδου, ο Ανώτερος Λειτουργός Εκπαίδευσης Δρ. Γιάννης Κασουλίδης, η Προϊστάμενη της Υπηρεσίας Διαχείρισης Περιουσίας του ΤΕΠΑΚ, κ. Ζωή Χατζηβασιλείου και η Αρχιτέκτονας του Πανεπιστημίου, κ. Μυριάνθη Αστανιώτη.

Σε γραπτή του δήλωση ο Αντιπρύτανης ανέφερε: «Ευχαριστούμε τον Υπουργό Παιδείας και γενικά την Κυβέρνηση για τη διαχρονική τους στήριξη προς το Πανεπιστήμιό μας».

Σημειώνεται πως το Πανεπιστήμιο διοργάνωσε πριν από λίγους μήνες διαδικτυακή εκδήλωση, στο πλαίσιο της οποίας παρουσιάστηκε η βραβευθείσα πρόταση του αρχιτεκτονικού διαγωνισμού που είχε προκηρύξει το Πανεπιστήμιο για τη μελέτη και την επίβλεψη της ανέγερσης των φοιτητικών εστιών του.

Πρόκειται για το μεγαλύτερο έργο υποδομής του Πανεπιστημίου μέχρι σήμερα και ένα από τους μεγαλύτερους στόχους που έχει θέσει από ιδρύσεώς του, η επίτευξη του οποίου θα συμβάλει ουσιαστικά στην κάλυψη των ολοένα και αυξανόμενων αναγκών για στέγαση των φοιτητών του σε προσιτές τιμές, ως επίσης στην ποιοτική αναβάθμιση της φοιτητικής εμπειρίας και φοιτητικής ζωής.

Το έργο, το οποίο θα κατασκευαστεί με σεβασμό προς το περιβάλλον και την αειφορία,    αποτελείται από 500 φοιτητικά δωμάτια και μια σειρά από άλλες κοινές εγκαταστάσεις, όπως αθλητικές. Το συνολικό κόστος του έργου υπολογίζεται πως θα ανέλθει περίπου στα €50 εκατομμύρια και τα κατασκευαστικά έργα αναμένεται να ολοκληρωθούν μέχρι το 2025.