Η ανάπτυξη συνεργασιών στο επίκεντρο της επίσκεψης του Πρέσβη της Τσεχίας στο ΤΕΠΑΚ

Επίσκεψη στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) πραγματοποίησε την Πέμπτη, 17 Ιουνίου 2021, ο Πρέσβης της Τσεχίας στην Κύπρο, κ. Vladimír Němec, με σκοπό τη διερεύνηση ανάπτυξης συνεργασιών μεταξύ του δημόσιου Πανεπιστημίου της Κύπρου και της Τσεχικής Πρεσβείας, σε τομείς της επιστήμης, τεχνολογίας και καινοτομίας.

Ο κ. Vladimír Němec είχε συνάντηση με τον Πρύτανη του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη, ο οποίος παρουσίασε τους βασικούς στρατηγικούς στόχους του Πανεπιστημίου, κάνοντας ιδιαίτερη μνεία στη διεθνή αναγνώρισή του, γεγονός που αντικατοπτρίζεται και στις υψηλές θέσεις που καταλαμβάνει στις διάφορες παγκόσμιες λίστες κατάταξης των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων.

Ο Πρύτανης ενημέρωσε τον Τσέχο Πρέσβη και για την ισότιμη συμμετοχή του ΤΕΠΑΚ στη Συμμαχία των οκτώ πανεπιστημίων, από ισάριθμες ευρωπαϊκές χώρες, με στόχο τη δημιουργία ενός κοινού Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου, το οποίο έχει χαρακτηριστεί ως το Πανεπιστήμιο του μέλλοντος και το οποίο δημιουργεί τεράστιες προοπτικές για τους φοιτητές, τους αποφοίτους και τους ακαδημαϊκούς του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Κατά τη συνάντηση, εξετάστηκαν πιθανές συνεργασίες μεταξυ του ΤΕΠΑΚ και των Τσέχικων Πανεπιστημιων και της Τσέχικης Βιομηχανίας και ανταλλαγή φοιτητριών και φοιτητών για εκπαιδευτικούς, διδακτικούς και ερευνητικούς σκοπούς στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+.

Από πλευράς του Τσέχου Πρέσβη, έγινε ενημέρωση για τα προγράμματα που τρεχουν σε Τσέχικα πανεπιστήμια και τους Οργανισμούς που διαχειρίζονται ερευνητικά κονδύλια.

Στη συνάντηση, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Γραφείο του Πρύτανη, συμμετείχαν, εκ μέρους του ΤΕΠΑΚ, ο Διευθυντής Διοίκησης και Οικονομικών, Δρ. Κώστας Χόππας, ο Προϊστάμενος της Υπηρεσίας Επικοινωνίας, Προώθησης και Διεθνοποίησης, κ. Μαρίνος Βουκής και το Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών, Δρ. Μελίτα Μενελάου ως επίσης, εκ μέρους της Τσεχικής Πρεσβείας, ο Σύμβουλος κ. David Hrdoušek και η Λειτουργός σε θέματα Πολιτικής και Οικονομίας, κα Jitka Šimrová.