Βραβεύθηκε κτήριο του ΤΕΠΑΚ που σχεδιάστηκε για να καταστεί το πρώτο δημόσιο κτήριο σχεδόν μηδενικής ενεργειακής κατανάλωσης στην Κύπρο

Το νέο κτήριο Εργαστηρίων του Τμήματος Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), η κατασκευή του οποίου αναμένεται να ξεκινήσει εντός του 2021, κατάφερε να αποσπάσει το βραβείο «GOLD» στην κατηγορία «Δομημένο Περιβάλλον / Πράσινα’ Κτήρια», στα Cyprus Responsible Business Awards 2020.

Το κτήριο ξεχωρίζει ως ένα έργο ιδιαίτερου χαρακτήρα. Πρόκειται για ένα κτήριο φιλικό προς το περιβάλλον έχοντας ελάχιστες ανάγκες σε μηχανική θέρμανση και ψύξη και τεχνητό φωτισμό. Σκοπός η δημιουργία κτιρίου με σχεδόν μηδενική κατανάλωση ενέργειας, η οποία θα καλύπτεται σε μεγάλο βαθμό από Φωτοβολταϊκά. Το κτήριο σχεδιάστηκε με βάση τις αρχές της βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής με κεντρικό σημείο του σχεδιασμού - χωρικά και βιοκλιματικά - να αποτελεί το αίθριο, το οποίο καθορίζει την τυπολογία του χώρου και διαμορφώνει το μικροκλίμα στο εσωτερικό. Επιπλέον, η δημιουργία φυτεμένου τοίχου αποτελεί σημαντικό στοιχείο μεταβολής του μικροκλίματος διότι η βλάστηση βελτιώνει την ποιότητα του αέρα, μειώνοντας τη θερμοκρασία και τη υγρασία. Εξωτερικά θα εγκατασταθούν φωλιές πετροχελίδονων. Η όλη προσέγγιση του κτηρίου συνάδει απόλυτα με το ΣΒΑ 13, Δράση για το κλίμα και με το ΣΒΑ 7 Φθηνή και καθαρή ενέργεια.

Το βραβείο παρέλαβαν ο Συντονιστής του Γραφείου Περιβαλλοντικής Πολιτικής του ΤΕΠΑΚ κ. Ανδρέας Διονυσίου και η Αρχιτέκτονας του Πανεπιστημίου, κα Γιόλα Θεμιστοκλέους.

Κατά την παραλαβή του βραβείου, ο κ. Διονυσίου ανέφερε πως «το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ενσωματώνει με υπευθυνότητα περιβαλλοντικούς προβληματισμούς σε όλες του τις δραστηριότητες, παραμένοντας πιστό στις αρχές της αειφόρου ανάπτυξης και των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών. Για την πλούσια δράση του ως «πράσινο» Πανεπιστήμιο, το Πανεπιστήμιο έχει λάβει επανειλημμένα βραβεία και διακρίσεις, απόδειξη μιας κουλτούρας με έντονο το στοιχείο της περιβαλλοντικής ευθύνης».

Σημείωσε, επίσης, πως η συγκεκριμένη διάκριση του ΤΕΠΑΚ «αποτελεί άλλη μια αναγνώριση της προσπάθειας καθιέρωσής του ως ένα υπεύθυνο Πανεπιστήμιο που επενδύει στον άνθρωπο, το περιβάλλον, την ποιότητα ζωής και τη βιώσιμη ανάπτυξη και συνεισφέρει ουσιαστικά στην ευρύτερη κοινωνία και στην οικονομική ανάπτυξη της χώρας».

Από την πλευρά της, η Αρχιτέκτοντας του έργου, κα Γιόλα Θεμιστοκλέους, ανέφερε πως «το Νέο Κτήριο Εργαστηρίων του Τμήματος Καλών Τεχνών σχεδιάστηκε και μελετήθηκε με στόχο να καταστεί το πρώτο δημόσιο κτήριο σχεδόν μηδενικής ενεργειακής κατανάλωσης στην Κύπρο. Είναι μέρος του κτηριακού συγκροτήματος Τεχνών που βρίσκεται στο κέντρο της Λεμεσού, δίπλα από την Πρυτανεία του Πανεπιστημίου και απέναντι από το Δημαρχείο της πόλης. Το τριώροφο αυτό κτήριο που θα ανεγερθεί στο κέντρο της Λεμεσού, θα αποτελεί σημείο συνάντησης της πανεπιστημιακής κοινότητας και πεδίο διάδρασης και συνάθροισης που ανοίγεται σε όλη την πόλη».

«Ο σχεδιασμός του βασίστηκε στις αρχές της βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι ενεργειακές του ανάγκες. Κεντρικό σημείο του σχεδιασμού είναι το αίθριο, που πέραν του χωρικού και πολιτιστικού του χαρακτήρα, διαμορφώνει το μικροκλίμα στο εσωτερικό καθώς επιτρέπει φυσικό αερισμό – εξαερισμό και έμμεσο φυσικό φωτισμό. Στο υπόγειο δημιουργείται ένας φυτεμένος τοίχος που βελτιώνει την ποιότητα του αέρα και συντελεί στην μείωση της θερμοκρασίας και της υγρασίας», πρόσθεσε η κα. Θεμιστοκλέους.

Ανέφερε, επίσης, πως «για τη θερμική άνεση εντός του κτηρίου συμβάλουν επίσης, η θερμομόνωση του κελύφους, τα θερμομονωτικά κουφώματα, η χρήση ανεμιστήρων οροφής και η περιμετρική φύτευση. Για την κάλυψη των μειωμένων ενεργειακών αναγκών θα τοποθετηθούν στην οροφή του αίθριου διαπερατά φωτοβολταϊκά πανέλα. Επιπρόσθετα των ενεργειακών θεμάτων, σε συνεργασία με τον Πτηνολογικό σύνδεσμο Κύπρου θα εγκατασταθούν φωλιές πετροχελίδονων. Η κατασκευή του νέου αυτού κτηρίου αναμένεται να ξεκινήσει εντός του 2021».

Μπορείτε να δείτε το βίντεο των πιο πάνω δηλώσεων πατώντας τον ακόλουθο σύνδεσμο: https://bit.ly/3qgoPtj

Τα βραβεία, τα οποία αναδεικνύουν τις πράξεις και τις συνεργασίες κάθε Οργανισμού και Επιχείρησης που δεσμεύεται στις αρχές της αειφορίας, της υπεύθυνης επιχειρηματικότητας και της βιώσιμης ανάπτυξης, διοργανώθηκαν από την BOUSSIAS Cyprus.