To Cut Contemporary Fine Arts Lab του ΤΕΠΑΚ συμμετέχει σε διεθνές συνέδριο στις Πρέσπες

To Cut Contemporary Fine Arts Lab του ΤΕΠΑΚ με διεθνή παρουσία και ενεργή συμμετοχή στο WAC 2021 International Encounters/Conference Walking as a Question, στις Πρέσπες

9 Ιουλίου 16.00-18.00

To Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Πανεπιστήμιου Δυτικής Μακεδονίας (Ελλάς) διοργανώνει το WAC 2021 Διεθνείς Συναντήσεις/Συνέδριο Το Περπάτημα ως Ερώτημα (International Encounters/Conference Walking as a Question) το οποίο υλοποιείται από την Εικαστική Πορεία προς τις Πρέσπες (visualmarch.gr ) και σε συνέργεια με το Made of Walking (V).

Η διεθνής δράση θα πραγματοποιηθεί στην περιοχή των Πρεσπών, ένα μοναδικό περιβάλλον με δύο λίμνες (Μεγάλη και Μικρή Πρέσπα).  Αυτός  είναι ο τόπος (locus) που αποτελεί το πεδίο μελέτης του περιπατητικού καλλιτεχνικού πρότζεκτ/δράσης το οποίο ξεκίνησε το 2007 και οι τρέχουσες Συναντήσεις/Συνέδριο αποτελούν την κορύφωση των δραστηριοτήτων της. Οι επιλεγμένες Εισηγήσεις/Έργα/Δράσεις 2021 θα εξετάσουν τις διαφορετικές εκδοχές του περπατήματος ως ενός σύγχρονου τρόπου έκφρασης και κατανόησης του κοινωνικού περιβάλλοντος και του τοπίου (αστικού και υπαίθριου) όπου υλοποιείται η ανθρώπινη δραστηριότητα. Οι εισηγήσεις θα εξετάσουν επίσης το μέλλον της περιπατητικής πρακτικής και της δυναμικής της στην τέχνη, την αισθητική και τις εφαρμογές της στην παιδαγωγική. https://walklistencreate.org

Το Cut Contemporary Fine Arts Lab του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, συμμετέχει ενεργά σε αυτή τη σύμπραξη.  Φέτος παρουσιάζει στη διεθνή συνάντηση δυο δράσεις: The Long Walk (ιδιοτοπική/Site Specific εγκατάσταση - performance) και Walking: The Cyprus Experience (Hub/Διαδικτυακό συνέδριο). https://walklistencreate.org/forums/users/cut-contemporary/

Το Walking: The Cyprus Experience (Hub/Διαδικτυακό συνέδριο) θα λειτουργήσει ως ένας Eταιρικός Kόμβος/Partner Hub στην Κύπρο, με στόχο να οργανώσει τοπικά γεγονότα και δράσεις που συμβαδίζουν με τη θεματική των Συναντήσεων/Συνεδρίου των Πρεσπών ενώ ταυτόχρονα ανταποκρίνονται σε ερωτήματα και συνθήκες που αφορούν στο Κυπριακό περιβάλλον/δίκτυο/περιοχή.

Το προτεινόμενο πάνελ των ομιλητών και η συζήτηση στρογγυλής τραπέζης θα ασχοληθεί ενεργά με τις εμπειρίες walking/performative στην Κύπρο, προκειμένου να αναδείξει και να παρέμβει στις πολιτικές, προσωπικές και κοινωνικές συνθήκες του τόπου, αναδεικνύοντας έτσι τη σημασία του περπατήματος ως αισθητική εμπειρία σε σχέση με τα σύνορα, τις διασταυρώσεις και τα σημεία ελέγχου.

Στόχος του συνεδρίου είναι να επεκτείνει και να συσχετίσει τις ιδιαιτερότητες της κυπριακής κατάστασης με άλλους χώρους και τόπους, με παράλληλες μετακινήσεις πληθυσμών, αναγκαστικές μεταναστεύσεις και εμπειρίες οδοιπορίας. Ο Δρ Γαβριήλ Κουρέας γράφει στην εισαγωγή: «Πώς μπορεί η διχασμένη Κύπρος, σημαδεμένη από πολέμους και εθνοτικές συγκρούσεις που έχουν αφήσει ανοιχτές πληγές στον ιστό της χώρας, να προσπαθήσει να θεραπευτεί και να ενσωματώσει τις τραυματικές της μνήμες στη χωρική της πραγματικότητα; Είναι δυνατή μια τέτοια ενσωμάτωση; Για να διερευνήσουμε αυτά τα ερωτήματα, προτείνουμε να εξετάσουμε την «πολιτο-γραφική» της διάσταση μέσω της οπτικής, αισθητηριακής και συναισθηματικής γλώσσας του περπατήματος στην Κύπρο, εστιάζοντας σε θέματα χώρου, συνόρων (τόσο σωματικών όσο και ψυχικών), μνήμης και τραύματος. Αυτό που ελπίζουμε να αποδείξουμε είναι ότι το περπάτημα ως καλλιτεχνική/ερμηνευτική πρακτική στην Κύπρο είναι ενσωματωμένο στις χωρικές ιδιαιτερότητες της. Οι συναντήσεις με την κυπριακή «πολιτο-γραφική» πραγματικότητα παράγουν μια σωματική εμπειρία σε πραγματικό χρόνο που δεν καθορίζεται πλέον ως απλή αναπαράσταση. Βιώνοντας τόσο το περπάτημα όσο και τα σημάδια του διχασμού, δεν μπορούμε να βασιζόμαστε αποκλειστικά στην όραση, καθώς απαιτούν την ακοή, την όσφρηση και την αφή μας στην κατανόηση χωρικά και καλλιτεχνικά των επιπτώσεων του πολέμου και των συγκρούσεων.  Μόνο με την κατανόηση των αισθητηριακών επιπτώσεων του τραύματος μπορούμε να αρχίσουμε να κατανοούμε τις πολιτικές και κοινωνικές συνθήκες της Κύπρου και της καλλιτεχνικής της παραγωγής.»

Το συνέδριο θα είναι στα αγγλικά.

Για ολόκληρο το κείμενο, περίληψη των ομιλιών και βιογραφικά πατήστε εδώ:

Ομιλητές:

Δρ. Κλίτσα Αντωνίου, Δρ. Χάρης Πελλαπαϊσιώτης, Δρ. Έλενα Πάρπα, Project Season Women Collective (Δρ Μαγδαλένα Ζίρα & Νέδη Αντωνιάδη),, Δρ. Αργυρώ Νικολάου,

Συντονίζει ο Δρ. Γαβριήλ Κουρέας

Για να παρακολουθήσετε το συνέδριο, ακολουθήστε τον πιο κάτω σύνδεσμο.