Το Κέντρο Γλωσσών συνεργάστηκε με το Utrecht University της Ολλανδίας για το διαπολιτισμικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Virtual Exchange through VR»

Το Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό του Κέντρου Γλωσσών, κα Μαρία Χριστοφόρου, είχε την ευκαιρία να συνεργαστεί με το Utrecht University της Ολλανδίας και τη διακεκριμένη ερευνήτρια Kristi Jauregi-Ondarra στο πλαίσιο του διαπολιτισμικού εκπαιδευτικού προγράμματος «Virtual Exchange through VR» και του μαθήματος «Αγγλικά για Χημικούς Μηχανικούς» (English for Chemical Engineering). Στο εν λόγω project συμμετείχε και ο Υπεύθυνος του κέντρου καινοτομίας του ΤΕΠΑΚ «CUTing Edge -American Space», Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό του Κέντρου Γλωσσών κ. Δημήτρης Μπόγλου.

Η μοναδικότητα του project εστιάζει στο γεγονός ότι οι φοιτητές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ήρθαν κοντά, γνωρίστηκαν και εξοικειώθηκαν με τη κουλτούρα και τον τρόπο ζωής στη καθημερινότητα και ως φοιτητές (ακαδημαϊκή ζωή) μέσω του Virtual Reality (VR) ως καινοτόμο εργαλείο, και συγκεκριμένα μέσω της εφαρμογής Altspace.

Όλες οι συναντήσεις και τα tasks στα οποία εργάστηκαν οι φοιτητές έγιναν μέσω του Virtual Reality, και συγκεκριμένα μέσω του Oculus Quest και Oculus Quest 2.

Η διδασκαλία και η πρακτική των Αγγλικών ως ξένη γλώσσα σίγουρα ξεπέρασε τη στατικότητα, αφού μπόρεσαν οι φοιτητές να κάνουν προσομοίωση αυθεντικών συνθηκών πρακτικής της γλώσσας και να δουν τον τρόπο ζωής των εταίρων τους σε τρισδιάστατο χώρο. Οι φοιτητές επίσης σχεδίασαν τα δικά τους avatars τα οποία έμοιαζαν όπως είναι οι φοιτητές στην πραγματικότητα.

Μέσω αυτού του project, έγινε συλλογή δεδομένων και τα αποτελέσματα της συνεργασίας θα παρουσιαστούν στο συνέδριο EuroCALL 2022 τον Αύγουστο, καθώς και σε άλλα ερευνητικά events.

Το συγκεκριμένο project αποδεικνύει για ακόμα μια φορά πόσο καινοτόμο είναι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου σε παιδαγωγικές μεθόδους διδασκαλίας, συνεργασίας με άλλα διεθνή πανεπιστήμια αλλά και σε θέματα τεχνολογίας, αφού χρησιμοποιήθηκε αποκλειστικά το εργαλείο της Εικονικής Πραγματικότητας, κάτι που είναι δύσκολο και με μεγάλες προκλήσεις.

Το πρόγραμμα εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας για παιδιά από την Ουκρανία θα λειτουργήσει και το Καλοκαίρι

Διοργάνωση Ευρωπαϊκής Συνάντησης με θέμα την ποιότητα ζωής στον καρκίνο με συμμετοχή του ΤΕΠΑΚ

ΤΕΠΑΚ και ΕΥ ΖΗΝ διοργανώνουν τον 4ο εταιρικό φιλανθρωπικό αγώνα σκυταλοδρομίας ΟΠΑΠ RUN4ALL