Διακρατική Συνάντηση του Ευρωπαικού Προγράμματος του έργου «FEM-UNITED για την Πρόληψη της Γυναικoκτονίας στην Ευρώπη»

Πραγματοποιήθηκε στις 4 και 5 Απριλίου 2022, στο ξενοδοχείο Ποσειδώνια στην Λεμεσό, η διακρατική συνάντηση των εταίρων στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος «FEM-UnitED για την πρόληψη των γυναικοκτονιών και της συντροφικής/ενδοοικογενειακής βίας στην Ευρώπη». Το FEM-UnitED είναι ένα διετές διακρατικό έργο που χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα «Δικαιώματα, Ισότητα και Ιθαγένεια» της ΕΕ στο οποίο συμμετέχουν 8 εταίροι, από 5 Ευρωπαϊκές χώρες: Κύπρος, Γερμανία, Μάλτα, Πορτογαλία και Ισπανία.  Στην συνάντηση παρευρέθηκαν εκπρόσωποι των εταίρων του προγράμματος:

1. Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Κύπρος)
  2. ΜεσογειακόΙνστιτούτοΜελετών Κοινωνικού Φύλου (Κύπρος)
  3. Πανεπιστήμιο της Μάλτας
  4. Ίδρυμα Δικαιωμάτων των Γυναικών στη Μάλτα
  5. Ινστιτούτο Εμπειρικής Κοινωνιολογικής Έρευνας στο Πανεπιστήμιο της Ερλάνγκεν-Νυρεμβέργης, (Γερμανία)
  6. Πανεπιστήμιο της Σαραγόσα (Ισπανία)
  7. Πανεπιστήμιο του Πόρτο (Πορτογαλία)
  8. Ίδρυμα UMAR - União de Mulheres Alternativa e Resposta (Πορτογαλία)

Σκοπός της συνάντησης μεταξύ άλλων ήταν οι διάφορες δράσεις/εκδηλώσεις των εταίρων στα πλαίσια της έναρξης της Καμπάνιας Ενημέρωσης για την Πρόληψη της Γυναικοκτονίας (https://www.youtube.com/watch?v=0aTFqHfrcio&t=5s, https://www.youtube.com/watch?v=JzSxZdNm1QI )  καθώς έγινε συζήτηση και για την επικοινωνιακή στρατηγική στα ΜΜΕ για προώθηση της Καμπάνιας. Επίσης έγινε προετοιμασία για την πραγματοποίηση  σειράς εκπαιδευτικών/βιωματικών εργαστηρίων για τους/τις εμπλεκόμενους/ες επαγγελματίες (όπως επαγγελματίες υγείας, κοινωνικής εργασίας, αστυνομία κλπ) αλλά και διάλογος για την εμπλοκή των εταίρων για την πρόληψη της γυναικοκτονίας.

Η επόμενη συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο της Μάλτας, στις 20-21 Οκτωβρίου 2022.

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ, συμμετέχει στο πρόγραμμα με τις Δρ Χριστιάνα Κούτα, Δρ Έλενα Ρούσου και Κα Ελίνα Κωφού