Το έργο STEAM, με συντονιστή το ΤΕΠΑΚ, είναι υποψήφιο για τα βραβεία βιωσιμότητας IAPH 2022 στον τομέα της ψηφιοποίησης

Με περηφάνεια σας ανακοινώνουμε ότι το έργο STEAM είναι υποψήφιο για τα βραβεία 2022 Sustainability Awards της IAPH (International Association of Ports and Harbors) στον τομέα της ψηφιοποίησης (Εικόνα 1).

Το αποτέλεσμα της αξιολόγησης της κριτικής επιτροπής (70%) και της ψηφοφορίας του κοινού (30%) θα καθορίσουν από κοινού τους έξι τελικούς νικητές (έναν για κάθε κατηγορία), οι οποίοι θα ανακοινωθούν κατά τη διάρκεια του επίσημου δείπνου του IAPH World Ports Conference Gala Dinner στο Βανκούβερ στις 17 Μαΐου 2022.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο σύνδεσμο: https://sustainableworldports.org/expert-jury-to-assess-iaph2022-sustainability-awards-candidates-in-six-categories-ahead-of-the-iaph-world-ports-conference-in-vancouver/.

Εικόνα 1: Το έργο STEAM είναι υποψήφιο για τα βραβεία βιωσιμότητας IAPH 2022 στον τομέα της ψηφιοποίησης.

Το έργο STEAM - Λιμάνι Λεμεσού έχει συμπεριληφθεί στον κατάλογο του Παγκόσμιου Πρόγραμματος Βιωσιμότητας Λιμένων/ World Ports Sustainability Program (WPSP) του IAPH ως ένα από τα 237 λιμενικά έργα παγκοσμίως που εφαρμόζουν στην πράξη τους στόχους βιώσιμης ανάπτυξης/ Sustainable Development Goals (SDGs) του ΟΗΕ.

Το έργο STEAM καταγράφεται σε τρεις διαφορετικές κατηγορίες: (i) Ψηφιοποίηση, (ii) Περιβαλλοντική φροντίδα, (iii) Υγεία, ασφάλεια και προστασία- όπως σχετίζονται με τους στόχους 3, 8, 9, 14 και 17 (Eικόνα 2) της βιώσιμης ανάπτυξης/Sustainable Development Goals (SDGs) του ΟΗΕ που αντιστοιχούν στην καλή υγεία και την ευημερία, την αξιοπρεπή εργασία και την οικονομική ανάπτυξη, τη βιομηχανία, την καινοτομία και τις υποδομές, τη ζωή κάτω από το νερό, και τις συμπράξεις για τους στόχους, αντίστοιχα. Για περισσότερες πληροφορίες στον ακόλουθο σύνδεσμο:  https://sustainableworldports.org/project/port-of-limassol-steam-project/.

Εικόνα 2: Το έργο STEAM - Λιμάνι Λεμεσού έχει συμπεριληφθεί στον κατάλογο του Παγκόσμιου Πρόγραμματος Βιωσιμότητας Λιμένων (WPSP) της IAPH ως ένα από τα 237 λιμενικά έργα παγκοσμίως που εφαρμόζουν στην πράξη τους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης/Sustainable development goals (SDGs) του ΟΗΕ.

Η IAPH είναι μια μη κυβερνητική οργάνωση (ΜΚΟ) με έδρα το Τόκιο της Ιαπωνίας. Τον Νοέμβριο του 1955, περίπου 100 παγκόσμιοι ηγέτες λιμένων συγκεντρώθηκαν στο Λος Άντζελες για να ανακοινώσουν τη δημιουργία της IAPH. Τις τελευταίες έξι δεκαετίες, η IAPH έχει εξελιχθεί σε μια παγκόσμια συμμαχία λιμένων, η οποία σήμερα εκπροσωπεί περίπου 160 λιμάνια και 120 επιχειρήσεις που σχετίζονται με τα λιμάνια σε 87 χώρες. Τα λιμάνια μέλη διαχειρίζονται από κοινού πάνω από το 60% του παγκόσμιου θαλάσσιου εμπορίου και πάνω από το 60% της παγκόσμιας διακίνησης εμπορευματοκιβωτίων. Για να καταστήσει την IAPH πιο σημαντική για τα μέλη της και να προβάλλεται ευρύτερα στην παγκόσμια λιμενική και ναυτιλιακή κοινότητα, η IAPH υιοθέτησε νέο καταστατικό το 2016. Ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία της, η οποία καλύπτει πάνω από 60 χρόνια, που το καταστατικό ξαναγράφτηκε εξ ολοκλήρου για να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της εποχής.

Το  STEAM (Sea Traffic Management in the Eastern Mediterranean)  είναι ένα έργο με τριετή διάρκεια που έχει ξεκινήσει τον Ιανουάριο του 2019, έχοντας  προϋπολογισμό της τάξεως του ενός εκατομμυρίου ευρώ. Συντονιστής του έργου είναι το  Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και επιπλέον στην κοινοπραξία του έργου συμμετέχουν η Αρχή Λιμένων Κύπρου, ο Σύνδεσμος Ναυτιλιακών Πρακτόρων Κύπρου, οι ιδιωτικές εταιρείες Tototheo Maritime, A.T. DeLevant Business Solutions, και Cyprus Subsea Consulting and Services, καθώς και το ερευνητικό Ινστιτούτο RISE από την Σουηδία ως Ερευνητικός Φορέας του Εξωτερικού. Επίσης, πολύ σημαντική θεωρείται η συμμετοχή στο Δίκτυο Συνεργαζόμενων Φορέων του έργου καταξιωμένων οργανισμών και εταιρειών από το χώρο της ναυτιλίας στην Κύπρο, όπως το Κυπριακό Ναυτιλιακό Επιμελητήριο, το Maritime Institute of Eastern Mediterranean (Mar.In.E.M.), και των ιδιωτικών εταιρειών που δραστηριοποιούνται στο Λιμάνι της Λεμεσού: DP WORLD Limassol, EUROGATE Limassol Container Terminal και P&O Maritime.

O κύριος στόχος του προγράμματος STEAM είναι η αποτελεσματική διαχείριση της θαλάσσιας κυκλοφορίας στην Ανατολική Μεσόγειο σε συνθήκες ασφάλειας και περιβαλλοντικής βιωσιμότητας, και πιο συγκεκριμένα, η ανάπτυξη του Λιμανιού της Λεμεσού έτσι ώστε να αποτελέσει ένα σταθμό μεταφόρτωσης φορτίων και κέντρο πληροφοριών διεθνών προδιαγραφών, αξιοποιώντας μοντέρνες ψηφιακές τεχνολογίες που έχουν εισαχθεί στον τομέα της ναυτιλίας, καθώς και ένα πόλο έλξης για θαλάσσιες μεταφορές μικρών αποστάσεων. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε https://steam.cut.ac.cy/.

Το Έργο συγχρηματοδοτείται από τα Ευρωπαϊκά  Διαρθρωτικά Ταμεία και την Κυπριακή Κυβέρνηση μέσω του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας (Έργο STEAM: INTEGRATED/0916/0063).

Επικοινωνία: michalis.michaelides@cut.ac.cy

Μιχάλης Μιχαηλίδης, Επίκουρος καθηγητής, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής