Η συνεργασία του ΤΕΠΑΚ με Πανεπιστήμια της Κίνας στο επίκεντρο συνάντησης του Πρύτανη με τον Κινέζο Πρέσβη

Ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης συναντήθηκε τη Δευτέρα, 18 Απριλίου, στο γραφείο του, με τον Πρέσβη της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας στην Κύπρο, κ. Liu Yantao.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησής τους, είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις σχετικά με πιθανούς τρόπους ενίσχυσης της συνεργασίας μεταξύ του ΤΕΠΑΚ και της Κινέζικης Πρεσβείας, με έμφαση στον τομέα της ανώτερης εκπαίδευσης.

Ο Παναγιώτης Ζαφείρης ενημέρωσε τον Κινέζο Πρέσβη για τις προσπάθειες που βρίσκονται, εδώ και λίγο καιρό, σε εξέλιξη με στόχο την προσφορά, από πλευράς του ΤΕΠΑΚ και του κινεζικού Πανεπιστημίου Hangzhou Dianzi University, ενός κοινού μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών στον κλάδο των ηλεκτρολόγων μηχανικών.

«Οι προσπάθειες εισήλθαν στο τελικό τους στάδιο και βρισκόμαστε κοντά στην υλοποίηση του προγράμματος αυτού», ανέφερε ο Πρύτανης, προσθέτοντας ότι το πρόγραμμα βρίσκεται στο στάδιο της αξιολόγησής του από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ). Από την πλευρά του, ο Κινέζος Πρέσβης ανέφερε ότι θα προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την επίτευξη αυτού του στόχου.

Ο Πρύτανης αναφέρθηκε, επίσης, στις προσπάθειες για τη δημιουργία Κέντρου «Κομφούκιος» στη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου, το οποίο θα προσφέρει την ευκαιρία σε φοιτητές και φοιτήτριες του ΤΕΠΑΚ να γνωρίσουν την ιστορία και τον πολιτισμό της Κίνας, μιας χώρας η οποία έχει ηγετική θέση παγκοσμίως στους τομείς της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, της έρευνας και της καινοτομίας. Το Κέντρο θα συμβάλει, σημείωσε, στην ανάπτυξη εκπαιδευτικών, ερευνητικών και πολιτιστικών συνεργασιών μεταξύ της Κύπρου και της Κίνας.

Ενημέρωσε, τέλος τον Πρέσβη ότι το ΤΕΠΑΚ θα συνδιοργανώσει με το Υπουργείο Εξωτερικών, στα τέλη Μαΐου, εκδήλωση με θέμα «Διπλωματία και Πολιτισμός» στην οποία θα προσκληθούν να συμμετάσχουν οι ξένες Πρεσβείες στην Κύπρο, συμπεριλαμβανομένης και της κινέζικης Πρεσβείας.

Η συνάντηση του Πρύτανη με τον Πρέσβη της Κίνας πραγματοποιήθηκε στο περιθώριο της εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε την ίδια μέρα, στο κτήριο της Πρυτανείας, με σκοπό την παραχώρηση υποτροφιών σε φοιτητές και φοιτήτριες του ΤΕΠΑΚ από την Huawei Κύπρου.

Το πρόγραμμα εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας για παιδιά από την Ουκρανία θα λειτουργήσει και το Καλοκαίρι

Διοργάνωση Ευρωπαϊκής Συνάντησης με θέμα την ποιότητα ζωής στον καρκίνο με συμμετοχή του ΤΕΠΑΚ

ΤΕΠΑΚ και ΕΥ ΖΗΝ διοργανώνουν τον 4ο εταιρικό φιλανθρωπικό αγώνα σκυταλοδρομίας ΟΠΑΠ RUN4ALL