«Ποιος φροντίζει τους φροντιστές;»: Το ηλεκτρονικό βιβλίο ‘Prolepsis’ για τους επαγγελματίες του κλάδου υγείας και  της παροχής φροντίδας είναι πλέον διαθέσιμο

Καθ' όλη τη διάρκεια εκπόνησης του ερευνητικού προγράμματος‘Prolepsis’, με συντονιστή το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), παρατηρήθηκε ότι,  η ανάγκη για υποστήριξη των γυναικών φροντιστών  δεν καλύπτεται επαρκώς από την κοινωνία αλλά και από τις υπηρεσίες μας.

«Ποιος φροντίζει τους φροντιστές» είναι μια δήλωση που διατυπώθηκε από ένα φροντιστή, κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης της τελικής  παρουσίασης του έργου στην Ιταλία.  Μια απλή δήλωση που συμβάλλει όμως στην κατανόηση των ιδιαίτερων αναγκών αυτών των γυναικών, οι οποίες συχνά θεωρούνται ως σύμμαχοι στην παροχή φροντίδας του ατόμου που νοσεί, και σπάνια ως αντικείμενο προσοχής.

Αυτό υπογραμμίζει τη σημασία της κατάλληλης εκπαίδευσης και ευαισθητοποίησης για τον καρκίνο του μαστού, όχι μόνο μεταξύ των ομάδων υψηλού κινδύνου και του γενικού πληθυσμού αλλά και μεταξύ των επαγγελματιών υγείας. Οι ασθενείς και τα υγιή άτομα, έρχονται σε επαφή με διάφορες δομές του συστήματος υγείας και οι επαγγελματίες θα πρέπει να είναι σε θέση να καθοδηγήσουν τα άτομα προς την προώθηση της ευαισθητοποίησης για τον καρκίνο του μαστού και στην υιοθέτηση ενός  υγιεινού τρόπου ζωής.

Το ερευνητικό πρόγραμμα ‘PROLEPSIS’ δημιούργησε ως τελικό αποτέλεσμα ένα ηλεκτρονικό βιβλίο για επαγγελματίες του κλάδου της υγείας και της παροχής φροντίδας.

«Πρωταρχικός στόχος του εγχειριδίου είναι να παρέχει μια ολοκληρωμένη προετοιμασία για τους επαγγελματίες υγείας, συμπεριλαμβανομένων (χωρίς να περιορίζεται) κοινωνικών λειτουργών, παροχέων φροντίδας και εκπαιδευτών ενηλίκων που δραστηριοποιούνται σε προγράμματα πρόληψης στην κοινότητα. Ως μέρος αυτής της ολοκληρωμένης προσέγγισης, η κοινοπραξία συγκέντρωσε πληθώρα πληροφοριών που καλύπτουν όλες τις πτυχές του καρκίνου του μαστού, από την παθοφυσιολογία μέχρι την πρόληψη. Το εγχειρίδιο έχει δημιουργηθεί ώστε να είναι φιλικό προς τον χρήστη, ενσωματώνοντας διάφορες μεθόδους μάθησης και αξιοποιώντας τη χρήση της τεχνολογίας. Η κοινοπραξία πιστεύει ότι αυτή η προσέγγιση θα επιτρέψει σε περισσότερους επαγγελματίες υγείας να εντάξουν αυτόν τον πόρο μάθησης στην καθημερινή τους πρακτική και να ενισχύσουν τις προσπάθειες για έγκαιρη διάγνωση του καρκίνου του μαστού».

Συντονιστής Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου - Δρ Ανδρέας Χαραλάμπους

Ερευνητική ομάδα: Δρ Θεολογία Τσίτση, Δρ Μαρία Φελλά και Δρ Άντρη Χρίστου

Για να κατεβάσετε το ηλεκτρονικό βιβλίο Prolepsis E-book, πατήστε στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://prolepsis.eu/documents/

Και Τώρα τι;

Όλα τα προϊόντα του έργου ‘Prolepsis’ είναι διαθέσιμα διαδικτυακά και θα παραμείνουν ελεύθερα  προσβάσιμα.

Στην ιστοσελίδα του έργου θα βρείτε:

• IO1 – Μια έρευνα σχετικά με τον τρόπο βελτίωσης της εγγραματοσύνης υγείας σε οικογενειακούς φροντιστές σε σχέση με την πρόληψη του καρκίνου του μαστού

• IO2 – Ανάπτυξη εκπαιδευτικού περιεχομένου και μεθοδολογιών για την εκπαίδευση των οικογενειακών φροντιστών

• ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΣΥΝΤΑΓΩΝ ΑΠΟ  ΦΡΟΝΤΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΕΣ

• Εγχειρίδιο χρήσης της Διαχειριστικής Πλατφόρμας ‘Prolepsis’

• Εγχειρίδιο  χρήσης της εφαρμογής ‘Prolepsis’

• IO3 - Πιλοτική εφαρμογή της εφαρμογής ‘PROLEPSIS’ για κινητά τηλέφωνα και της Διαχειριστικής Πλατφόρμας

• IO4 – Υγεία γυναικών: Εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα με προγράμματα ενίσχυσης της εγγραματοσύνης υγείας

Κατεβάστε το υλικό μας και την εφαρμογή ‘Prolepsis’ (iOS και Android) για να παραμένετε ενημερωμένοι!