Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ SoftOne Κύπρου και Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Σε υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας σε θέματα πληροφορικής και σχεδιασμού και υλοποίησης επιχειρηματικού λογισμικού  προχώρησαν η SoftOne Κύπρου και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου(ΤΕΠΑΚ), με στόχο την ανάπτυξη πρωτοβουλιών για μια ευρεία γκάμα θεμάτων πολιτιστικού, εκπαιδευτικού και εργασιακού ενδιαφέροντος. Σε ειδική τελετή που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 11 Ιουλίου στο κτήριο της Πρυτανείας του ΤΕΠΑΚ, παρουσία ΜΜΕ, οι εκπρόσωποι των δύο πλευρών -κ. Πάνος Μαρτίνης, Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου SOFTONE και Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ- εγκαινίασαν μια νέα εποχή αμοιβαίας συνεργασίας για τους δύο οργανισμούς.

Το Μνημόνιο που υπεγράφη μεταξύ των 2 μερών, προβλέπει τη διοργάνωση πολιτιστικών, επιστημονικών και εκπαιδευτικών εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων, καθώς και την ανταλλαγή χρήσιμων συμβουλευτικών και επιστημονικών υπηρεσιών, αλλά και τεχνογνωσίας σε θέματα και πεδία κοινού ενδιαφέροντος. Ταυτόχρονα, οι δύο οργανισμοί συμφώνησαν στην από κοινού συμμετοχή σε ερευνητικά και αναπτυξιακά προγράμματα του ΤΕΠΑΚ και της SoftOne.

Στο πλαίσιο της συνεργασίας, παρέχεται επίσης η δυνατότητα σε φοιτητές και αποφοίτους του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου να εκπονούν τις προπτυχιακές και μεταπτυχιακές τους εργασίες (αντίστοιχα) με την καθοδήγηση των έμπειρων στελεχών της SoftOne, καθώς και να πραγματοποιούν την πρακτική τους άσκηση στα επιμέρους business units της εταιρείας.

Αναφερόμενος στην υπογραφή του Μνημονίου Συνεργασίας, ο Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου SOFTONE, κ. Πάνος Μαρτίνης, δήλωσε σχετικά: «Η SoftOne αναζητεί και επενδύει συστηματικά στην ανάπτυξη συνεργασιών με έγκριτους επιστημονικούς και εκπαιδευτικούς φορείς που μοιράζονται το όραμά μας τόσο για την προώθηση της καινοτομίας, όσο βεβαίως και την ενίσχυση των δεξιοτήτων της νέας γενιάς. Η σημερινή ημέρα θέτει τις βάσεις για την οικοδόμηση μίας αμοιβαία επωφελούς σχέσης με ένα διεθνώς αναγνωρισμένο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα που προωθεί την αριστεία στην εκπαίδευση και την έρευνα σε τεχνολογίες αιχμής. Προσβλέπουμε σε μία στενή συνεργασία που θα εστιάζει στους κοινούς μας εκπαιδευτικούς στόχους και θα αποτελέσει την αρχή για μία σειρά ενεργειών και δράσεων με στόχο πάντοτε την έρευνα σε νέες τεχνολογίες, καθώς και την άμεση διασύνδεση της εκπαιδευτικής κοινότητας με την αγορά εργασίας.»

Από την πλευρά του, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης εξέφρασε την ικανοποίησή του για την υπογραφή του Μνημονίου Συνεργασίας το οποίο, όπως είπε, ενδυναμώνει την προσπάθειά του Πανεπιστημίου για περαιτέρω διασύνδεση και δικτύωση τής πανεπιστημιακής κοινότητας με τη βιομηχανία και τον επιχειρηματικό κόσμο. Εξέφρασε, παράλληλα, την ετοιμότητα από την πλευρά του ΤΕΠΑΚ και ειδικότερα του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου για μεταφορά της επιστημονικής αριστείας και καινοτομίας στον χώρο της αγοράς εργασίας και ανάπτυξη μιας πολυεπίπεδης και πολύπλευρης συνεργασίας σε τομείς κοινού ενδιαφέροντος με στόχο την επίλυση πραγματικών προβλημάτων της βιομηχανίας και κοινωνίας.

Συνεργασία μεταξύ ΤΕΠΑΚ και Τμήματος Αρχαιοτήτων Κύπρου: Εκπαίδευση επιστημόνων στην τρισδιάστατη αποτύπωση με τη χρήση τρισδιάστατων σαρωτών

Το ΤΕΠΑΚ εκφράζει τη βαθιά του θλίψη για τον θάνατο τής φοιτήτριάς του Ελευθερίας Τσούκκα

ΤΕΠΑΚ: Απονεμήθηκαν τα χρηματικά έπαθλα του 4ου ΟΠΑΠ RUN4All 2022