Το ΤΕΠΑΚ εκφράζει τη βαθιά του θλίψη για τον θάνατο τής φοιτήτριάς του Ελευθερίας Τσούκκα

Η κοινότητα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου εκφράζει τον συγκλονισμό και τη βαθύτατη θλίψη της για τον αδόκητο θάνατο της φοιτήτριας τού Πανεπιστημίου,  Ελευθερίας Τσούκκα, η οποία «έφυγε» τόσο πρόωρα και άδικα από τη ζωή, μετά από γενναία μάχη με τον καρκίνο.

Η άτυχη Ελευθερία, 25 ετών με καταγωγή από το χωριό Αυγόρου της επαρχίας Αμμοχώστου, ήταν τεταρτοετής φοιτήτρια του Τμήματος Νοσηλευτικής τού Πανεπιστημίου μας.

«Eίμαι συγκλονισμένος γιατί μόλις ενημερώθηκα για τον θάνατο τής φοιτήτριάς μας Ελευθερίας Τσούκκα. Η Ελευθερία είχε ολοκληρώσει το τρίτο έτος σπουδών της στο Τμήμα Νοσηλευτικής του Πανεπιστημίου μας. Παρά τις αντιξοότητες που βίωσε στη ζωή της, ήταν μια μαχήτρια που πάλεψε για την οικογένεια και τη ζωή της και ήθελε πάντα να προσφέρει στους συνανθρώπους της. Εκφράζω τα ειλικρινή συλλυπητήρια μου στην οικογένεια, στους οικείους και φίλους της εκλιπούσας», αναφέρει ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, σε μήνυμά του προς την πανεπιστημιακή κοινότητα.

Τη βαθύτατη τους θλίψη για τον πρόωρο θάνατο της Ελευθερίας και τα ειλικρινή τους συλλυπητήρια στην οικογένεια, στους οικείους, στους φίλους και συμφοιτητές της, εκφράζουν και τα μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού του Τμήματος Νοσηλευτικής,  όπου φοιτούσε η άτυχη Ελευθερία.

«Η Ελευθερία, με καταγωγή από την κοινότητα Αυγόρου της επαρχίας Αμμοχώστου, ήταν φοιτήτρια του τετάρτου έτους του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών. Όσοι την γνώριζαν, υπογραμμίζουν το ήθος, την ευγένεια και την ευσυνειδησία της, πρόθυμη πάντα να βοηθήσει οποιονδήποτε το χρειαζόταν», αναφέρεται σε ανακοίνωση τού Τμήματος.

«Η Ελευθερία ήταν αφοσιωμένη φοιτήτρια και εξερευνούσε ενεργητικά τις μελλοντικές επαγγελματικές της επιλογές. Αναζητούσε την επικοινωνία με τους ακαδημαϊκούς του Τμήματος για να συζητήσουν επιστημονικά και κοινωνικά θέματα, και πάντα αλληλεπιδρούσε τόσο μαζί τους, όσο και με τους συμφοιτητές και τους συνεργάτες στον κλινικό χώρο, με ευγένεια και χαρά παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπιζε. Ακόμη και την περίοδο δύσκολων θεραπειών προσπαθούσε να βρει τρόπους να αναπληρώσει τα μαθήματα, ώστε να καταφέρει να ολοκληρώσει τις σπουδές της», προστίθεται.

«Θα θυμόμαστε πάντα από εκείνη την ελπίδα και την αγωνιστικότητα όσων πιστεύουν στους στόχους τους. Την αποχαιρετούμε με αγάπη και εκτίμηση», καταλήγει η ανακοίνωση τού Τμήματος.

Οι Πρυτανικές Αρχές, το Συμβούλιο και ολόκληρη η Κοινότητα του Πανεπιστημίου εκφράζουν τα ειλικρινή συλλυπητήρια στην οικογένεια, στους οικείους και φίλους της εκλιπούσας φοιτήτριας.

Οι σημαίες του Πανεπιστημίου θα κυματίζουν σήμερα μεσίστιες εις ένδειξη πένθους.

Η κηδεία της Ελευθερίας Τσούκκα θα τελεστεί σήμερα, Παρασκευή από τον Ιερό Ναό Πέτρου και Παύλου η ώρα 4.30, στο Αυγόρου, στην οποία θα κατατεθεί στεφάνι εκ μέρους του ΤΕΠΑΚ.

Η οικογένειά της δεν θα δεχτεί συλλυπητήρια. Αντί στεφάνων θα γίνονται εισφορές για την οικογένεια.