ΤΕΠΑΚ/IENE 11 PROVAC - «Ενδυνάμωση των νοσηλευτών/τριών και άλλων επαγγελματιών υγείας για την προώθηση των εμβολίων και αντιμετώπιση της διστακτικότητας για τον εμβολιασμό»

Ένα νέο πρόγραμμα Διεθνούς Εκπαίδευσης Νοσηλευτών/τριών (και άλλων επαγγελματιών υγείας) στην Ευρώπη (ΙΕΝΕ) άρχισε τον Φεβρουάριο του 2022 - με τίτλο IENE 11 PROVAC 11- Ενδυνάμωση νοσηλευτών/τριών και επαγγελματιών υγείας για την προώθηση των εμβολίων  και  αντιμετώπιση της διστακτικότητας για τον εμβολιασμό.

Το έργο αποτελεί ισχυρή απάντηση στην Ευρωπαϊκή οδηγία, η οποία υπογραμμίζει τη στρατηγική της ΕΕ για τα εμβόλια κατά της νόσου COVID-19, ώστε να προετοιμαστούν οι επαγγελματίες  υγείας ως αξιόπιστες πηγές πληροφοριών για θέματα εμβολιασμού και να τους δοθεί η δυνατότητα να αντιμετωπίσουν τη διστακτικότητα απέναντι στον εμβολιασμό, να αντιμετωπίσουν την παραπληροφόρηση και να επιτύχουν αποτελεσματική διαφώτιση σχετικά με τα οφέλη, τους κινδύνους και τη σημασία των εμβολίων κατά της νόσου COVID-19,  πετυχαίνοντας  την οικοδόμηση της εμπιστοσύνης του κοινού στα εμβόλια.

Η άρνηση για τα εμβόλια έχει αυξηθεί και ο ΠΟΥ (2019) αναφέρει ότι η διστακτικότητα απέναντι στον εμβολιασμό είναι μια από τις δέκα σημαντικότερες απειλές για τη δημόσια υγεία  (ECDPC, 2022). Η διστακτικότητα για τον εμβολιασμό αναφέρεται σε καθυστέρηση στην αποδοχή ή την άρνηση εμβολιασμού, παρά τη διαθεσιμότητα υπηρεσιών εμβολιασμού.   Είναι ένα πολύπλοκο θέμα που ποικίλλει ανάλογα με τον χρόνο, τον τόπο και το είδος του εμβολίου.  Επηρεάζεται από παράγοντες όπως ο εφησυχασμός, η ευκολία και η  εμπιστοσύνη.

Η λήψη αποφάσεων σχετικά με τον εμβολιασμό ή όχι φαίνεται να σχετίζεται με την εκπαίδευση, τη συναισθηματική ανταπόκριση, την κατανόηση, τις προσωπικές αξίες, τον πολιτισμό και τους κοινωνικούς κανόνες των ατόμων.   Κατά τη διάρκεια της πανδημίας Covid-19, τα ποσοστά εμβολιασμού βρέθηκαν να είναι χαμηλότερα μεταξύ των ατόμων που ανήκουν σε  εθνικές μειονότητες και άλλες ευάλωτες και δυσπραγούντες ομάδες πληθυσμού.   Επιπλέον, η παραπληροφόρηση σχετικά με τη νόσο COVID-19 και τα εμβόλια ήταν εύκολα προσβάσιμη σε πολλές γλώσσες, δημιουργώντας επείγουσα ανάγκη για τις εκστρατείες στον τομέα της υγείας να αντιμετωπίσουν την παραπληροφόρηση με τεκμηριωμένα, πολιτιστικά και γλωσσικά κατάλληλα μηνύματα.   Οι επαγγελματίες  υγείας θα πρέπει να είναι σε θέση να αντιμετωπίζουν ηθικές ανησυχίες, για παράδειγμα εκείνες που σχετίζονται με τη χρήση εμβρυϊκών κυττάρων σε ορισμένα εμβόλια. Ο εμβολιασμός για την Covid-19 δεν είναι η μόνη περίπτωση. Θα μπορούσε να θεωρηθεί η κορυφή του παγόβουνου, η οποία είναι ορατή λόγω της πανδημίας.

Ο κύριος στόχος του έργου ΙΕΝΕ11 είναι να αυξήσει το επίπεδο γνώσεων στους επαγγελματίες υγείας,  σχετικά με τα εμβόλια και τον εμβολιασμό και να τους στηρίξει για την προώθηση των εμβολίων και την αντιμετώπιση της διστακτικότητας απέναντι στον εμβολιασμό.   Στο πλαίσιο αυτού του γενικού σκοπού, οι στόχοι του πρώτου παραδοτέου του έργου (IO1) είναι να συλλέξει την παρούσα γνώση σχετικά με τα εμβόλια και τον εμβολιασμό  και τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να υποστηριχθούν οι επαγγελματίες  υγείας για την προώθηση του εμβολιασμού και την αντιμετώπιση της διστακτικότητας απέναντι στα εμβόλια με την παροχή αξιόπιστων και επικαιροποιημένων πηγών πληροφοριών σχετικά με τα εμβόλια και τον εμβολιασμό.  Το τελικό προϊόν  είναι η δημιουργία μιας συλλογής πολύτιμων και αξιόπιστων ενημερωτικών πηγών για διάφορα θέματα εμβολιασμού και ανοσοποίησης, προωθώντας τον εμβολιασμό και αντιμετωπίζοντας τη διστακτικότητα απέναντι στα εμβόλια.

Αυτός ο οδηγός πληροφοριών περιλαμβάνει ενημερωτικές πηγές σε τέσσερις γλώσσες (Eλληνικά, Αγγλικά, Ισπανικά και Ρουμάνικα), που αναφέρονται σε όλους τους τύπους εμβολίων. Είναι ένα εργαλείο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί όχι μόνο από τον γενικό πληθυσμό, αλλά και από τους επαγγελματίες υγείας, καθώς οι συμβουλές τους είναι πολύ σημαντικές για τους ανθρώπους να αποφασίσουν να εμβολιαστούν.   Αυτό το υλικό θα χρησιμοποιηθεί για την ανάπτυξη των εκπαιδευτικών  εργαλείων,  καθώς και για τη δημιουργία των μαθησιακών δραστηριοτήτων στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.  Έχουν δημιουργηθεί 20 ενημερωτικά φυλλάδια, τα οποία  θα δημοσιευθούν στην ιστοσελίδα μεταφρασμένα στις τέσσερις γλώσσες και θα μπορεί κάποιος να τα κατεβάσει ή να τα εκτυπώσει και να τα χρησιμοποιήσει.   Τα εργαλεία θα χρησιμοποιηθούν σε διαφωτιστικές εκστρατείες ή σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες για παιδιά και ενήλικες.

Οι ομάδες-στόχοι του έργου IENE 11 PROVAC είναι νοσηλευτές και άλλοι επαγγελματίες υγείας, που ασχολούνται με τη χορήγηση εμβολίων,  σχολικοί νοσηλευτές/τριες και γιατροί, κοινοτικοί/ες νοσηλευτές/τριες, επισκέπτες/τριες υγείας και άλλοι επαγγελματίες υγείας που εργάζονται με ευάλωτες και δυσπραγούντες ομάδες πληθυσμού και οι οποίοι πρέπει να αυξήσουν, να επικαιροποιήσουν και να αναβαθμίσουν τις γνώσεις τους σχετικά με τον εμβολιασμό και να βελτιώσουν τις δεξιότητες επικοινωνίας και τις  ικανότητες τους για να μπορούν να αντιμετωπίσουν τη διστακτικότητα απέναντι στον εμβολιασμό.

Για περισσότερες πληροφορίες για το έργο επισκεφθείτε τις σελίδες:

www.ieneproject.eu

www.iene11.eu