Συμμετοχή του ΤΕΠΑΚ σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο πλαίσιο του έργου WINTER MED

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Αειφόρος ανάπτυξη τουριστικών επιχειρήσεων και προορισμών μέσα από την προσφορά καινοτόμων τουριστικών προϊόντων», πραγματοποιήθηκε στο Μπούρτζι της Σκιάθου στις 17 και 18 Ιουνίου 2022 στο πλαίσιο του έργου WINTER MED, στο οποίο συμμετέχει και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ).

Το πρόγραμμα χαιρέτησαν η Αντιπεριφερειάρχης Μαγνησίας & Σποράδων, Κα Δωροθέα Κολυνδρίνη και ο Δήμαρχος Σκιάθου και Εκπρόσωπος του Ευρωπαϊκού Ομίλου Εδαφικής Συνεργασίας (Ε.Ο.Ε.Σ) Εύξεινη Πόλη, Κος Θοδωρής Τζούμας. Ακολούθησε η παρουσίαση του έργου WINTER MED, διακρατική στρατηγική τουρισμού καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους για προορισμούς νησιών της Μεσογείου 2021-2026 από τον Διευθυντή (Ε.Ο.Ε.Σ) Εύξεινης Πόλης, Κο Γιώργο Παππού.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, υπογράφηκε Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ των εξής φορέων – υποστηρικτών του έργου WINTER MED: Περιφέρεια Θεσσαλίας, Δήμος Σκιάθου, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και του Ε.Ο.Ε.Σ Εύξεινη Πόλη – απ’ ευθείας εταίρου του έργου WINTER MED.

Στη συνέχεια, έγιναν οι παρουσιάσεις των εκπαιδευτών/τριών και τα θεματικά εργαστήρια με συντονίστρια την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Δημόσιας Επικοινωνίας του ΤΕΠΑΚ, Δρ Άννα Ζαρκάδα. Ανάμεσα στα θέματα που παρουσιάστηκαν στο συνέδριο ήταν η  Ολοκληρωμένη Επικοινωνία Μάρκετινγκ – Ψηφιακές Δημόσιες Σχέσεις και προβολή τουριστικών προϊόντων και φορέων, η αξιοποίηση των κινήτρων για την ανάπτυξη Εναλλακτικών Μορφών Τουρισμού, η Στρατηγική Διαχείριση Ανθρώπινου Κεφαλαίου και Εσωτερικό Μάρκετινγκ και η  Οικονομική, Κοινωνική και Περιβαλλοντική Αειφορία στον Τουρισμό.

Η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Άννα Ζαρκάδα, του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, ανέπτυξε το θέμα «Οικονομική, Κοινωνική και Περιβαλλοντική Aειφορία στον Τουρισμό». Οι επιπτώσεις της τουριστικής βιομηχανίας στο περιβάλλον είναι πλέον φανερές, όπως εύστοχα παρουσίασε μέσα από συγκεκριμένα παραδείγματα. Εξήγησε τις προϋποθέσεις για την αειφόρο ανάπτυξη, ανέπτυξε πώς διαμορφώθηκε το προφίλ του τουρίστα στον 21ο αιώνα και εισηγήθηκε τρόπους ενορχήστρωσης εμπειριών μέσα από τον σεβασμό, τη γνώση και την επικοινωνία.

Η εισήγηση της Υποψήφιας Διδάκτορος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Ευδοξίας Κυριάκου επιδίωξε να αναπτύξει τη σημασία του ανθρώπινου δυναμικού, ως βασικού κεφαλαίου για την επιχείρηση, σε ένα δυναμικά εξελισσόμενο και ευμετάβλητο κοινωνικό περιβάλλον με έντονο ανταγωνισμό. Το προσωπικό χρειάζεται να είναι κατάλληλα προετοιμασμένο για να υλοποιεί και να παρέχει τις υπηρεσίες – την εμπειρία που υποσχέθηκε η επιχείρηση μέσα από τις επικοινωνιακές της δράσεις στους δυνητικούς αποδέκτες – πελάτες. Η ανάπτυξη πελατοκεντρικής στάσης σε όλη την επιχείρηση, προϋποθέτει εφαρμογή στρατηγικής διαδικασίας για την υιοθέτηση εσωτερικού συστήματος αξιών, το οποίο επηρεάζει την ικανοποίηση και τη δέσμευση των εργαζόμενων.

Η διδακτορική φοιτήτρια του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Βασιλική Μαρκάκη, παρουσίασε την ενότητα: «Αρχαιολογικοί χώροι, μνημεία, μουσεία: Πωλητήρια και Μουσειοπαιδαγωγικά προγράμματα». Εστίασε στα στατιστικά του πολιτιστικού τουρισμού και έδωσε έμφαση στις βασικές αλλά και στις περιφερειακές δραστηριότητες ενός μουσείου. Παράλληλα, χρησιμοποίησε τα προφίλ επισκεπτών και τα προς πώληση αντικείμενα από museum shops, για την εξερεύνηση των διασταυρώσεων δύο δραστηριοτήτων, των πωλητηρίων μουσείων και των μουσειοπαιδαγωγικών προγραμμάτων.

Συνεργασία μεταξύ ΤΕΠΑΚ και Τμήματος Αρχαιοτήτων Κύπρου: Εκπαίδευση επιστημόνων στην τρισδιάστατη αποτύπωση με τη χρήση τρισδιάστατων σαρωτών

Το ΤΕΠΑΚ εκφράζει τη βαθιά του θλίψη για τον θάνατο τής φοιτήτριάς του Ελευθερίας Τσούκκα

ΤΕΠΑΚ: Απονεμήθηκαν τα χρηματικά έπαθλα του 4ου ΟΠΑΠ RUN4All 2022