ΤΕΠΑΚ: Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Θερινό Σχολείο για φοιτητές/ριες διδακτορικού επιπέδου

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Θερινό Σχολείο “From Zero to PhinisheD” που διοργάνωσε από τις 3 έως τις 08 Ιουλίου το Δίκτυο Ενίσχυσης και Ανάπτυξης της Μάθησης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ).

Το Θερινό Σχολείο αποτελεί μια μοναδική ευκαιρία εκπαίδευσης για φοιτητές/ριες διδακτορικού επιπέδου του Πανεπιστημίου αλλά και του Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου. Φέτος, συμμετείχαν 27 φοιτητές/ριες από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, καθώς και φοιτητές/ριες από την Αργεντινή και τη Λετονία.

Το Θερινό Σχολείο περιλάμβανε θεματολογία ευρέως φάσματος σχετικά με την επικοινωνία, την αειφορία, την επιχειρηματικότητα και την έρευνα, καθώς και διάφορες δραστηριότητες δικτύωσης ενώ είχε ως στόχο την εισαγωγή των φοιτητών/ριών στον νέο τους ρόλο ως διδακτορικών φοιτητών/ριών και στη γνωριμία με εργαλεία που θα τους βοηθήσουν στη διαχείριση εργασιών, στην ερευνητική κατάρτιση, στην ισορροπία μεταξύ εργασίας και ζωής και στη συνεργασία με τους/τις επιβλέποντες/ουσες τους.

Όπως ανέφερε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου σε ανακοίνωσή του “η υποστήριξη των διδακτορικών φοιτητών/ριών αποτελεί προτεραιότητα του Πανεπιστημίου και η διοργάνωση του Θερινού Σχολείου αναβαθμίζει σημαντικά την ποιότητα της πανεπιστημιακής ζωής”.

Σε ανακοίνωσή της η Συντονιστική ομάδα του Δικτύου επισημαίνει ότι το “Δίκτυο Ενίσχυσης και Ανάπτυξης της Μάθησης στηρίζει πάντοτε, τις δράσεις που ωφελούν τους/τις φοιτητές/ριες, ενώ ταυτόχρονα προωθεί δράσεις που λειτουργούν ως γέφυρα επαφής με διακεκριμένους επιστήμονες».

Συνεργασία μεταξύ ΤΕΠΑΚ και Τμήματος Αρχαιοτήτων Κύπρου: Εκπαίδευση επιστημόνων στην τρισδιάστατη αποτύπωση με τη χρήση τρισδιάστατων σαρωτών

Το ΤΕΠΑΚ εκφράζει τη βαθιά του θλίψη για τον θάνατο τής φοιτήτριάς του Ελευθερίας Τσούκκα

ΤΕΠΑΚ: Απονεμήθηκαν τα χρηματικά έπαθλα του 4ου ΟΠΑΠ RUN4All 2022