Προκήρυξη Καλλιτεχνικού Διαγωνισμού με θέμα την εξάλειψη της βίας κατά των Γυναικών

Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών, ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Μονογονεϊκών Οικογενειών και Φίλων, σε συνεργασία με τη Σχολή Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργανώνει έκθεση στις 25 – 27 Νοεμβρίου 2022 και προκηρύσσει καλλιτεχνικό διαγωνισμό με θέμα την καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών. Η έκθεση θα πραγματοποιηθεί στο Πολιτιστικό Κέντρο Πάνος Σολομωνίδης, στη Λεμεσό, και θα περιλαμβάνει διαγωνισμό αφίσας και διαγωνισμό εικαστικού έργου.

Η έμφυλη βία στρέφεται κατά του φύλου ή του σεξουαλικού προσανατολισμού και τα θύματα είναι στην πλειοψηφία τους γυναίκες και κορίτσια. Αποτελέσματα πανευρωπαϊκής έρευνας έχουν επιδείξει πως μία στις τρείς γυναίκες στην Ευρωπαϊκή Ένωση έχει πέσει θύμα σωματικής ή/και σεξουαλικής βίας από την ηλικία των 15 ετών. Επιπρόσθετα φανερώνουν πως πάνω από το ήμισυ των γυναικών βιώνουν σεξουαλική παρενόχληση ενώ σχεδόν μια στις πέντε γυναίκες επιβεβαιώνουν σωματική ή/και σεξουαλική βία από νυν ή τέως σύντροφο. Τέτοιες μορφές βίας μπορεί να εκδηλωθούν σε ιδιωτικό, δημόσιο ή κυβερνοχώρο.

H έμφυλη βία μπορεί να είναι σωματική, λεκτική και ψυχολογική. Η σεξουαλική παρενόχληση, ο βιασμός, η σεξουαλική εκμετάλλευση όπως η εξαναγκαστική πορνεία και η εμπορεία γυναικών αποτελούν έμφυλη βία. Άλλες μορφές έμφυλης βίας είναι η οικονομική εκμετάλλευση, ο κοινωνικός αποκλεισμός, η στέρηση της ελευθερίας, η παραμέληση του θύματος, η εμμονική παρακολούθηση (stalking), κάθε μορφής απειλή, ο πρόωρος ή/και εξαναγκαστικός γάμος, ο ακρωτηριασμός των γεννητικών οργάνων και η γυναικοκτονία.

Στον διαγωνισμό αφίσας και τον διαγωνισμό εικαστικού έργου ενόψει της Διεθνούς Ημέρας για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών, θα πρέπει απαραίτητα να συμμετάσχουν μόνο φοιτητές/φοιτήτριες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Ο διαγωνισμός γίνεται σε ατομικό επίπεδο και για αυτό κάθε έργο θα είναι δημιούργημα ενός ατόμου. Σημαντικό είναι να αναφερθεί πως κάθε δημιουργός μπορεί να συμμετέχει με ένα ή το μέγιστο δύο έργα.

Τα έργα που θα επιλεχθούν και θα διακριθούν θα καθοριστούν από μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Με την ολοκλήρωση του διαγωνισμού αφίσας και εικαστικού έργου, θα δοθούν μικρά χρηματικά έπαθλα στις συμμετοχές που θα διακριθούν.

Οι διοργανωτές διατηρούν το δικαίωμα να αρνηθούν τη συμμετοχή αφισών ή έργων που θεωρούνται ηθικά και πολιτισμικά προσβλητικά ή περιέχουν με άλλο τρόπο καταχρηστικό περιεχόμενο.

Όσον αφορά τον διαγωνισμό, αξίζει να σημειωθεί πως ο/η κάθε δημιουργός παραμένει δικαιούχος των δικαιωμάτων της πνευματικής ιδιοκτησίας του έργου του/της, παραχωρώντας στη Σχολή KET και τους Διοργανωτές την άδεια να το εκθέσουν την περίοδο 25–27 Νοεμβρίου 2022.

Οι διοργανωτές έχουν το δικαίωμα να αναπαράγουν για μη εμπορικούς σκοπούς τις υποβληθείσες αφίσες και τα έργα σε σχετικούς καταλόγους, ηλεκτρονικά και διαφημιστικά μέσα και σε εκδηλώσεις προβολής που σχετίζονται με την έκθεση και τον καλλιτεχνικό διαγωνισμό. Τέτοιες αναπαραγωγές έργων προβλέπουν την κατάλληλη αναφορά των δημιουργών τους.

Για την υποβολή αίτησης συμμετοχής στο διαγωνισμό, τα στοιχεία των συμμετεχόντων υποβάλλονται μόνο ψηφιακά, μέσω του συνδέσμου https://bit.ly/3LnN6rV ενώ τα σχετικά αρχεία θα υποβληθούν σε αυτόν το φάκελο https://bit.ly/3LnN6rV μέχρι τα μεσάνυχτα της 31ης Οκτωβρίου 2022.

Η αφίσα των δημιουργών που θα λάβουν μέρος στον διαγωνισμό θα υποβληθεί σε ψηφιακή μορφή. Για το εικαστικό έργο θα υποβληθούν φωτογραφίες του, μαζί με ένα μικρό κείμενο που θα το υποστηρίζει.

Οι επιλεγμένες συμμετοχές που θα εκτεθούν, θα αποκτήσουν υλική μορφή με ευθύνη του/ της δημιουργού. Όσον αφορά την αφίσα η εκτύπωση θα πρέπει να είναι σε μέγεθος 35x50 cm και επικόλληση σε foamboard. Όσον αφορά το εικαστικό έργο, η επιφάνεια του συστήνεται να μην ξεπερνά τα 6 τ.μ. ενώ πρέπει να χαρακτηρίζεται από “αυτονομία” και να μην εξαρτάται από κατασκευαστικούς παράγοντες του κτηρίου εφόσον ο εκθεσιακός χώρος δεν μπορεί να τροποποιηθεί με επεμβάσεις στους τοίχους, τα ταβάνια ή τα πατώματα.

Τα δικαιώματα του οπτικού ή/ και ακουστικού υλικού που θα χρησιμοποιήσετε για το έργο πρέπει να είναι αποκλειστικά των συμμετεχόντων και των δημιουργών. Δεν επιτρέπεται χρήση έτοιμου υλικού, όπως φωτογραφίες, βίντεο ή ήχοι και μουσική από υπάρχουσες πηγές διαδικτύου ή βιβλίων.