ΤΕΠΑΚ: Εκπαιδευτικό Εργαστήρι για προηγμένες τεχνολογίες αξιοποίησης αστικών οργανικών αποβλήτων

Το εξειδικευμένο εκπαιδευτικό εργαστήρι του προγράμματος LIFE EBP (www.lifeebp.eu), το οποίο ασχολείται με την αξιοποίηση του οργανικού κλάσματος των αστικών στερεών αποβλήτων μέσω παραγωγής λιπάσματος για εφαρμογή στη γεωργία, πραγματοποιήθηκε μεταξύ 13-14 Οκτωβρίου 2022. Η Κύπρος εκπροσωπείται στο πρόγραμμα από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου(ΤΕΠΑΚ) και το Συμβούλιο Αποχετεύσεων Λεμεσού-Αμαθούντας.

Την εκπαίδευση παρακολούθησαν 50 προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος Χημικών Μηχανικών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, αλλά και μεταπτυχιακοί φοιτητές του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις τρέχουσες εξελίξεις στους τομείς της αξιοποίησης αγρο-βιομηχανικών και αστικών οργανικών αποβλήτων και της βιο-οικονομίας.  Συμμετείχαν προσκεκλημένοι ομιλητές από 5 διαφορετικές χώρες στους οποίους συμπεριλαμβάνονταν ειδικοί που προέρχονταν από 7 πανεπιστήμια και 2 βιομηχανίες.

Συγκεκριμένα, ο Δρ. Simone Solaro (Hysytech, Ιταλία) ανέπτυξε τις δράσεις και τους στόχους του έργου LIFE EBP, ο Καθ. Piergiuseppe Morone (University of Rome Unitelma Sapienza, Ιταλία) παρουσίασε τον ρόλο της πράσινης χρηματοοικονομικής για την επίτευξη της βιώσιμης μετάβασης, ο Δρ. Δημήτριος Λαδάκης (Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ελλάδα) διατύπωσε την ανάπτυξη αειφόρων βιοδιυλιστηρίων με χρήση ρευμάτων αποβλήτων και ο Δρ. Ιωάννης Βυρίδης (Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου) παρουσίασε τεχνολογίες ανάκτησης φωσφόρου από υγρά λύματα με χρήση επεξεργασμένων αποβλήτων.

Επιπρόσθετα, ο Δρ. Αλέξανδρος Κυπαρισσίδης (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Ελλάδα) εκπαίδευσε τους φοιτητές σε θέματα ανάπτυξης βιοδιεργασιών, η κα Ανδρούλλα Μαρκίδου (Panchris Group, Κύπρος) ανέπτυξε θέματα παραγωγής και ανάλυσης ζωοτροφών που παρασκευάζονται από βιοοργανικά υπολείμματα και ο Δρ. Νικόλαος Τζορτζάκης (Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου) παρουσίασε τη χρήση οργανικών αποβλήτων για την καλλιέργεια φυτών.

Στο εργαστήρι συμμετείχε ο διεθνής οργανισμός International Bioprocessing Association (IBA) παρέχοντας τρεις εξειδικευμένες ομιλίες σχετικά με την ανάπτυξη βιοδιυλιστηρίων με χρήση μυκήτων από τον Καθ. Mohammad Taherzadeh (University of Boras, Σουηδία), την αστική διαχείριση αποβλήτων τροφίμων μέσω αναερόβιας χώνευσης από τον Δρ. Yen Wah Tong (National University of Singapore) και την αξιοποίηση αστικών υγρών αποβλήτων από τον Καθ. Giorgio Mannina (University of Palermo, Ιταλία).

Στο τέλος του εργαστηρίου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στις σύγχρονες εγκαταστάσεις επεξεργασίας υγρών λυμάτων του Συμβουλίου Αποχετεύσεων Λεμεσού-Αμαθούντας στη Μονή.

Στήριξη σε πάνω από 2400 φοιτητές/τριες, ύψους πέραν του 1 εκ. ευρώ, από το Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών/τριών ΤΕΠΑΚ

ΤΕΠΑΚ: Απονεμήθηκαν τα βραβεία του Φοιτητικού , καλλιτεχνικού, διαγωνισμού με θέμα την καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών

Κυκλοφόρησε το βιβλίο του Καθηγητή του ΤΕΠΑΚ, Αλέξη Σαβεριάδη, με τίτλο «Τουριστική Διακυβέρνηση: Παγιωμένες αντιλήψεις, προκλήσεις, προοπτικές»