ΤΕΠΑΚ: Μαιευτική ημερίδα με θέμα «Μαιευτική φροντίδα με Σεβασμό»

Το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα Μαιευτικής , του Τμήματος Νοσηλευτικής,  της Σχολής Επιστημών Υγείας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, είχε συνδιοργανώσει  με την Επιτροπή Μαιών/Μαιευτών μια  ενδιαφέρουσα Μαιευτική Ημερίδα στις 26/10/2022 και ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα στις 27/10/2022.

Η Μαιευτική ημερίδα είχε θέμα «Μαιευτική φροντίδα με Σεβασμό» και συμμετείχαν 203 σύνεδροι.

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα συμμετείχαν 22 επαγγελματίες υγείας και είχε στόχο να εκπαιδεύσει επαγγελματίες υγείας που  εργάζονται στα περιγεννητικά τμήματα πως να βοηθούν έγκυες και μητέρες που έχουν βιώσει περιγεννητικά τραυματικά γεγονότα.

Στη Μαιευτική Ημερίδα και στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα συμμετείχαν δύο καταξιωμένες προσωπικότητες με διεθνή περγαμηνές. H Δρ Ibone Olza Fernadez, η οποία  είναι ψυχίατρος Περιγεννητικής Ψυχικής Υγείας, Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συνδέσμου  Περιγεννητικής Ψυχικής Υγείας , συνεργάτιδα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για τη μητρική και νεογνική υγεία, συγγραφέας και ερευνήτρια.  Η Dr Michelle Sadler είναι καθηγήτρια ανθρωπολογίας στο Πανεπιστήμιο της Χιλής και ερευνήτρια στο Πανεπιστήμιο Rovira i Virgili στην Ισπανία.

Βασικό συμπέρασμα της ημερίδας ήταν ότι η παροχή μαιευτικής φροντίδας με σεβασμό είναι στόχος όλων των συστημάτων υγείας διότι αποτελεί βασική συνιστώσα για να βιώσει η μητέρα/ το νεογνό την εμπειρία του τοκετού ως ευχάριστο γεγονός.

Στήριξη σε πάνω από 2400 φοιτητές/τριες, ύψους πέραν του 1 εκ. ευρώ, από το Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών/τριών ΤΕΠΑΚ

ΤΕΠΑΚ: Απονεμήθηκαν τα βραβεία του Φοιτητικού , καλλιτεχνικού, διαγωνισμού με θέμα την καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών

Κυκλοφόρησε το βιβλίο του Καθηγητή του ΤΕΠΑΚ, Αλέξη Σαβεριάδη, με τίτλο «Τουριστική Διακυβέρνηση: Παγιωμένες αντιλήψεις, προκλήσεις, προοπτικές»